do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania
Cena
  • Cena:

Jaką funkcję pełnią czerpnie i wyrzutnie w systemach wentylacji?

Czerpnie i wyrzutnie odpowiedzialne są za to, aby dostarczać powietrze do wnętrza pomieszczeń, jednocześnie chronią przed ptactwem, robactwem, zanieczyszczeniami i wiatrem. Podczas wyboru takich elementów warto zwracać uwagę na takie parametry, jak chociażby efektywność zatrzymywania wody i opory przepływu powietrza. Urządzenia te pełnią funkcje ochronne i zabezpieczające, w konsekwencji wyposażone są w starannie zaprojektowany układ siatek, żaluzji i lamel- w ten sposób generowane są opory. Należy je uwzględnić już podczas projektowania całego systemu wentylacyjnego. Jeśli chodzi o efektywność zatrzymywania wody, to określana jest literkami A (klasa najwyższa), B, C i D (klasa najniższa). Ta pierwsza jest w stanie zatrzymać 99% wody, która oddziałuje na czerpnie w wyniku opadów deszczu. W naszym sklepie internetowym znaleźć można czerpnie i wyrzutnie wysokiej jakości, które charakteryzują się atrakcyjnymi parametrami technicznymi.

 

Gdzie należy umieścić czerpnie i wyrzutnie?

Projektowanie systemu wentylacji to nie lada wyzwanie. Już na początkowym etapie kluczowe jest zwrócenie uwagi na umieszczenie czerpni i wyrzutni powietrza. Należy wybrać takie miejsce montażu, aby umożliwić pobieranie możliwie najchłodniejszego, jednocześnie czystego powietrza w okresie letnim. Dokładne wytyczne co do lokalizacji czerpni i wyrzutni znajdują się w przepisach. Przykładowo, jeśli jesteśmy zainteresowani montażem czerpni na dwóch najniższych kondygnacjach nadziemnych, wówczas urządzenia powinny znajdować się w okolicach przynajmniej 2 metrów od poziomu ternu. Urządzenia muszą być również oddalone o 8 metrów od parkingów, ulic lub innych miejsc, w których gromadzą się zanieczyszczenia powietrza. Rozmieszczając czerpnie należy zwracać uwagę na kwestię lokalizacji względem wyrzutni. Więcej informacji na temat dokładnej lokalizacji czerpni i wyrzutni znaleźć można w przepisach prawa. 

 

Jakie rodzaje czerpni i wyrzutni można wyróżnić?

Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się wyrzutnie i czerpnie, które montowane są na dachu lub ścianie. Zarówno czerpnie, jak i wyrzutnie ścienne występują w dwóch wersjach- prostokątnej lub okrągłej. Elementy te mają różnorodne mechanizmy zamykania lamel. W konsekwencji wyróżnia się urządzenia z lamelami nieruchomymi, sterowanymi ręcznie/siłownikiem i te samoczynnie zamykające się. Czerpnie dachowe wyróżniają się różnorodnymi podstawami- mogą mieć kształt okręgu lub prostokąta. Dodatkowo składają się z otworu czerpalnego. Najczęściej zabezpieczony jest za pomocą siatki lub lamelami. W naszym asortymencie znaleźć można szeroki asortyment czerpni i wyrzutni wysokiej jakości. Każdy klient potencjalnie zainteresowany kupnem z pewnością znajdzie właśnie to, czego szuka. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl