Anemostaty to wentylacje mechaniczne, która dość często można spotkać w różnych pomieszczeniach, najczęściej w budynkach użytku publicznego. Zwykle są montowane na sufitach, ścianach albo podłogach. Mogą występować w kształcie kwadratu albo też okręgu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Czym jest anemostat?
Anemostat - wbrew pozorom - ma bardzo prosty mechanizm działania. Jest to projekt wentylacji mechanicznej, który rozprowadza po pomieszczeniu świeże powietrze. Anemostat posiada między innymi: czerpnię, centralę wentylacyjną, sieć kanałów doprowadzających powietrze oraz wyrzutnię. To podstawowe wyposażenie, bowiem dokładne elementy są uzależnione od rodzaju anemostatu. Wyróżnia się: nawiewny, wywiewny oraz nawiewno-wywiewny.
Są one produkowane z metalu ocynkowanego lub też z tworzywa sztucznego. Urządzenia te są odporne zarówno na korozję, jak i wilgoć. Częściej wybierane są te z tworzywa sztucznego. Równocześnie anemostaty tego typu są dużo tańsze od metalowych. Elementy z blachy stalowej jednak są dużo bardziej wytrzymałe i - co ciekawe - można je pomalować na różne kolory.
Najczęściej można spotkać się z anemostatami sufitowymi oraz montowanymi na ścianie. Są to oczywiście elementy dość dobrze widoczne, dlatego też często pełnią również funkcję dekoracyjną. Nic więc dziwnego, że są produkowane z najwyższą estetyką. Zakrywają bowiem te elementy wentylacji, które nie prezentują się zbyt dobrze. Anemostaty można spokojnie dopasować do aranżacji wnętrza konkretnego pomieszczenia.
Nie bez znaczenia pozostaje też kształt anemostatów. Prostokątne i kwadratowe pozwalają na czterokierunkowy nawiew powietrza. Wirowy, tudzież okrągłe natomiast rozprowadzają je poprzez obracanie się o 180 stopni.
Gdzie zamontować anemostat?
Anemostat jest przede wszystkim montowany w miejscach publicznych albo dużych biurowcach. Słowem - wszędzie tam, gdzie przebywa dużo osób oraz gdzie powierzchnia jest o wiele większa od standardowego domu. W takich pomieszczeniach i budynkach konieczne jest to, aby wymiana powietrza była stała i równomierna. Anemostaty więc są bardzo często spotykane między innymi na sufitach w firmach, urzędach czy też galeriach handlowych. Co ciekawe, można również stosować je w domu - na przykład w miejscu, gdzie może być duża wilgotność, to jest w kuchniach, łazience i tym podobne.
Anemostat montuje się raczej w bardzo prosty sposób. Jest to możliwe za sprawą specjalnych kołnierzyków montażowych, które odpowiadają za mocne i poprawne umocowanie wentylacji. Talerzyki oraz grzybki natomiast odpowiadają za regulację pracy anemostatów. Jeśli zostaną one odpowiednio zamontowane, wówczas cyrkulacja powietrza będzie eliminować ryzyko zawilgocenia pomieszczenia oraz rozwoju pleśni czy bakterii. Osoby przebywające natomiast w takich miejscach nie będą musiały martwić się o swoje zdrowie.
Prawidłowe funkcjonowanie anemostatów należy regularnie kontrolować. Ważne jest, aby poddawać je przeglądom co około pół roku. W ten sposób można usunąć zanieczyszczenia gromadzące się w wentylacjach na wewnętrznych elementach. Zewnętrzne części bowiem można bez trudu wyczyścić, ale te niewidoczne wymagają raczej fachowej pomocy i specjalistycznego sprzętu.
Anemostat wywiewny, nawiewny a nawiewno-wywiewny
Anemostaty są oferowane właściwie w trzech rodzajach. Po pierwsze, są to anemostaty nawiewne. Z ich pomocą można regulować przepływ strumienia powietrza nawiewanego do środka budynku. Możliwe jest rozprowadzanie powietrza w różnych kierunkach, wedle własnych potrzeb.
Anemostaty wywiewne działają całkiem inaczej. Ich działanie polega na pozbywaniu się zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia, łącznie ze szkodliwym dwutlenkiem węgla. Jest ono wywiewane na zewnątrz, a osoby przebywające w środku budynku mogą czuć komfort oddychania przez cały czas. Zwykle ten rodzaj wentylacji montuje się na suficie.
Anemostaty nawiewno-wywiewne są dwukierunkowe. Śmiało można również powiedzieć, że to rozwiązanie uniwersalne. Nie zawsze jednak są wybierane ze względu na to, że nie w każdym pomieszczeniu dobrze poradzą sobie z przepływem powietrza.
To, ile anemostatów należy zamontować w pomieszczeniu oraz jaki rodzaj wybrać, powinno być rozstrzygnięte już podczas projektowania rozmieszczenia instalacji mechanicznej. Wybór konkretnego modelu urządzeń należy uzależnić między innymi od wielkości przepływu powietrza, średniej ilości osób, która będzie przebywać w środku, powierzchni pomieszczenia, zakresu regulacji w środkowej części oraz kierunku obiegu powietrza.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą anemostatów. Posiadamy wysokiej jakości urządzenia, które z pewnością spełnią swoją rolę najlepiej, jak potrafią.