
Dlaczego rekuperatory z wymiennikami entalpicznymi powinny zawierać grzałki? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, jednakowo tych, które na co dzień zajmują się obsługą rekuperatorów, ale również te, które są całkowitymi amatorami w tej kwestii. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od prawidłowiej obsługi tego typu rekuperatorów, zależy ich prawidłowe działanie. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, dlaczego ten typ rekuperatorów powinien być wyposażony w grzałki.
Czym jest entalapia?
Na samym początku należy wspomnieć, czym tak naprawdę jest entalapia. Jest to nic innego, jak określenie miary energii cieplnej, jaką może przenieść ze sobą gaz. W przypadku powietrza mówimy o entalapi powietrza wilgotnego. W tym momencie zapewne zastanawiacie się, dlaczego akurat wilgotnego? Odpowiedzią na to pytanie jest skład powietrza, które jest mieszaniną gazów, wśród których sporą część stanowi para wodna. W rekuperatorach wykorzystujących wkłady entalpiczne właśnie para wodna jest kluczowa do rozprowadzania ciepła. Cząsteczki pary wodnej przenikają przez porowate struktury. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre efekty, jeżeli chodzi odzyskiwanie ciepła.
Czym charakteryzują się tego typu rekuperatory?
W przypadku tego typu rekuperatorów posiadających wymienniki entalpiczne grzałka pełni dwie funkcje. Po pierwsze ma ona na celu zabezpieczenie wkładów wymienników przed trwałym uszkodzeniem. W tym momencie zapewne zastanawiacie się jak to możliwe. Odpowiedzią na to pytanie, jest materiał, z jakiego są wykonane te wkłady. Jest nim mianowicie celuloza. Jeżeli zamarznie, to w wyniku rozmrażania rozpadnie się ona na drobne kawałki. Między innymi tego typu uszkodzeniom ma zapobiegać wbudowana w rekuperator grzałka. Ma ona celu właśnie podtrzymanie na tyle wysokiej temperatury wkładu, aby nie było ryzyka, ze zostanie on uszkodzony. Po drugie koszty eksploatacyjne grzałki wcale nie są takie wysokie, jak mogłoby to się wydawać. Między innymi z tego powodu, warto co jakiś czas dokonywać jej przeglądu. Zazwyczaj dokonuje się tego, co dwa lata, wraz ze standardowym przeglądem rekuperatora. Dzięki przeprowadzaniu regularnych przeglądów można znacząco wydłużyć żywotność grzałki, a co za tym idzie również i wkładów celulozowych. To z kolei może realnie przełożyć się na oszczędności, wynikające między innymi z napraw, jakie musielibyśmy wykonać, jeżeli doszłoby od uszkodzenia zarówno grzałki, jak i też samych wkładów.
Czy sama grzałka wystarczy, aby zabezpieczyć wkład przed ewentualnym zamarzaniem?
Niestety, w tej kwestii nie mamy dla was dobrych wieści. Sama grzałka być może by wystarczyła w klimacie, w którym temperatura rzadko spada poniżej zer stopni Celsjusza. U nas jednak sama grzałka się nie sprawdzi. Co w takim razie będzie dodatkowo potrzebne, aby celulozowy wkład nie uległ zamarznięciu? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie specjalnej nagrzewnicy. Co ważne, wbrew wielu opiniom, nagrzewnica sama w sobie, niezależnie od jej typu, nie pobiera dużych ilości energii. W tym momencie zapewne zastanawiacie się, jak to jest w ogóle możliwe? Odpowiedzią na to pytanie, jest tryb pracy, w jakim na co dzień pracuje nagrzewnica. A mianowicie uruchamia się ona jedynie w momencie, kiedy istnieje wysokie ryzyko zamarznięcia wkładu celulozowego. Jeżeli chodzi o typy nagrzewnic montowanych w rekuperatorach, to co do zasady możemy wymienić dwa, a mianowicie są to:
- Nagrzewnice wstępne. Działa ona na podstawie specjalną grzałkę, czy też spiralę nagrzewającą, która znajduje się w kanale nawiewowym, oraz pod wymiennikiem powietrza.
- Nagrzewnice typu kanałowego. Montuje się je zazwyczaj w kanale nawiewnym i są one regulowane za pomocą układów elektronicznych rekuperatora.
Podsumowanie
Dbanie o grzałkę, w rekuperatorze wykorzystującym wymienniki entalpiczne może okazać się przysłowiowym kluczem do sukcesu, jeżeli zależy wam na wieloletniej żywotności zarówno rekuperatora, jak i jego wkładu celulozowego. Warto wiec co jakiś czas sprawdzać jej stan techniczny, a w razie wystąpienia jej awarii, możliwie jak najszybciej ją wyeliminować. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z kosztami jej naprawy oraz wymiany, które mogą być dosyć spore. Miedzy innymi dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się ich regularny przegląd.