Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł

Wentylatory osiowe są jednymi z podstawowych urządzeń służącymi do wentylacji różnego rodzaju pomieszczeń. Dużą popularność zawdzięczają przede wszystkim dużej wydajności połączonej ze stosunkowo cichą pracą. Wykorzystywane są do przetłaczania powietrza o niskim ciśnieniu wszędzie tam, gdzie ma ono krótką drogę do przebycia. Zastosowanie wentylatorów osiowych pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy oraz zbędną wilgoć. Za sprawą odpowiedniej konstrukcji oraz wytrzymałych komponentów wentylatory osiowe przeznaczone są do stałej pracy. 

Wentylatory osiowe-rodzaje konstrukcji
Wentylatory osiowe stosowane w domowych instalacjach wentylacyjnych można podzielić na różne typy. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem montażu oraz kierunkiem przepływu powietrza: 

• Wentylatory osiowe sufitowe-przeznaczone do montowania w suficie. Składają się one z łopatkowego wirnika, który przypomina śmigło. W przypadku małych wentylatorów konieczne jest zastosowanie korpusu, który utrzyma wirnik. Ponadto łopatki mogą być wykonane z miękkiej gumy. Wentylatory śmigłowe sufitowe występują w zróżnicowanych rozmiarach. W instalacjach domowych najczęściej używane są ich mniejsze modele.
• Wentylatory osiowe sufitowe-montowane są na ścianach pomieszczeń na wlocie do kanału wentylacyjnego. Mogą być również zainstalowane bezpośrednio w ścianie zewnętrznej, a nawet w oknie. W wentylatorach osiowych kierunek przepływu powietrza odbywa się zwykle od silnika w stronę wirnika.
• Wentylatory osiowe kanałowe-znajdują częste zastosowanie w ogólnej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Ze względu na konstrukcję odporną na trudne warunki mogą być one stosowane we wszystkich pomieszczeniach, także w tych gdzie występuje duża wilgoć. Mocowane są wewnątrz kanałów wentylacyjnych, a ich budowa umożliwia przykręcenie do typowych elementów wentylacyjnych. Wentylatory kanałowe wyróżniają się zróżnicowanym sposobem montażu silnika. Może być zamocowany obok wirnika, na wale, lub poprzez przekładnię pasową.

Wentylatory osiowe-budowa Konstrukcję wentylatorów osiowych tworzą:

• obudowa-zazwyczaj przybiera formę pierścienia. Wykonana jest często z lekko wyprofilowanego arkusza blachy stalowej oraz metalowych prętów do osłony wirnika
• silnik elektryczny-przymocowany jest zawsze na zewnątrz obudowy.
• wirnik-przymocowany jest do wału silnika elektrycznego. Wirnik jest jednym z najważniejszych komponentów wentylatorów osiowych. Najprostsze konstrukcje posiadają od 3 do 9 łopatek wykonanych z blachy lub tworzywa sztucznego. Bardziej zaawansowane konstrukcje posiadają wielołopatkowy wirnik z wyprofilowanymi łopatkami o zmiennym kącie natarcia.

Nowoczesne wentylatory osiowe bardzo często wyposażone są dodatkowo w specjalną siateczkę, która zapobiega przedostawaniu się owadów. Ponadto tworzone są na podstawie panujących trendów. Dzięki temu wentylatorom nadawana jest ponadprzeciętna stylistyka, dzięki której urządzenia mogą być również ozdobą danego pomieszczenia.

Wentylatory osiowe są bardzo często wykorzystywane w domowych instalacjach. Mogą one być częścią systemów grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych w budynkach mieszkalnych. Często stosowane są również do zwykłych celów wentylacyjnych. Ich konstrukcja odporna na szkodliwe czynniki takie jak wilgoć pozwala na użytkowanie tego typu urządzeń w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach użytkowych. Nowoczesna technologia konstrukcyjna pozwala uzyskać wysokie wydatki przetłaczanego powietrza przy bardzo małym sprężeniu. Dzięki temu prędkość obrotowa wirnika może być stosunkowo mała, co znacznie obniża poziom hałasu generowanego przez urządzenie, przez co jego użytkowanie jest niezwykle wygodne i przyjemne. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl