Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Czy lepiej wybrać skrzynkę rozdzielczą do rekuperacji z izolacją, czy bez izolacji?
Czy lepiej wybrać skrzynkę rozdzielczą do rekuperacji z izolacją, czy bez izolacji?

Skrzynki rozdzielcze to ważny element systemu rekuperacji. Odpowiadają one za rozprowadzenie świeżego powietrza po domu. Przy wyborze takiej skrzynki często pojawia się jednak pytanie: lepiej postawić na wersję z izolacją czy bez? Decyzja może wydawać się bez znaczenia. Niemniej jednak w praktyce ma spory wpływ na efektywność działania całego systemu, koszty, i co najważniejsze na odporność mechaniczną skrzynki rozdzielczej. W tym artykule przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci w wyborze. 

Czym jest i do czego w ogóle służy skrzynka rozdzielcza w rekuperacji? 

Aby lepiej wyjaśnić, którą wersję wybrać, zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest skrzynka rozdzielcza. Otóż można ją porównać do skrzynki rozdzielczej w instalacji elektrycznej – tyle że w tym przypadku nie rozprowadza prądu, tylko powietrze. To właśnie przez nią przechodzi powietrze, które przetwarza rekuperator. Normą są dwie tego typu skrzynki w jednym systemie rekuperacji. Jedna w wiewie i druga w wywiewie. 

Jak wygląda skrzynka rozdzielcza? 

Najczęściej ma prostokątny, lub okrągły kształt i wykonana jest z metalu (najczęściej stal ocynkowana). Wewnątrz tej skrzynki, znajduje się szereg przyłączy, do których podłącza się kanały wentylacyjne.

Jakie zadanie ma skrzynka rozdzielcza?

Zadaniem skrzynki rozdzielczej jest zatem równomierne rozprowadzenie powietrza po wszystkich pokojach. Natomiast izolowane skrzynki są także w stanie wyciszać szum powietrza, i zapobiegać stratom ciepła, co jest istotne, jeśli instalacja przebiega przez zimniejsze strefy domu, jak np. strych czy piwnica. I tu przechodzimy do sedna sedno – czy lepiej wybrać skrzynkę z izolacją, czy bez? 

Czy lepiej wybrać skrzynkę rozdzielczą z izolacją, czy bez?

Wyrażając się krótko i na temat - lepiej zdecydować się na skrzynkę rozdzielczą z izolacją. Dlaczego? Rozłóżmy obie wersje skrzynek na czynniki pierwsze:

Jakie zalety i wady ma skrzynka z izolacją?

Za zalety związane z izolacją, odpowiada 10 mm mata izolacyjna wykonana z kauczuku, która montowana jest wewnątrz skrzynki rozdzielczej. Efekt? Po pierwsze, izolacja  działa jak swoisty amortyzator. Dzięki temu absorbuje drgania, pochodzące z pracy wentylatorów czy innych ruchomych części systemu. Po drugie, izolacja działa jak dodatkowa bariera dźwiękowa. Jeśli zatem nie chcesz, żeby szum wentylacji przeszkadzał w codziennym życiu, skrzynka z izolacją będzie strzałem w dziesiątkę. Ogromną zaletą jest również skuteczna ochrona przed utratą ciepła. Dzięki izolacji, ciepło nie ucieka z systemu, co przekłada się na lepszą efektywność energetyczną.

Jakie wady ma to rozwiązanie? Wszystko sprowadza się do kosztów. Podając za przykład skrzynkę rozdzielczą dwurzędową, z 14 otworami, to wersja z izolacją kosztuje około 460 złotych, natomiast wersja bez izolacji, to koszt 240 złotych. 

Jakie zalety i wady ma wersja bez izolacji?

Główną zaletą jest cena. Skrzynki bez izolacji są zazwyczaj około 2 razy tańsze, niż te z izolacją. Jest to więc rozsądny wybór, jeśli masz bardzo napięty budżet, chociaż będziesz musiał liczyć się z kompromisami w kwestii jakości. Takowa skrzynka jest także nieznacznie lżejsza z powodu braku materiału izolacyjnego (maty), chociaż w większości przypadków dodatkowa waga nie powinna stanowić żadnego problemu.

A jeśli chodzi o wady? Najbardziej wdającą się we znaki są straty ciepła. Otóż powietrze wewnątrz skrzynki będzie szybko tracić ciepło, zwłaszcza w zimnych przestrzeniach, takich jak nieogrzewany strych czy piwnica. Jest to szczególnie problematycznie w zimowych miesiącach, kiedy za wszelką cenę staramy się zatrzymać ciepło w mieszkaniu.

Istnieje również ryzyko kondensacji. Dochodzi do niej w miejscach o dużych różnicach temperatur. Wtedy na powierzchni skrzynki osadza się para wodna. W dłuższej perspektywie efektem są problemy z wilgocią. Brak izolacji wiąże się także z większym hałasie generowanym przez elementy rekuperacji. 

Podsumowując

Wybór wersji bez izolacji może się zatem opłacać, jeśli masz dobrze ocieplone pomieszczenie, w którym znajduje się skrzynka. Oraz w sytuacji, kiedy dodatkowy hałas nie będzie problemem. W przeciwnym razie warto rozważyć wersję izolowaną, aby uniknąć problemów. 

Obie wersje skrzynek, w różnych rozmiarach i z różną ilością otworów znajdziesz w sklepie Hojero.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Nasze produkty sprawią, że Twój system rekuperacji działał jeszcze lepiej i sprawniej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl