
Anemostaty to bardzo ważne elementy każdej mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Są one montowane na wylotach poszczególnych nawiewów. Co ciekawe, pełnią one funkcje nie tylko praktyczne, ale również te dekoracyjne, o czym wiele osób zapomina. Co to jest anemostat? Z jakich materiałów produkowane są anemostaty? Czy anemostaty i kratki wentylacyjne to te same urządzenia? Co powinniśmy wiedzieć o anemostacie nawiewnym i wywiewnym SR-TFF? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to jest anemostat?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat anemostatów, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym one tak właściwie są. Otóż powszechnie znane są także jako nawiewnik (jeśli jest to element nawiewny) bądź wywiewnik (jeśli element jest wywiewny). Montowane są na wewnątrz budynku i pełnią rolę zakończenia mechanicznej sieci wentylacyjnej. Dzięki nim możliwe jest kształtowanie strugi nawiewanego powietrza w sposób oczekiwany. Anemostaty nawiewne służą do tego, aby doprowadzić świeże powietrze do danego pomieszczenia w którym się znajdują, natomiast modele wywiewne są w stanie skutecznie usunąć powietrze, które jest zanieczyszczone przez wilgoć, dwutlenkiem węgla lub zyskami ciepła. Na rynku wentylacyjnym znaleźć można wiele różnych rodzajów anemostatów, dlatego też każdy znajdzie właśnie to, czego szuka.
Z jakich materiałów produkowane są anemostaty?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że anemostaty mogą być produkowane z różnorodnych materiałów. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak tworzywa sztuczne, ewentualnie metale ocynkowane lub nieocynkowane. Mogą one występować w kilku podstawowych kształtach- kwadrat, koło, prostokąt, w zależności od indywidualnych preferencji. Anemostaty mogą być montowane nie tylko na suficie, ale również na podłodze lub w ścianie. Pamiętajmy o tym, że pełnią one także funkcje dekoracyjne, dlatego też coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby całość ciekawie prezentowała się pod względem wizualnym. Kluczowe jest bowiem, aby elementy te dobrze komponowały się z pozostałym wyposażeniem i z całym zamysłem architektonicznym w danym wnętrzu. Dlatego też klienci mogą zakupić anemostaty w różnorodnych kolorach czy też stylizacjach, co ułatwia wpasowanie w pomieszczenie.
Czy anemostaty i kratki wentylacyjne to te same urządzenia?
Wiele osób popełnia podstawowy błąd, bowiem myli anemostaty z kratkami wentylacyjnymi. Z praktycznego punktu widzenia są to jednak dwa odmienne urządzenia. Zwyczajne kratki służą do tego, aby zakończyć grawitacyjny system wentylacji, jednocześnie pełnią rolę nawietrznika i wywietrznika. Nieco inaczej wygląda to w przypadku anemostatów- te bowiem rozgraniczane są na nawiewne i wywiewne- są one finalizacją mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Co godne podkreślenia- anemostaty umożliwiają także ogrzewanie nawiewanego pomieszczenia. Mogą regulować ilość powietrza, które przechodzi przez urządzenie, a także kierunek, w którym powietrze jest nawiewane. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się z doskonałej kontroli systemu wentylacyjnego.
Co powinniśmy wiedzieć o anemostacie nawiewnym i wywiewnym SR-TFF?
Anemostaty zaprojektowane są do zamontowania w suficie, ścianie, ewentualnie bezpośrednio na kanale. Godne uwagi są specjalne uchwyty montażowe SR-TFF. Kurek posiada płynną i wygodną regulację nawiewanego powietrza za pomocą obrotowego dysku środkowego. Co godne podkreślenia- rozpadlinę można swobodnie regulować za pośrednictwem blokującej nakrętki. Wykonanie budowy zaworu gwarantuje niewielki poziom hałasu, a także stosunkowo szybki i bezproblemowy montaż. W zdecydowanej większości przypadków zawory wywiewne są w zestawie z ramką. Aby zwiększyć komfort użytkowników, obracany talerz pokrywany jest dźwiękochłonnym materiałem.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z anemostatem SR-TFF, a także z pozostałymi urządzeniami, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wentylacji. W naszym asortymencie posiadamy sprzęt wysokiej jakości, który charakteryzuje się nie tylko ponadprzeciętną wytrzymałością, ale również konkurencyjną ceną.
Zobacz nasze anemostaty: https://www.hojero.pl/anemostaty