Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
GWC - czym jest i do czego nam potrzebny?
GWC - czym jest i do czego nam potrzebny?

GWC to w rozwinięciu gruntowy wymiennik ciepła, a więc urządzenie, które dzięki swojej energooszczędności, jest świetnym dodatkiem do istniejącego bądź powstającego systemu rekuperacji. Wymiennik ten działa na zasadzie wykorzystywania zgromadzonej w ziemi energii i wstępnym opracowaniu wchodzącego do rekuperatora powietrza. Posiada on wiele zalet, którym przyjrzymy się bliżej - na początek jednak o samej istocie tego systemu.

System GWC - czym jest?

Zadaniem tego systemu jest dostarczanie powietrza, które będzie się różniło na naszą korzyść ze względu na jego temperaturę - w skrócie ma ono być cieplejsze zimą, a chłodniejsze latem. Nie jest on koniecznością, jeśli chodzi o system rekuperacji, ale zdecydowanie zwiększa jego efektywność.

Rodzaje gruntownych wymienników ciepła

Istnieje kilka najważniejszych rodzajów systemów GWC, a zaliczamy do nich:

  • system żwirowy - w tym rodzaju dochodzi do akumulacji energii, jak i filtracji powietrza w żwirze bądź kruszywie o dużej granulacji.
  • system rurowy - najczęściej stosowany jest w niedużych systemach wentylacyjnych, a polega na rozdzieleniu strumienia powietrza na kilka rurociągów,
  • system płytowy - to po prostu utwardzone złoże piaskowo-żwirowe o dużej powierzchni, które pozwala na przepływ powietrza pomiędzy nim, a złożem.

Jak wybrać odpowiedni system GWC?

Na to, jaki gruntowny wymiennik ciepła powinniśmy wybrać, składa się wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę zanim przejdziemy do zakupu. Do najbardziej kluczowych zaliczamy te, które zostały wymienione poniżej.

Wielkość i rodzaj budynku

To konieczny czynnik do poznania - zanim wybierzemy wymiennik, warto znać objętość całego budynku, rodzaj jego użytkowania, jak i liczbę pomieszczeń. Wszystko to po to, aby móc określić wymaganą wydajność urządzenia tak, aby spełniła nasze oczekiwania. 

Rodzaj gruntu

Jest to kolejny ważny aspekt, a to z racji tego, że każdy grunt ma określony współczynnik przewodności cieplnej - w skrócie określa on czas, który jest potrzebny, aby grunt oddał bądź przejął ciepło z otoczenia. Współczynnik ten wskaże jaką wielkość wymiennika potrzebujemy. 

Strefa klimatyczna 

Jest to dość oczywisty, ale warty przypomnienia aspekt, gdyż pomoże nam on w określeniu długości systemu GWC. Jak wiemy, w Polsce mamy 5 głównych stref klimatycznych, które określają temperaturę zewnętrzną - warto sprawdzić minimalną, jak i maksymalną temperaturę, której możemy oczekiwać.

Eksploatacja

Nie potrzebujemy wymiennika, który będzie po części marnował swoje możliwości, więc powinniśmy przed kupnem określić, jak często będzie on stosowany - czy cały rok, czy na przykład tylko latem.

Zalety korzystania z systemu GWC

Największą i kluczową zaletą jest sama idea tego, co ma czynić ten system - wymieniać ciepło w taki sposób, aby ułatwiało to życie w każdej porze roku. Jeśli zamontujemy prawidłowy system, mając na uwadze wszystkie wymienione powyżej czynniki, może on zimą podnieść temperaturę powietrza nawet o 20°C, co jest zdecydowanie znaczącą zmianą. Tak naprawdę, aby uzyskać przyjemną temperaturę pokojową, połowę energii możemy pobierać za darmo z gruntu. 

Oczywiście nie tylko zimą system ten jest korzystny - latem również warto go stosować. Choć wyniki pod względem stopni Celsjusza nie są tak imponujące, bo to jedynie 10 stopni, ochładzanie powietrza wciąż jest bardzo łatwo odczuwalne. 

Istnieją też inne korzyści płynące z gruntowych wymienników ciepła - osuszają i nawilżają powietrze w zależności od pory roku, jak i redukują występowanie grzybów i bakterii. 

Czy jest on w stanie zastąpić system grzewczy w pełni?

Jak omówiliśmy to wyżej, jest niestety niemożliwym, aby gruntowy wymiennik ciepła zastąpił całkowicie system grzewczy stosowany zimą. Temperatura, choć będzie zdecydowanie wyższa, nie będzie wystarczająco wysoka, aby zapewnić komfortowe funkcjonowanie użytkownikom budynku. Jednak nie takie jest też jego zadanie - tak, ma on ocieplać bądź schładzać powietrze, ale nie po to, aby zastąpić system grzewczy. Ma on za zadanie zmniejszyć koszt ogrzewania poprzez pomaganie i współpracowanie z ogrzewaniem. Choć początkowy zakup systemu GWC jest dość kosztowny, koniec końców jego kupno się zwróci po pewnym czasie w niższych kosztach ocieplania. 

System GWC - podsumowując 

Jest to zdecydowanie korzystny dodatek, a wręcz zwieńczenie systemu rekuperacyjnego, który zapewni powietrze o temperaturze znacznie odpowiedniejszej zarówno do jego późniejszego ogrzewania, jak i do życia. Istnieje kilka różnych rodzajów wymienników ciepła, które różnią się sposobem pracy, ale mają wciąż ten sam cel. Warto dobrze określić nasze potrzeby przed zakupem systemu GWC, gdyż chcemy, aby pracował on jak najefektywniej - odpowiednie dla nas, a jednocześnie najwyższej jakości gruntowe wymienniki ciepła znajdziesz w ofercie naszej firmy, która od lat oferuje korzystne ceny i profesjonalną obsługę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl