
Wentylacja grawitacyjna jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Jej działanie opiera się na naturalnych rozwiązaniach i różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku. Bardzo często taka forma wentylacji nie działa i nie zapewnia prawidłowej wymiany powietrza. Nie uwzględnia bowiem realnych potrzeb pomieszczenia.
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej
Wentylacja grawitacyjna składa się z ciągu kanałów wentylacyjnych zakończonych kominem. Nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych urządzeń i rozwiązań. Jej działanie opiera się na prostej zasadzie, że ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne. Dzięki temu ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczeń odprowadzane jest na zewnątrz, a na jego miejsce napływa powietrze chłodniejsze. Taka forma wentylacji nie jest jednak tak samo wydajna przez cały rok – sprawdza się głównie w sezonie zimowym, gdy w domach jest ciepło, a na zewnątrz zimno. Wiosną i jesienią wentylacja grawitacyjna słabnie, gdyż różnice temperatur pomiędzy wnętrzem a powietrzem na zewnątrz maleją. Latem natomiast praktycznie zanika – temperatury powietrza w środku i na zewnątrz są dosyć zbliżone, nie ma więc możliwości, by sprawnie odbywała się jego wymiana.
Niebezpieczny ciąg wsteczny
Groźnym zjawiskiem, z jakim mogą spotkać się użytkownicy domów z wentylacją grawitacyjną, jest ciąg wsteczny. To sytuacja, w której ciepłe powietrze, a często również spaliny z urządzeń grzewczych nie są odprowadzane na zewnątrz, a wdmuchiwane do środka pomieszczeń. Brak wymiany powietrza nie jest korzystny dla mieszkańców, a jeśli dodatkowo we wnętrzu rozprowadzane są spaliny, które powinny wydostać się kominem na zewnątrz, sytuacja robi się nie tyle poważna, co niebezpieczna dla zdrowia.
Przyczyną ciągu wstecznego może być niedrożny przewód kominowy, a tajże zasłonięte nawiewniki, nadmiernie szczelne okna oraz za mały przekrój przewodu kominowego. Rozwiązaniem tego problemu może być otwarcie nawiewników, rozszczelnienie okien, a także montaż nasad kominowych. Chronią one przed silnymi podmuchami wiatru, które wtłaczają wydobywające się z komina powietrze z powrotem do wnętrza pomieszczeń.
Jak usprawnić wentylację grawitacyjną?
Jeśli wentylacja grawitacyjna w budynku nie działa tak, jak powinna, warto szukać rozwiązań, aby jej w tym pomóc. Dobrze sprawdza się zamontowanie przy wylocie kanału wentylacyjnego w kominie specjalnej nasady obrotowej z napędem elektrycznym. Nie działa ona jednak przez cały czas – włącza się jedynie wtedy, gdy wymiana powietrza nie przebiega prawidłowo i konieczne jest wspomaganie ciągu.
Tania, ale nieskuteczna
Wentylacja grawitacyjna może powodować spore problemy w eksploatacji, a latem całkiem przestaje działać. Skąd więc popularność takiego rozwiązania? Chodzi przede wszystkim o kwestie ekonomiczne – naturalna wentylacja jest tania, nie wymaga montażu żadnych dodatkowych urządzeń, które generowałyby wyższe koszty. Jak się jednak okazuje, niska cena powoduje równie niską satysfakcję ze stosowania takiej formy wentylacji. W budynkach, w których wentylacja grawitacyjna już istnieje, nie ma możliwości jej zamiany na inną formę wymiany powietrza. Można jedynie stosować rozwiązania, które nieco ją usprawnią i poprawią wydajność. Natomiast osoby, które dopiero planują budowę domu, powinny rozważyć wybór innego sposobu wymiany powietrza.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Doskonałą alternatywą dla wentylacji mechanicznej, która coraz częściej montowana jest w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym i nie tylko jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Głównym jej elementem jest rekuperator, czyli urządzenie, które odbiera ciepło z powietrza wypływającego z pomieszczenia, a następnie ogrzewa nim powietrze wprowadzane kanałami wentylacyjnymi do wnętrza. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na sprawną i wydajną wymianę powietrza, ale również na spore oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń.
Jeśli szukasz sprawdzonych, nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań wentylacyjnych, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko systemy i akcesoria od najlepszych na rynku producentów, ale również profesjonalne doradztwo – pomagamy dobrać wentylację do potrzeb wnętrza, aby działała sprawnie i wydajnie w każdych warunkach, bez względu na pogodę.