
Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, podczas niej wymienia się zużyte powietrze na świeże zewnętrze. Czy odzysk wilgoci w trakcie rekuperacji ma znaczenie? Kiedy się robi rekuperację? Czy urządzenie chłodzi latem i ociepla powietrze zimą? Sprawdzamy poniżej.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To technologia, która zapewnia skuteczną wentylację w pomieszczeniach. W trakcie sezonu grzewczego skutecznie wymienia powietrze z wywiewane i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Dzięki wykorzystaniu rekuperatora możliwe jest ograniczenie strat energii cieplnej podczas wentylacji. Urządzenie składa się z:
- Wymiennika ciepła
- Wentylatorów w wiewnych i nawiewnych, które są sterowane automatycznie (obrotowych, krzyżowych, automatycznych)
- Filtrów, które umożliwiają trzy poziomy czyszczenia (standardowe G4 montowane fabrycznie, filtry F7 o podwyższonej klasie filtracji, filtry kanałowe)
Rekuperacja cieplna jest montowana zamiast wentylacji grawitacyjnej. To technologia, która nie sprawdzi się w nowoczesnych i energooszczędnych budynkach.
Jak działa proces rekuperacji?
Dzięki rozprowadzonej instalacji, czyli kanałom wentylacyjnym urządzenie wyciąga z pomieszczeń zużyte powietrze i nawiewa świeże czerpane z zewnątrz. W wymienniku ciepła urządzenia następuje wymiana energii pomiędzy strumieniami powietrza. Zimą jest ciepło natomiast latem jest chłodniej. To sprawia, że powietrze jest komfortowe w pomieszczeniu. Podczas procesu rekuperacji powietrze przepływa z pomieszczeń od zewnątrz do wewnątrz. Jeśli w domu zostanie zamontowana rekuperacja część pomieszczeń będzie posiadała nawiew i wywiew np. kuchnia może być połączona z jadalnią lub w domu może znaleźć się pralnia i suszarnia.
Dlaczego zamiast wentylacji grawitacyjnej jest stosowana rekuperacja?
Coraz więcej inwestorów rezygnuje z montażu wentylacji grawitacyjnej, ponieważ jest to technologia przestarzała. Wentylacja grawitacyjna działa dobrze, jeśli znajdują się nieszczelności w oknach. Warto wspomnieć o tym, że nowe wymagania dla okien zawarte w WT 2021 ( Wymaganiach technicznych) określają, że inwestor musi wyposażyć budynek w szczelne okna, które zapobiegają ucieczce ciepła. Współczynnik przenika ciepła nie może przekroczyć w oknach pionowych 0,9 W/(m²·K) i dachowych 0,9 W/(m²·K).
Czy rekuperator wysusza powietrze?
Jednym z najczęściej poruszanych argumentów przeciwko zastosowaniu rekuperatora jest to, że urządzenia wysusza powietrze. Warto wspomnieć jednak, że każda stosowana wentylacja wysusza powietrze. Zimą wilgotność powietrza jest bardzo niska, dlatego powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach jest wysuszone. Dzięki wykorzystaniu rekuperatora w pomieszczeniach możliwy jest odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając rekuperator?
Dobranie rekuperatora o właściwych parametrach powoduje, że urządzenia działa prawidłowo. Działa cicho i podaż powietrza jest właściwy. Podczas dopasowywania urządzenia powinieneś wziąć pod uwagę: metraż pomieszczenia oraz liczbę pomieszczeń, które znajdują się w nim wraz z ich przeznaczeniem. Jeśli rekuperator nie zostanie dobrany właściwie np. będzie miał zbyt niską moc, wtedy może dostarczać do pomieszczenia zbyt małą ilość powietrza. Może to doprowadzić także do tego, że urządzenie będzie głośne. Znaczenie ma także wielkość urządzenia. Dlatego, że im urządzenie jest większe tym odzysk powietrza jest większy.
Czy rekuperator jest urządzeniem, które grzeje i chłodzi?
Rekuperator jest centralną wentylacją z odzyskiem ciepła. Umożliwia wymianę powietrza i odzyskanie energii z powietrza wywiewanego. Rekuperator nie jest system grzewczym, dlatego nie zastąpi pieca, pompy ciepła albo innego źródła ciepła. Nie jest także klimatyzacją. Dlatego, aby działał poprawnie potrzebne jest zamontowanie zarówno systemu grzewczego, jak i klimatyzacji. Zadaniem wymiennika ciepła w rekuperatorze jest wyrównanie temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza.
Czy potrzebujesz wykonać system wentylacji w swoim domu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą, która jest dostępna w naszym sklepie online Hojero.pl