Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Kanały elastyczne z tworzywa - czym się charakteryzują?

Systemy wentylacji mechanicznej mogą składać się z różnych elementów. Jedną z możliwości, którą możemy wybrać są kanały elastyczne z tworzywa sztucznego (PCV). Ich nazwa może być nieco zwodnicza, ponieważ w rzeczywistości są stosunkowo sztywne. Niemniej jednak możliwe jest ich lekkie wygięcie i dopasowanie do kształtu konstrukcji, w której je umieszczamy. 

Co istotne - kanały elastyczne z tworzywa przeważnie posiadają mniejszą średnicę od chociażby metalowych. W związku z tym musimy uwzględnić ich użycie już na etapie projektowania systemu wentylacji. Należy koniecznie oszacować przepływ powietrza i dostosować ilość kanałów do zapotrzebowania. W przeciwnym wypadku wentylacja może nie działać tak, jak powinna.

 

Czy kanały elastyczne z tworzywa sztucznego to dobre rozwiązanie?

Zasadniczo nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto stosować kanały elastyczne z tworzywa sztucznego. Wszystko zależy bowiem od rodzaju instalacji i innych zastosowanych rozwiązań. Najważniejsze jest przeliczenie systemu wentylacji mechanicznej i zaprojektowanie go z myślą o zastosowaniu elastycznych kanałów z tworzywa sztucznego. Jeśli bowiem będziemy do tego podchodzić tak, jak do tradycyjnej instalacji - rozwiązanie po prostu się nie sprawdzi.

Ze względu na małą średnicę kanałów elastycznych z tworzywa sztucznego bardzo możliwe, że na jednej długości będziemy musieli zastosować więcej niż jeden przewód. Nie stanowi to jednak większej przeszkody - o ile oczywiście najpierw uwzględnimy tę konieczność w projekcie.

 

Elastyczne kanały z tworzywa, a przepisy budowlane

Aktualne przepisy budowlane narzucają trzy główne wytyczne, dotyczące elastycznych kanałów z tworzywa:

  1. Muszą być wykonane z materiałów niepalnych
  2. Nieizolowane kanały muszą znajdować się w odległości minimum 50 cm od powierzchni palnych
  3. Długość odcinka kanału elastycznego z tworzywa nie może przekraczać 4m - jedynym rozwiązaniem jest więc instalacja hybrydowa, łącząca elementy stalowe i z tworzywa.

Podczas zakupu elastycznych kanałów z tworzywa warto uwzględnić nie tylko to, aby były one niepalne. Możemy też zastanowić się nad dodatkowymi udogodnieniami, jak chociażby powłoka antygrzybiczna. Dzięki temu zaoszczędzimy na okresowej konserwacji, odgrzybianiu czy naprawach.

 

Co warto wiedzieć, zanim kupimy kanał elastyczny z tworzywa?

Zanim zdecydujemy się na zakup kanałów elastycznych z tworzywa warto przyswoić sobie, że należy zaprojektować cały system wentylacji z ich uwzględnieniem. Oprócz tego upewnijmy się, że:

  • Kanały zostały wykonane z tworzywa, które nie zawiera toksycznych związków
  • Produkt posiada atest higieniczny
  • Przewody umożliwiają trwałe i szczelne złączenia

Jeśli powyższe kryteria są spełnione, a my świadomie podejmujemy decyzję - kanał elastyczny z tworzywa będzie jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl