



































































































































Nagrzewnice służą do ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń. Zbudowane są z komory grzewczej, wentylatorów, układu regulacji oraz wymiennika ciepła z nawiewnikiem. Zimne powietrze przepływa przez wymiennik ciepła, następnie zostaje ogrzane oraz nawiewane z powrotem do pomieszczenia przy pomocy wentylatorów. Nagrzewnice mogą obsługiwać jedno lub więcej pomieszczeń. Mogą być instalowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.
Gdzie najlepiej sprawdzą się nagrzewnice?
Nagrzewnice sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność ogrzania danego pomieszczenia. Często stosowane są w nowo budowanych domach, gdzie podczas prac budowlanych występuje problem z suszeniem pomieszczeń. W takich sytuacjach nagrzewnice dobrze się sprawdzają oraz są dobrą alternatywą dla systemów centralnego ogrzewania. Ogrzewanie pomieszczenia nagrzewnicą jest energooszczędne, a urządzenie jest bardzo proste w obsłudze.
Nagrzewnice można wykorzystywać jako urządzenia autonomiczne lub elementy systemów grzewczych. Mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych, biurach lub obiektach przemysłowych (magazynach i halach).
Nagrzewnice elektryczne
Nagrzewnice elektryczne działają w dość prosty sposób. Powietrze wpływające do urządzenia zostaje ogrzane przez umieszczoną wewnątrz grzałkę, a następnie zostaje oddane do pomieszczenia. Nagrzewnice eklektyczne nazywane są także dmuchawami elektrycznymi. Dostępne są urządzenia o różnej mocy grzałki, dlatego łatwo dobrać produkt do swoich potrzeb. Największą zaletą nagrzewnicy elektrycznej jest szybkość ogrzewania. Efekty pojawiają się niemal natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Ogrzane powietrze jest pozbawione zapachów i zanieczyszczeń, ponieważ do jego ogrzania nie wykorzystuje się żadnych paliw. Nagrzewnice eklektyczne zazwyczaj są urządzeniami przenośnymi, które można przenosić i wykorzystywać w różnych pomieszczeniach.
Nagrzewnice wodne
Nagrzewnice wodne przeznaczone są do ogrzewania większych pomieszczeń. Są bardzo wydajne oraz przystępne cenowo, dzięki czemu ich praca w dużych obiektach jest wyjątkowo wydajna. Praca nagrzewnicy wodnej opiera się na obiegu podgrzanej wody. Z tej właśnie wody powietrze przepuszczone przez nagrzewnice odbiera ciepło oraz przekazuje je z powrotem do pomieszczenia. Wprawione w ruch powietrze pozwala szybko i równomierne rozprowadzić ciepło po całym pomieszczeniu. Nagrzewnica wodna może pracować z różnymi źródłami ciepła. Można ją podłączyć razem z innymi urządzeniami grzewczymi, np. grzejnikami.
Jak dobrać moc urządzenia?
Według założeń, urządzenie o mocy 1 kW jest w stanie ograć 30 m3. Wybierając moc urządzenia, należy sprawdzić jaką powierzchnię ma dane pomieszczenia i na tej podstawie obliczyć moc urządzenia. Pod uwagę należy także wziąć rodzaj pomieszczenia, np. liczbę otworów drzwiowych o okiennych oraz rodzaj izolacji termicznej.