Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Filtry do rekuperacji - przed czym nas chronią?

System rekuperacji posiada kilka elementów, które w wyniku naturalnego użytkowania zużywają się. Właśnie z tego powodu należy je regularnie wymieniać. Przykładem są właśnie filtry do rekuperacji. Pełnią one dwie bardzo ważne funkcje. Nie tylko oczyszczają powietrze, które nawiewane jest do wnętrza, ale również neutralizowane są wirusy i bakterie, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. W praktyce oznacza to, ze do budynku dostaje się jedynie czyste powietrze. Dodatkowo przed zabrudzeniem chronione są inne, ważne komponenty, jak chociażby wymiennik ciepła.

Filtry w rekuperatorze są zatem odpowiedzialne za ochronę elementów przed zabrudzeniami. Decydując się na regularne wymiany klient może liczyć na maksymalizację żywotności, jak również na sprawność całego systemu. Dodatkowo oczyszczane jest również pomieszczenie- usuwane są bakterie, roztocza, wirusy, pyły, pyłki kwiatowe, zarodniki. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które na co dzień cierpią na alergie. 

 

Jak często powinniśmy decydować się na wymianę filtrów?

Filtry do rekuperacji należy regularnie wymieniać, aby zmaksymalizować własne bezpieczeństwo, jak również działanie filtrów. Częstotliwość takich czynności jest jednak zależna od kilku czynników, jak chociażby pory roku, czy też warunki, które panują na zewnątrz.

Producenci często podają w instrukcji rekomendację w tym zakresie. W zdecydowanej większości przypadków okres użytkowania filtrów wynosi od 3 do 4 miesięcy. Jeśli jednak stopień zanieczyszczenia powietrza w danej lokalizacji jest większy, wówczas musimy liczyć się z koniecznością częstszych wymian.

 

Czy częsta wymiana filtrów wiąże się z wyższymi kosztami rekuperacji?

Klient powinien mieć świadomość tego, że filtry mają ogromny wpływ, jeśli chodzi o efektywność rekuperatora. Dotyczy to również skuteczności i sprawności odzysku ciepła. Jakość jest również czynnikiem decydującym o zużyciu energii elektrycznej. Jest ona niezbędna, aby wentylatory działały w sposób prawidłowy. Należy mieć świadomość, że zabrudzone filtry często doprowadzają do tego, że centrala działa bardziej intensywnie, ze względu na ograniczenie przepływu powietrza. Dodatkowo przekłada się to na przepływ powietrza w sposób nierównomierny.

Przed zakupem zwróćmy zatem uwagę na współczynnik JPM (Jednostkowy Pobór Mocy). W sytuacji, gdy filtr jest zanieczyszczony, to skuteczność oczyszczania powietrza ulega zmniejszeniu, jednocześnie system działa znacznie intensywniej. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że właściciel musi mierzyć się z większym poborem energii elektrycznej. Konsekwencją tego są wyższe koszty eksploatacyjne i zwiększające się rachunki. Dlatego też filtry do rekuperacji powinny być wymieniane zawsze, jeśli zachodzi taka konieczność. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl