Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Co trzeba wiedzieć o czerpniach i wyrzutniach ściennych?
Co trzeba wiedzieć o czerpniach i wyrzutniach ściennych?

Co trzeba wiedzieć o czerpniach i wyrzutniach ściennych?

Czerpnie i wyrzutnie to urządzenia wentylacyjne, stanowiące zakończenia instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Są uzbrojonymi wlotami lub wylotami powietrza stosowanymi w systemach wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej oraz przeciwpożarowej. Elementy są montowane na zakończeniach poziomych kanałów wentylacyjnych lub bezpośrednio po zewnętrznej stronie otworów ściennych czy na podstawach dachowych służących do przeprowadzenia instalacji wentylacyjnej przez płaszczyznę dachu. Wybór modeli jest szeroki, dlatego warto przyjrzeć się bliżej cechom kilku z nich. Szczególnie warte uwagi są urządzenia będące czerpniami i wyrzutniami w jednym.

Rola czerpni i wyrzutni w systemach wentylacji

Czerpnie i wyrzutnie mają za zadanie dostarczać powietrze do wnętrza budynku i jednocześnie chronić je przed zanieczyszczeniami, działaniem wiatru, a także infiltracją wody do środka. Ochrona przed opadami atmosferycznymi nigdy nie będzie stuprocentowa. Efektywność jest określana według norm PN-EN 13030:2002. W przypadku czerpni i wyrzutni określa się klasy zatrzymywania wody w warunkach symulowanego deszczu. Wyróżnia się tu cztery klasy, od A do D, przy czym A oznacza zatrzymanie od 90% do 100% wody - praktycznie cały opad. Kolejny ważny parametr to opory przepływu powietrza. Głównym zadaniem czerpni jest ochrona środka instalacji przed zanieczyszczeniami, stąd też urządzenia posiadają specjalny układ lamel, siatek i żaluzji generujących opory. Muszą one zostać uwzględnione w procesie projektowania systemu wentylacyjnego. Czerpnie i wyrzutnie ścienne wyposażone w nieruchome lamele bywają też stosowane jako maskownice. Montuje się je na dachach, są barierą dla szkodliwych czynników atmosferycznych, np. silnych wiatrów.

Dostępne rodzaje czerpni i wyrzutni

Największą popularnością cieszą się czerpnie i wyrzutnie montowane w ścianie i na dachu. Modele ścienne przyjmują najczęściej kształt prostokątny, rzadziej okrągły. Występują tu różne mechanizmy zamykania lamel. Urządzenia bywają wyposażone w lamele nieruchome, sterowane ręcznie, z siłownikiem bądź zamykane samoczynnie, co chroni przed zwrotnym wnikaniem powietrza. Czerpnie dachowe składają się z kolei z podstawy (okrągłej lub prostokątnej) i otworu czerpalnego zabezpieczonego lamelami lub samą siatką.

Miejsce umieszczania czerpni i wyrzutni

Podczas projektowania systemu wentylacji i klimatyzacji trzeba zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym znajdą się czerpnie i wyrzutnie. Czerpnia powinna znaleźć się w takim miejscu, w którym będzie mogła pobierać jak najczystsze, a w lecie również najchłodniejsze, powietrze. Warto dowiedzieć się, co na ten temat mówią przepisy. Czerpnie montowane w ścianie na dwóch najniższych kondygnacjach nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości minimum 2 m od poziomu terenu, licząc do dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni. Dodatkowo należy umieścić je przynajmniej 8 m od ulic, parkingów, miejsc gromadzenia odpadów i pozostałych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Czerpnie instalowane na tych samych ścianach co wyrzutnie mogą znajdować się poniżej wyrzutni lub zostać zamontowane na tym samym poziomie, lecz w odległości minimum 1,5 m od siebie.

Wybrane modele czerpni i wyrzutni

W sklepie Hojero znajduje się wiele różnych modeli czerpni i wyrzutni. Warty uwagi jest m.in. model Breeze - produkt modułowy z dwoma okapnikami i szybkim, beznarzędziowym montowaniem frontu. Charakteryzuje się wysoką gęstością warstwy ocynku, posiada wbudowany zamek umożliwiający łatwe ściągnięcie przedniej obudowy i czyszczenie. Czerpnia-wyrzutnia VILPE IO jest przeznaczona do systemów wentylacji mechanicznej. Znajduje szerokie zastosowanie dzięki możliwości regulacji wielkości strumienia powietrza. Dodatkowo pozwala na zmianę kierunku działania. Zintegrowana czerpnio-wyrzutnia Vallox Out/In idealnie nadaje się do użytku na ścianie zewnętrznej. Cechuje się prostym montażem i konstrukcją zapobiegającą mieszaniu się powietrza. Istnieje możliwość montażu lewo- lub prawostronnego.

Oczywiście opisane modele to tylko niektóre propozycje znajdujące się w bogatej ofercie Hojero.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań do kontaktu z naszymi specjalistami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl