Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Czym różni się wentylacja grawitacyjna od rekuperacji?
Czym różni się wentylacja grawitacyjna od rekuperacji?

Ciągły postęp w branży budowlanej to nie zawsze zaleta. Wiele domów buduje się w dzisiejszych czasach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów. Często nie idą one w parze z systemami, które pozwalaja na wymianę powietrza. Okna, ściany czy drzwi niemal nie przepuszczają powietrza w nowoczesnym budownictwie. Oczywiście jest to związane z oszczędnością i małą utratą ciepła na zewnątrz. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takim wypadku należy zadbać o dostęp świeżego powietrza do wewnątrz domu. Zgodnie z obowiązującą normą, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w wentylację. To czy będzie to wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja zależy od wielu czynników.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

To, co szczególnie charakteryzuje wentylację grawitacyjną jest prostota. Taka forma nie wymaga zasilania energią, a co za tym idzie, jest odporna na uszkodzenia i nie może się zepsuć. Dodatkową zaletą  jest bardzo niska cena. Główną wadą jest natomiast brak wpływu na jej funkcjonowanie. Wentylacja grawitacyjna uzależniona jest od pogody jaka panuje na zewnątrz. Najlepiej działa w porze zimowej, zaś coraz gorzej gdy temperatura na dworze wzrasta powyżej 12°C. Taki rodzaj wentylacji najlepiej działa poniżej tej temperatury oraz gdy okna w budynku są rozszczelnione, np. przez nawiewniki. W ciepłych miesiącach działa bardzo słabo lub wcale, przez co trzeba otwierać okna. Kominy wentylacji grawitacyjnej nie usuwają powietrza w ciepłych dniach, a co za tym idzie, jest ono zanieczyszczone, co może prowadzić do wielu schorzeń, takich jak bóle głowy lub alergie. Dodatkowo, istnieje duża szansa zapleśnienia ścian.

Dlaczego w ciepłe miesiące nie działa wentylacja grawitacyjna?

System tego rodzaju wentylacji składa się z pionowe kanały, które zakończone są wlotami z kratkami wentylacyjnymi. Zimne powietrze opada i wypera ciepłe do góry, ponieważ jest od niego cięższe. Przez takie kominy wpływa ciepłe powietrze z wnętrza oraz zimne z zewnątrz, które napływa za pomocą nawiewników oraz wszelkie szczeliny. Gdy temperatura wewntątrz oraz na zewnątrz jest podobna, wtedy wentylacja nie działa. To samo w ciepłe dni, gdy wymianę stymuluje wiatr. To najstarszy i najpopularniejszy sposób wentylacji, ale także często zawiera dużo błędów przy budowie, np. zapomina się o kratce wentylacyjnej w łazience lub kanały są za krótkie na poprawny przepływ powietrza. Jest to z pewnością tania i prosta rzecz, ale może sprawić wiele problemów. 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest innymi słowy wentylacją z odzyskaniem ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu minimalizuje się straty ogrzewania podczas zimnych miesięcy oraz w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, zapewniona jest kontrola nad wymianą powietrza. Taki rodzaj wentylacji to też oszczędność na ogrzewaniu. Powietrze przepływa przez wymiennik ciepła, zarówno na zewnątrz jak i w drugą stroną, ale nie miesza się ze sobą, a jedynie te z zewnątrz ulega podgrzaniu przez te usuwane, dzięki czemu bez zużycia energii, do budynku dociera już wstępnie podgrzane powietrze. Główną wadą takiego rozwiązania jest koszt. Sam rekuperator kosztuje kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą inne elementy, takie jak czerpnia, kanały, wyrzutnia powietrza, kratki oraz anemostaty. Najlepiej wybrać takie rozwiązanie, gdy połączy się to z pompą ciepła lub kiedy budynek jest dopiero w fazie projektu, by uniknąć dodatkowych kosztów oraz dobrze zaplanować, by system wentylacyjny nie kolidował z innymi elementami w budynku. Dodatkowo, w systemie wentylacji mechanicznej znajdują się filtry powietrza, dzięki którym powietrze nawiewane z zewnątrz jest wolne od zanieczyszczeń oraz świeże, więc można przez cały rok cieszyć się dobrym powietrzem i nie martwić o konsekwencje dla zdrowia, jak w przypadku wentylacji naturalnej. Trzy główne zalety instalacji takiej formy wentylacji to zdrowie, komfort oraz oszczędność.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w której posiadamy wszystkie potrzebne elementy do instalacji wentylacji, zarówno jeśli chodzi o tę naturalną, jak i rekuperację. Nasz asortyment zawiera wszystko to, co potrzebne do montażu systemu wentylacyjnego oraz do wymiany starszych lub uszkodzonych elementów na nowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl