
Anemostat często nazywany jest kratką wentylacyjną. To błąd. Kratka wentylacyjna jest zakończeniem wentylacji grawitacyjnej. Jest jednocześnie nawiewem i wywiewem powietrza. Ten przestrzały system cyrkulacji powietrza, z wielu przyczyn nie jest już stosowany w budownictwie. Przyczyniło się do tego z pewnością to, że współczesne budynki są bardziej szczelne (stolarka okienna i drzwiowa), ale i lepiej ocieplone. Wymiana powietrza i cyrkulacja wilgoci odbywa się więc w odmienny sposób. W większości przypadków odpowiedzialna za to jest wentylacja mechaniczna, której wyloty zakończone są anemostatem.
Anemostat — co to jest?
To z pozoru proste urządzenie pełni bardzo ważną funkcję w systemie wentylacji mechanicznej. Anemostat ma wpływ na kierunek oraz ilość powietrza, które przez niego przepływa. Istnieją dwa podstawowe rodzaje: nawiewny oraz wywiewny. Bez względu na rodzaj anemostatu pełni on również funkcję wizualną. Najczęściej ma kształt koła lub prostokąta. Jego rozmiar oraz wygląd zależne są przede wszystkim od tego, jaka ilość powietrza przez niego przepływa. Zasada jest prosta: im większy anemostat, tym więcej powietrza jest w stanie wprowadzić lub wyprowadzić z pomieszczenia.
Z czego zrobiony jest anemostat?
Ze względu na pomieszczenie, w którym jest umieszczony anemostat, warto dobrać odpowiedni materiał. Zasadniczo są produkowane:
- z tworzywa sztucznego - to bardzo tanie rozwiązanie i dzięki temu jest popularne. Są lekkie i estetyczne. Ze względu na swoją kruchość należy być uważnym przy montażu. Mogą również zmienić kolor po wpływem promieniowania UV, a nawet odkształcić się od wysokiej temperatury. W pomieszczeniach o dużej wilgotności jak łazienka, czy basen są jednak bezpiecznym rozwiązaniem ze względu na to, że nie korodują;
- z metalu - najczęściej malowane proszkowo, dzięki czemu zachowują przez długi czas swoje właściwości antykorozyjne. Materiał, który został użyty do produkcji, nadaje się również do malowania. To bardzo ważna cecha, ponieważ anemostat pełni również funkcję wizualną. Możliwość wyboru dowolnego koloru sprawia, że będzie on doskonale komponował się w każdym pomieszczeniu.
Wiele anemostatów posiada również dodatkowe elementy wygłuszające. To ważna cecha, ponieważ wygłuszenie niweluje dźwięk, który wydawany jest przez wentylację.
Rodzaje anemostatów — czy są również uniwersalne?
Wyróżnia się dwa rodzaje anemostatów:
- nawiewne — przystosowane do wtłaczania powietrza do pomieszczenia. Ich kształt pozwala regulować ilość powietrza oraz kierunek przepływu;
- wywiewne — są swojego rodzaju odpływem, który wydala zanieczyszczenia wraz z powietrzem. Należy pamiętać, że ilość wywiewanego powietrza, musi się równać nawiewanemu.
Producenci zwykle rozróżniają dwa rodzaje anemostatów. Są one nieco innej konstrukcji, co jest widoczne również w ich wyglądzie. Również kwestie estetyczne mają wpływ na to, że dobrym rozwiązaniem jest anemostat SR TFF firmy Hojero. Choć zgodnie z deklaracją producenta jest to model nawiewny, pomiary anemometrem wykazują, że przepływy powietrza w obu kierunkach są na niemal identycznym poziomie. To wszystko sprawia, że jest to urządzenie uniwersalne. Użycie jednego produktu w swojej inwestycji pomaga w łatwiejszy sposób zaplanować wydatki. Anemostat SR TFF to bardzo estetyczne urządzenie, a jednocześnie świetnie wygłuszone.
Dobór anemostatów do wentylacji — dlaczego to ważne?
Przy projektowaniu wentylacji ważne jest, aby ilość nawiewanego powietrza była równa z wywiewanym. To bardzo ważne ze względów zdrowotnych, ale i technologicznych. Pozwala to na odpowiednią cyrkulację wilgoci, ale również niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń. Zbyt duża ilość wywiewanego powietrza z pomieszczenia może doprowadzić do tego, że w sytuacji, kiedy będziemy chcieli otworzyć drzwi wejściowe, zostaną nam one wyrwane z ręki (jeżeli otwierają się do wewnątrz pomieszczenia) lub będziemy mieli problem z ich otwarciem (jeżeli otwierają się na zewnątrz). Dzieje się tak, ponieważ wytwarzane jest podciśnienie w pomieszczeniu.
Sytuacja taka może nastąpić również w momencie, kiedy nasze anemostaty są silnie zabrudzone. Osiadający na nich kurz zmniejsza cyrkulację powietrza. Ważne jest, aby czyścić je na bieżąco i pozostawić w pierwotnym ustawieniu.
Anemostaty — gdzie kupić?
Szeroki wybór anemostatów oraz innych produktów do wentylacji mechanicznej, znajdą Państwo w naszym sklepie. W razie kłopotów z wyborem doradcy klienta pomogą wybrać produkt, który będzie dopasowany do oczekiwań klienta.