Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Akcesoria montażowe rekuperacji – na co zwrócić uwagę?
Akcesoria montażowe rekuperacji – na co zwrócić uwagę?

Systemy rekuperacji stają się coraz popularniejsze w wielu placówkach na terenie Polski. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i przestrzeni przemysłowych czy biurowych. Rekuperacja pozwala zapewnić stały dostęp do świeżego, oczyszczonego powietrza, a także zaoszczędzić w perspektywie czasu znaczną sumę pieniędzy. Montaż rekuperacji jednak wymaga użycia odpowiednich akcesoriów montażowych. Najlepiej aby pochodziły one ze sprawdzonego źródła.

Z jakich materiałów powinny być wykonane akcesoria montażowe? Rekuperacja instalacyjna.

Montaż rekuperacji, choć wydaje się skomplikowanym procesem, opiera się na prostym schemacie. Znaczną rolę jeśli chodzi o jakość instalacji, odgrywają akcesoria montażowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o materiały, z których zostały one wykonane. Rozróżnienie tej jakości na rynku stanowi jednak o wiele większe wyzwanie - zwłaszcza w internecie.

Szczególną uwagę należy więc zwrócić na producentów konkretnych akcesoriów i materiałów. Poświęćmy chwilę czasu, aby zweryfikować popularność i jakość wyrobów danej marki. Pozwoli nam to zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Pamiętajmy również, że rekuperacja jest systemem montowanym długotrwale - co oznacza, że instalację powinna cechować możliwie jak najdłuższa żywotność.

Jeśli chodzi o zasadę wyboru - powinniśmy po prostu dokonywać weryfikacji konkretnych punktów w ofercie firm i zwracać uwagę na kwestie takie jak dostawcy, łańcuch zaopatrzenia i producenta.

Jakie akcesoria montażowe będą niezbędna dla instalacji rekuperacyjnej?

Większych i mniejszych elementów, bez których nie możemy przeprowadzić montażu rekuperacji, jest naprawdę wiele. Jednym z najbardziej podstawowych będą filtry powietrza - do najpopularniejszych w obecnej chwili należą typy G3 i G4 - na rynku znajdziemy ich jednak o wiele więcej. Absolutnie niezbędne okażą się również różnego rodzaju drobne elementy - jak choćby kryza regulującaczy metalowe mocowania i uchwyty.

Istnieje również kilka podstawowych narzędzi, w których posiadanie należy wejść przed przystąpieniem do montażu. Będą to na przykład nożyk do cięcia rur wentylacyjnych czy plastyczny akryl uszczelniający. Bez nich nie będziemy w stanie dopasować dokładnego kształtu i rozmiaru instalacji do wymogów. Precyzja z kolei jest bardzo ważną kwestią podczas budowy tego rodzaju instalacji.

Jeśli nie dopilnujemy szczegółów - rekuperacja, nawet jeśli będzie działać, nie przyniesie pożądanego efektu. Po pierwsze - będzie nieefektywna, a po drugie nie przyniesie nam oszczędności. A przecież jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na decyzję odnośnie do montażu rekuperacji w konkretnej placówce. Przenosząc środki do tego rodzaju inwestycji, mamy nadzieję, że prędzej czy później się nam ona zwróci. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli montaż nie będzie przeprowadzony zgodnie ze standardami.

Na czym dokładnie polega montaż rekuperacji i jaką rolę odgrywają akcesoria montażowe?

W sensie ogólnym montaż rekuperacji opiera się na instalacji rekuperatora, a także poprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w takich miejscach w domu, które nie są widoczne. Konkretna metodyka poprowadzenia kanału, a także jego trasa jest uwarunkowana przede wszystkim jego typem. Przykładowo - może to być tradycyjny kanał stalowy o dużej średnicy, albo nowoczesny przewód polietylenowy, który może zostać poprowadzony nawet w wylewce podłogi czy stropie.

W większości przypadków najbardziej zagęszczona siatka kanałów znajduje się na poddaszu wyłączonym z użytku. Stamtąd prowadzona jest na inne, znajdujące się niżej, poziomy budowli. Jeśli jest to budynek piętrowy, zachodzi konieczność poprowadzenia kanałów wentylacyjnych na parter. Po zainstalowaniu rekuperacji w domu każde pomieszczenie jest wentylowane.

Istnieje również pewien szczególny rodzaj pomieszczeń w instalacji rekuperacyjnej, zwany pomieszczeniami transferowymi. Oznacza to, że nie montuje się w nich nawiewy ani wywiewu. Cyrkulacja powietrza zapewniona jest za pośrednictwem podcięć w drzwiach - dzięki czemu przepływ jest swobodny i delikatny. Powiew nie powinien być dzięki temu praktycznie w ogóle wyczuwalny.

Elementem centralnym każdej instalacji jest rekuperator, w którym zachodzi kluczowy proces wymiany cieplnej. Odbywa się on pomiędzy ciepłym powietrzem wychodzącym z budynku, a chłodnym, który do niego wpływa. Bardzo ważna jest moc rekuperatora, ponieważ to ona determinuje, jaka ilość świeżego powietrza napłynie do budynku. Im większa przestrzeń wewnątrz - tym większa powinna być moc rekuperatora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl