Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Anemostat - dlaczego jest warty uwagi?
Anemostat - dlaczego jest warty uwagi?

Na pierwszy rzut oka z pewnością wydaje się, że pod takim trudnym słowem musi kryć się niezwykle skomplikowane urządzenie. W rzeczywistości jest to element o stosunkowo prostej budowie, który odgrywa istotną rolę. Aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią cyrkulację powietrza, konieczne jest odpowiednie umiejscowienie tego elementu. Co to jest anemostat? Jakie rodzaje anemostatów wyróżniamy? Kiedy stosujemy anemostaty? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.

 

Czym jest anemostat?

Jest to element, który odpowiedzialny jest za doprowadzanie powietrza do pomieszczeń lub jego odprowadzanie. Z reguły przybiera kształt koła, prostokąta, ewentualnie kwadratu. Produkowany jest z różnorodnych materiałów, jednak najczęściej w tym celu stosuje się tworzywo sztuczne, a także metal ocynkowany, ewentualnie nieocynkowany. Rozprowadzać powietrze może w dwóch, trzech, a nawet w czterech różnych kierunkach. Dodatkowo często pełni także funkcję dekoracyjną, gdyż anemostat jest jedynym elementem instalacji wentylacyjnej, który jest widoczny. Dlatego też dostępnych jest wiele kolorów, kształtów i rozmiarów. Co ciekawe możliwa jest swobodna cyrkulacja na zewnątrz nawet w przypadku bardzo szczelnych okien. Od kratek wentylacyjnych różnią się przede wszystkim możliwością regulacji ilości i kierunku przepływającego powietrza.

Rodzaje anemostatów.

Cała wentylacja mechaniczna składa się z wielu elementów. Wyróżniamy anemostaty nawiewne, wywiewne i nawiewno-wywiewne. Te pierwsze umieszczane są na końcu kanałów, które doprowadzają świeże powietrze. Z reguły montuje się je na suficie, a ze względu na dostępność regulacji kierunku powietrza, możliwe jest kontrolowanie jego przepływu. Warto wspomnieć o rekuperacji. Jest to odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, co w znacznym stopniu umożliwia zaoszczędzanie pieniędzy na ogrzewaniu, co czasem jest bardzo kosztowne. Działanie anemostatu wywiewnego opiera się przede wszystkim na rozplanowanym systemie wentylacji. Na każdy anemostat nawiewny, przypada anemostat wywiewny. Jeśli chodzi o anemostaty nawiewno-wywiewne montowane są stosunkowo rzadko. Anemostat umożliwia przepływ powietrza tylko w jednym kierunku, dlatego też dwukierunkowe elementy niestety nie spełniają dobrze swojej funkcji. 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru anemostatów?

Podczas zakupu anemostatu, należy odpowiednio się zastanowić. Przede wszystkim najbardziej istotny jest kierunek przepływu. Warto także zwrócić uwagę na wielkość przepływu. Mówi się, że w idealnie funkcjonującej wentylacji powietrze nawiewane i wywiewane powinno się równoważyć. Istotny zapewne jest też zakres regulacji- im szerszy tym anemostat jest lepszy. Niektóre modele wyposażone są w automatyczną regulację nawiewu, ich zakres oscyluje w granicach od 15 do 150 m/h.

Kiedy warto zastosować anemostat?

Anemostaty idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Z pewnością możemy do nich zaliczyć łazienkę, kuchnię i ubikację. Swoją rolę spełnią także w pokojach o dużej powierzchni. W przypadku przestronnych salonów i biurowców będą znakomicie wykonywać swoje zadania. Jeśli w domu mamy do czynienia z układem grzewczym z kominkiem, konieczna jest przegroda, a na jej szczycie anemostat będzie doskonały.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą. Mamy do zaoferowania szeroki asortyment niezbędnych elementów związanych z instalacją wentylacji. Wentylatory ścienne, klimatyzacje, kratki wentylacyjne, wentylacja domowa i przemysłowa, a także rekuperatory wentylacyjne to tylko niektóre z elementów, które można u nas zakupić za stosunkowo niską cenę.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl