
















































































































































W tym dziale znajdziecie Państwo różnego rodzaju pompy ciepła, jak również akcesoria z nimi związane.
Czym są pompy ciepła?
Są to jedne z najefektywniejszych urządzeń stosowanych do ogrzewania budynków oraz wody użytkowej, a także do chłodzenia obiektów/pomieszczeń budynków w upalne dni. Pompy te wykorzystują energię odnawialną - z wody, z powietrza, z gruntu. Energia cieplna pobierana jest z tych źródeł na zewnątrz budynku i przekazywana zostaje do instalacji c.o. (centralnego ogrzewania). Ta prosta metoda pozwala uzyskiwać czystą, ekologiczną energię, generując przy tym niewielkie koszty - tym kosztem jest tutaj zużycie energii elektrycznej (niewielkiej ilości), koniecznej do zasilania sprężarki.
Pompy ciepła - różne rodzaje dostępne na rynku
Tak jak w przypadku większości produktów, urządzeń z danego działu - w tym przypadku również dostępne są różne modele pomp ciepła. Trzeba tutaj wyróżnić przede wszystkich takie urządzenia jak:
•pompy ciepła powietrze-woda
•pompy ciepła powietrze-powietrze
•pompy ciepła gruntowe
Pierwsze z wymienionych rozwiązań (czyli pompy ciepła powietrze-woda) wykorzystuje energię powietrza pobieraną na zewnątrz budynku za pośrednictwem "czynnika". Po sprężeniu tego czynnika, ciepło używane jest w celu podgrzewania wody grzewczej oraz c.w.u. (czyli wody użytkowej wykorzystywanej do kąpieli, mycia naczyń itd.).
Pompy ciepła powietrze-powietrze działają bardzo podobnie do poprzedniej opcji, z tym, że tutaj ciepło skraplanego czynnika przekazywane jest powietrzu, a nie wodzie. Te urządzenia sprawdzą się dobrze w przypadku ogrzewania pomieszczeń oraz jako klimatyzacja w budynkach wymagających chłodzenia w lecie. Natomiast niestety te urządzenia nie podgrzewają wody użytkowej.
Trzeci rodzaj urządzeń, którym są pompy ciepła gruntowe - jest rozwiązaniem niezwykle wydajnym, ponieważ jedno takie urządzenie, może być jedynym źródłem wykorzystywanym do ogrzewania danego budynku. Jak sama nazwa wskazuje - te pompy wykorzystują energię z gruntu (z ziemi). W tym przypadku ciekła mieszanka przepływa przez instalację/obieg znajdujący się w ziemi i "zbiera" energię cieplną. Ciepło z gruntu jest pobierane przez czynnik chłodniczy (co następuje w parowniku). W następnym kroku ciekła mieszanka schładzana jest o ok. 3 °C, po czym sprężarka podnosi temperaturę oraz ciśnienie czynnika chłodniczego. Ciepło w skraplaczu przenoszone jest do wody, która może być wykorzystana jako woda użytkowa lub jako woda grzewcza w sieci centralnego ogrzewania.
Co wykorzystać do ogrzewania wody oraz budynku (np. domu) - czy pompy ciepła mają sens w tym przypadku?
Urządzenia w postaci pomp ciepła są obecnie jednym z najsensowniejszych rozwiązań na rynku. Jeśli połączy się jeszcze tę opcję z pozyskiwaniem energii elektrycznej dzięki panelom fotowoltaicznym, to w dłuższej perspektywie czasu, można uzyskać ogromne oszczędności i przede wszystkim te rozwiązania wykorzystują ekologiczną, czystą energię, czyli oprócz korzyści w postaci oszczędności - dba się jednocześnie o środowisko. Nie zatruwa się ani środowiska, ani ludzi.