Znaczna ilość użytkowników, którzy są zainteresowani systemami wentylacji z odzyskiem ciepła ma wiele pytań. Między innymi są ciekawi, czy istnieje właściwy sposób wykonania w pełni działającego systemu, gdzie w zestaw będzie wchodzić oprócz centrali wentylacyjnej także klimatyzator kanałowy.
Czy połączenie takie jest możliwe i tak naprawdę, czy taki rodzaju układ będzie wydajny? Czy lepiej zastosować inne rozwiązanie?
Wydatek powietrza w porównaniu z mocą chłodniczą
Co będzie się dziać, kiedy będziemy chcieli dostosować ilości wymienianego powietrza w naszej klimatyzacji kanałowej do danych współczynników pracy centrali?
W takim przypadku najpewniej stanie się to, że w ten sposób zmniejszymy moc chłodniczą danego klimatyzatora. Będziemy mogli (na przykład dla urządzeń firmy Mitsubishi Electric) sparametryzować dane parametry klimatyzatora, ale już powinniśmy w tym momencie zadać sobie pytanie:
Jeśli określony klimatyzator będzie funkcjonował na niższych parametrach, a także będzie posiadał mniejszą wydajność, to warto się zastanowić, po co jest mi potrzebne tak duże urządzenie?
Właściwym staje się to, że sprzęt, który odpowiednio jest dobrany względem zapotrzebowania na ciepło, jednak nie jest najwłaściwszym rozwiązaniem, gdyż potencjał takiego sprzętu nie będzie w pełni wykorzystany.
Jak działa klimatyzacja typu multi-split?
Klimatyzacja multi-split będzie idealną alternatywą co centralnego systemu klimatyzacji, tym bardziej jeśli nie można wykonać instalacji kanałowej w określonych pomieszczeniach. Dlatego też spełni swoją rolę w biurach, gdy chcemy klimatyzować znaczną ilość pomieszczeń, niezależnie od siebie.
Klimatyzacja typu multi-split pozwala przede wszystkim na połączenie większej ilości jednostek wewnętrznych do głównej jednostki zewnętrznej. Takie rozwiązanie jest dużą zaletą, w przypadku gdy nie posiadamy miejsca albo też zgody na instalacje urządzeń na zewnątrz budynku. Warto podkreślić, że każde ze sprzętów wewnętrznych jest w stanie pracować indywidualnie. Dlatego też istnieje możliwość ustawienia wielu temperatur w danych wnętrzach. Zapewnia to znaczny komfort użytkowania, gdyż powietrze w określonych pokojach schładza wtedy, kiedy chcemy.
Sprzęty wewnętrzne w systemie typu multi-split możemy wybierać według zapotrzebowania na moc chłodniczą, a także dopasowywać klasyczne jednostki naścienne, kasetonowe, podstropowe czy też podsufitowe.
W porównaniu systemu multi-split do centralnej klimatyzacji kanałowej ta pierwsza charakteryzuje się niższą ingerencję w konstrukcję budynku. W tym przypadku nie musimy prowadzić żadnych kanałów do dostarczania powietrza.
Osobny system klimatyzacji lepszym i tańszym rozwiązaniem
Z powyższych informacji można wywnioskować, że klimatyzacja kanałowa połączona z rekuperacją, nie jest najlepszym rozwiązaniem.
W związku z tym co w zamian zastosować?
Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie użycie oddzielnego systemu klimatyzacji. Może on być jako układ typu multi z jednym agregatem albo też jako system z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, na którego składa się kilka specjalnych układów split. W tym wypadku każdy agregat indywidualnie zasila jednostki wewnętrzne.
Warto zaznaczyć, że najczęściej rzeczywista potrzeba schłodzenia danych wnętrz będzie inna. Schłodzenia najpewniej będą wymagały pomieszczenia, w których często przebywamy jak sypialnia, salon albo też te podatne na zyski ciepła jak na przykład pomieszczenia, które są na poddaszu.
W tego typu instalacjach jest tak, że koszty dotyczące systemu klimatyzacji są niższe. Także jednostka klimatyzacji jest właściwie dopasowana do potrzeb, jakie są związane z danym pomieszczeniem, pomieszczeniami. Sprawność systemu będzie w tym przypadku o wiele większa, a także jej energooszczędność będzie wyższa.
Podsumowanie
Czy montaż klimatyzacji kanałowej w połączeniu z rekuperacją to dobry pomysł? Raczej nie. W taki wypadku najlepiej i taniej jest zainstalować osobną klimatyzację, która w tym połączeniu schłodzi powietrze o max. 4 st.
Serdecznie zachęcamy do zapoznają się z naszą ofertą dostępną na stronie sklepu: Hojero.pl. Zapraszamy do zapoznania się z systemami klimatyzacji takimi jak: Klimatyzator podstropowy Mitsubishi, Klimatyzator kasetonowy 4 stronny Mitsubishi, Klimatyzator ścienny Amber i wiele więcej!