Jeśli myślisz o zakupie nowej pompy ciepła, jedną z kwestii, którą musisz wziąć pod uwagę, jest to, jaki typ pompy ciepła najlepiej pasuje do Twojej nieruchomości. W tym wpisie zajmiemy się wyszczególnieniem różnic pomiędzy pompami ciepła monoblok i split.
Czym jest monoblokowa pompa ciepła?
Monoblokowa pompa ciepła to pojedyncza jednostka zewnętrzna. Podłącza się ją bezpośrednio do systemu grzewczego nieruchomości i można nią sterować za pomocą wewnętrznego panelu sterowania lub termostatu. Często jednostka posiada również zewnętrzny panel sterowania.
Zalety monoblokowej pompy ciepła
- Więcej miejsca w pomieszczeniu - ponieważ pompy ciepła monoblok są pojedynczymi jednostkami zewnętrznymi, nie zajmują one dużo miejsca wewnątrz nieruchomości.
- Łatwiejsza instalacja - w jednostkach monoblokowych nie ma potrzeby podłączania rur czynnika chłodniczego. Tak więc każdy przeszkolony hydraulik powinien być w stanie zainstalować je z niewielkimi trudnościami, ponieważ jedyne połączenia, które należy wykonać, to połączenia rur wodnych z systemem centralnego ogrzewania. Ze względu na prostotę instalacji, monoblokowe pompy ciepła są instalowane szybciej niż jednostki split, co z kolei sprawia, że ich instalacja jest mniej kosztowna.
- Łatwość konserwacji - dzięki konstrukcji typu "wszystko w jednym", monoblokowe pompy ciepła są łatwe w utrzymaniu i potrzebne jest mniej czasu na przeprowadzenie konserwacji.
Wady monoblokowej pompy ciepła
Brak elastyczności w wyborze miejsca - tego typu pompy ciepła muszą być podłączone bezpośrednio do systemu centralnego ogrzewania w nieruchomości. Oznacza to, że istnieje bardzo mała elastyczność w zakresie miejsca, w którym można je zainstalować.
Mniej miejsca na zewnątrz - inną wadą jest ich większy rozmiar, ze względu na to, że są to że w jednej obudowie mieszczą się wszystkie komponenty. Jeśli masz mały ogród lub Twój dom ma niewielki ogród, lub nie ma go wcale, będziesz miał trudności ze znalezieniem wystarczającej ilości miejsca na zainstalowanie jednostki monoblokowej. Urządzenie potrzebuje także obszar wokół obudowy, aby umożliwić mu pracę z maksymalną wydajnością.
Czym jest pompa ciepła typu split i czym różni się od monoblok?
Pompy ciepła typu split składają się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Podczas gdy zewnętrzna jednostka pobiera powietrze, jednostka wewnętrzna podgrzewa czynnik chłodniczy i przekazuje jego ciepło do wody w systemie centralnego ogrzewania. Pełni ona również funkcję termostatu i panelu sterowania.
Zalety pompy ciepła typu split
Wybierając pompę ciepła typu split zamiast wersji monoblokowej, zyskasz kilka korzyści, które wyszczególniliśmy poniżej.
- Więcej miejsca na zewnątrz - jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split są znacznie mniejsze niż ich monoblokowe odpowiedniki, dlatego zajmują mniej miejsca na zewnątrz nieruchomości. Ze względu na mniejszy rozmiar, są one również generalnie cichsze w działaniu.
- Elastyczna instalacja - ponieważ jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu split jest jedyną częścią podłączoną do systemu centralnego ogrzewania, daje to większą swobodę w zakresie umiejscowienia jednostki zewnętrznej. Niektóre pompy ciepła typu split umożliwiają umieszczenie jednostki zewnętrznej w odległości do 75 m od jednostki wewnętrznej. Daje to szerokie pole do popisu.
Wady pompy ciepła typu split
Skomplikowana instalacja - ze względu na oddzielne jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, pompy ciepła typu split są bardziej skomplikowane w instalacji. Wymagają one instalacji przyłączy czynnika chłodniczego (co może być wykonane wyłącznie przez instalatora z uprawnieniami F-gazowymi). Sprawia to, że instalacja jest bardziej czasochłonna i kosztowna. Ponieważ urządzenia te są również stosunkowo nowe, może być trudniej znaleźć wykwalifikowanego instalatora w Twojej okolicy.
Mniej miejsca w pomieszczeniu - nie jest zaskoczeniem, że instalacja pompy ciepła typu split prawdopodobnie zajmie więcej miejsca wewnątrz nieruchomości niż monoblokowa pompa ciepła. Najbardziej drastyczną stratą przestrzeni wewnętrznej, z jaką można się spotkać w przypadku pompy ciepła typu split, jest instalacja jednostki wewnętrznej i oddzielnego zbiornika ciepłej wody. Można temu zaradzić, wybierając jednostkę wewnętrzną ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody.
Droższe - ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję niż w przypadku monoblokowych pomp ciepła, pompy ciepła typu split są generalnie droższe w zakupie. W połączeniu z potencjalnie bardziej kosztowną instalacją, różnice w cenie mogą być znaczące. Nie ma jednak gwarancji, że pompa ciepła typu split będzie kosztować więcej niż monoblok i zawsze powinieneś porównać oferty, aby upewnić się, że uzyskasz najlepszą możliwą cenę.
Która lepsza?
Pod względem efektywności, oba rodzaje pomp ciepła niczym się nie różnią i pracują równie efektywnie. Jeśli chodzi o wybór najlepszej pompy ciepła, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skorzystaj z dostarczonych przez nas informacji i porównaj je z ofertą w naszym sklepie https://www.hojero.pl/. W sklepie znajdziesz bogatą ofertę zarówno pomp ciepła typu split, jak i monoblok, ze szczegółową specyfikacją i informacjami technicznymi. Zachęcamy także do kontaktu, aby uzyskać indywidualną pomoc w zakresie wyboru i sposobu instalacji pomp ciepła.