
Kratka wentylacyjna pełni bardzo ważne funkcje w naszych domach i mieszkaniach. Jest to jednak dość skomplikowana kwestia i wymaga od nas pewnego doświadczenia i wiedzy. Co to jest kratka wentylacyjna? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Dlaczego stosowanie kratek ma tak duże znaczenie? Co powinniśmy wiedzieć przed instalacją kratek wentylacyjnych? Jaki materiał dla tych elementów wydaje się być najbardziej optymalny? Osoby zainteresowane zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu w celu uzyskania odpowiedzi na postawione wcześniej pytania.
Co to jest kratka wentylacyjna?
Nie zagłębiając się w szczegóły, kratka wentylacyjna to po prostu element wykończeniowy właściwie każdego wentylacyjnego układu. Istnieją kratki wewnętrzne, jak i te zewnętrzne. Te pierwsze w zdecydowanej większości przypadków znajdują się we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli chodzi o egzemplarze zewnętrzne, ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczanie wyjścia instalacji wentylacyjnej. Każda kratka powinna charakteryzować się wytrzymałością i solidnością w budowie, dzięki czemu do wnętrza nie dostaną się ptaki lub inne zwierzęta. Mocowanie musi być na tyle przemyślane, aby wiatr nie zerwał tego elementu.
Jakie rodzaje kratek wentylacyjnych możemy wyróżnić?
Wśród kratek wentylacyjnych wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. Największą popularnością cieszą się egzemplarze stale otwarte. Powietrze napływa bez ingerencji człowieka całą powierzchnią. Drugim rodzajem jest kratka z żaluzją, która umożliwia kontrolowanie intensywności wymiany powietrza. Jej cechą charakterystyczną jest specjalny sznureczek, który umożliwia zamknięcie lub otworzenie przepływu powietrza. Istnieją również kratki autoaktywne. Rozpraszają one napływające powietrze, w konsekwencji uczucie chłodu jest zminimalizowane. Kolejną grupą są kratki wentylacyjne kominkowe, które są gwarancja cyrkulacji w zabudowanej części, gdzie ciepło się kumuluje.
Stosowanie kratki wentylacyjnej- dlaczego ma to tak duże znaczenie?
Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu- stosowanie kratek wentylacyjnych ma ogromne znaczenie. Niektóre pomieszczenia, takie jak chociażby kuchnia i łazienka, są w sposób szczególny narażone na powstawanie pleśni czy też grzybów. Jak to jest możliwe? Otóż panuje tam podwyższona wilgoć powietrza, a temperatura jest nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Pleśń jest bardzo problematyczna do usunięcia. Dodatkowo jest ona szkodliwa dla zdrowia człowieka, a także ma negatywny wpływ na samopoczucie pracowników. Aby zapobiegać takim sytuacjom, musimy zadbać o stały i odpowiedni przepływ świeżego powietrza. Odpowiadają za to kanały wywiewne, które prowadzą na zewnątrz budynku.
Co powinniśmy wiedzieć przed instalacją kratki wentylacyjnej?
W większości pomieszczeń pojedyncza kratka wentylacyjna będzie w pełni satysfakcjonująca. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kuchni, gdzie znajduje się również kuchenka z okapem. Ma ona mechaniczny wyciąg, w którym to powinny znaleźć się dwa kanały. Kratka jest elementem właściwie koniecznym w przypadku każdego przewodu wentylacyjnego. Podczas jej wyboru estetyka nie jest najważniejsza- bardziej istotna jest funkcjonalność. Dobra kratka powinna bowiem charakteryzować się trwałością i łatwością w montażu. Dodatkowo jej czyszczenie nie może sprawiać problemów. Ze względu na różnorodność kolorów, możliwe jest dobranie kratek w zależności od koloru poszczególnych pomieszczeń.
Jaki materiał dla kratek wentylacyjnych wybrać?
Wśród kratek wentylacyjnych wyróżnić można zarówno egzemplarze wykonane z tworzyw sztucznych, jak i te metalowe. Kratki plastikowe są dość sztywne. Ich cena jest zaskakująco niska, produkowane są w wielu formach, a ich kolorystyka zależna jest właściwie od naszych indywidualnych preferencji. Niestety tworzywo to szybko kruszeje, co zwiększa prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Modele metalowe co prawda są nieco droższe, ale ich trwałość jest zdecydowanie bardziej satysfakcjonująca. Ciekawie prezentują się one pod względem wizualnym, a ich montaż nie jest problematyczny.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kratkami wentylacyjnymi znajdującymi się na naszej stronie internetowej. Posiadamy także inne elementy wysokiej jakości niezbędne do instalacji wentylacyjnych. Zapoznaj się również z polecanymi przez nas kratkami stalowymi, ręcznie robionymi – dostępne pod linkiem:
https://www.hojero.pl/pl/searchquery/ręcznie+robione/1/phot/5