
Pompa ciepła oraz rekuperacja to rozwiązania, które doskonale się uzupełniają. Systemy te to same korzyści dla użytkowników, co w połączeniu zapewnia jeszcze większą ilość możliwości. Montaż tych instalacji powinien jednak przebiegać w określonej kolejności, zgodnie z którą lepiej będzie zainstalować rekuperację przed montażem pompy ciepła. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się w kompleksowy sposób odpowiedzieć.
Pompa ciepła i rekuperacja - dlaczego warto je połączyć?
Pompa ciepła to system grzewczy wykorzystujący ciepło z otoczenia. Dzięki temu koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe oraz w pełni niezależne od zmian cen paliw grzewczych. W tym przypadku system zapewnia odpowiednią ilość ciepła konieczną do ogrzania i podgrzania wody użytkowej. Bez jakichkolwiek obaw o zużycie źródła energii, ponieważ jest to wydajny system grzewczy będący doskonałą alternatywą dla nieustannie rosnących taryf. Połączenie pompy ciepła z rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła pozwala nam uzyskać nam zdecydowanie więcej korzyści. Dlatego też jest to tak często wybierane rozwiązanie.
Jak wyeliminować straty ciepła w pomieszczeniach?
Chcąc uzyskać najwyższą wydajność ogrzewania, warto ograniczyć straty energii w danym obiekcie. Zdecydowanie największe ubytki ciepła generują zawsze system wentylacji. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się na montaż wentylacji z odzyskiem ciepła, która pozwala uzyskać nawet do 30% ciepła więcej w otoczeniu, które ucieka dzięki wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej. Jest to energooszczędny system, zapewniający właściwą jakość powietrza w budynku, bez żadnych problemów. Zużyte i zanieczyszczone powietrze jest usuwane z budynku, zapewniając przestrzeniom wewnątrz przyjazny mikroklimat. To ważne nie tylko dla budynku, ale także zdrowia domowników.
Decydując się na montaż rekuperacji, możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 30% ciepła podczas ogrzewania pompą ciepła. To zdecydowanie więcej, niż w momencie zastosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Warto więc wykorzystać te rozwiązania, oraz ich obopólne korzyści.
Rekuperacja czy tradycyjna wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna to najprostszy sposób na wymianę powietrza w domu, jednocześnie niezbyt korzystny szczególnie w nadchodzącym sezonie grzewczym. Uciekające powietrze poprzez nieszczelności i wywietrzniki zabierają dodatkowe ciepło z pomieszczeń, wpuszczając do środka zimne powietrze zewnętrzne. Ma to wpływ na wydajność ogrzewania, zwiększając zapotrzebowanie na ciepło wewnątrz. Aby wyeliminować ten problem, warto zdecydować się na montaż instalacji rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki niej w zupełności pozbywamy się problemu utraty ciepła, nie martwiąc się o żadne kwestie. To idealne rozwiązanie szczególnie w nowych obiektach, w których izolacje są niezwykle szczelne i konieczne jest zapewnienie mechanicznej wymiany powietrza.
Pompa ciepła i rekuperacja - korzyści
Pompa ciepła w połączeniu z rekuperacją zapewnia najwięcej korzyści, pomagając znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie. To coraz częściej wybierane rozwiązanie w wielu domach. Rekuperator pozwala na ogrzanie napływającego powietrza z zewnątrz, które umożliwia wyrównanie temperatur w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym. Im niższe temperatury zewnętrzne, i im wyższa różnica pomiędzy temperaturami, tym więcej energii możemy odzyskać. Widoczne jest to w przypadku okresu zimowego, podczas którego koszty ogrzewania nieporównywalnie rosną.
Rekuperacja i pompa ciepła to idealne połączenie
Dom z zamontowaną rekuperacją znacząco zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Możemy zaobserwować te korzyści również w obiektach opartych o działanie pomp ciepła jako głównego systemu grzewczego. Użytkownicy doceniają zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie, co w połączeniu wysokiej energooszczędności tych dwóch urządzeń zapewnia zdecydowanie najwięcej korzyści. Warto rozważyć więc montaż obydwu instalacji w swoim domu, jeśli zależy nam na uzyskaniu wysokiej wydajności oraz wielu dodatkowych możliwości.
Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, koniecznie sprawdź naszą stronę Hojero.pl. Zapraszamy także do skorzystania z szerokiej oferty.