Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Gruntowy wymiennik ciepła - dlaczego warto w niego zainwestować?
Gruntowy wymiennik ciepła - dlaczego warto w niego zainwestować?

Nie każdy posiadacz systemu rekuperacyjnego zdaje sobie sprawę, że umożliwia on swobodne rozszerzenie o kolejne elementy. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować jest wymiennik ciepła, nazywany w skrócie GWC. W tym poradniku dowiesz się skąd fenomen tego typu rozwiązania. Przekonasz się również dlaczego warto zainteresować się tym tematem.

GWC - co to takiego?

Gruntowny wymiennik ciepła, nazywany też wymiennikiem gruntowym jest urządzeniem pozwalającym zwiększyć wydolność energetyczną systemu rekuperacji. W praktyce działanie tego typu urządzeń opiera się na wstępnym rozgrzaniu bądź schłodzeniu powietrza, zanim to trafi do rekuperatora.

Jak można było się domyślić, wymiennik gruntowy znajduje się pod ziemią. Fakt ten ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania urządzenia. Jest to bowiem powiązane z często skrajnymi temperaturami na zewnątrz, o które dość łatwo na terenie naszego kraju. Gruntowny wymiennik ciepła umieszczony pod powierzchnią ziemi radzi sobie zdecydowanie lepiej, ponieważ w tych sferach skoki temperatur nie są tak odczuwalne.

Podstawową zaletą inwestycji w wymiennik gruntowy jest fakt, iż jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale także bardzo wydajne. Dodatkowym atutem GWC jest również skuteczność, a także ekologiczny charakter tego typu urządzeń.

Jakie są rodzaje GWC?

Gruntowny wymienniki ciepła występują w trzech podstawowych wariantach. Każdy z nich oferuje określone zalety, a także wady. Przyjrzyjmy się więc teraz poszczególnym możliwościom dostępnym na rynku.

  • GWC rurowy - wymiennik ciepła typu rurowego składa się z układu rur, które często rozdzielane są na kilka rurociągów. Dzięki temu możliwym jest zwiększona wymiana ciepła. Rurowy wymiennik ciepła stanowi dość popularny wariant, z uwagi na atrakcyjną cenę implementacji takiego systemu. Chcąc zdecydować się na rurowy GWC warto postawić na jakość tworzywa, z jakiego wykonane są rury. W naszym sklepie znajdziesz rury dwuwarstwowe giętkie o podwyższonej zawartości srebra.
  • GWC żwirowy - w tym wariancie powietrze jest przepuszczane przez wykop przygotowany ze żwiru lub grubszego kruszywa. Wymiennik żwirowy sprawia, że droga powietrza do materiału, w którym ma miejsce wymiana ciepła jest znacznie krótsza. Ten fakt z pewnością należy zaliczyć jako atut GWC żwirowego. Jedną z większych wad tej metody jest problem związany z odprowadzaniem kondensatu. Ponadto, korzystając z kruszywa może wyniknąć potrzeba zastosowania kolejnego wentylatora, celem zwiększenia wydajności pracy wymiennika.
  • GWC płytowy - na rynku można także spotkać wymienniki płytowe, stanowiące jednocześnie jeden z droższych wariantów. W tym przypadku pod gruntem umieszcza się specjalne płyty w dość bliskiej odległości. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką skuteczność, a także może pracować w sposób ciągły. Należy jednocześnie mieć na względzie, iż płytowy gruntowny wymiennik ciepła będzie rozwiązaniem wymagającym największej inwestycji.

Jaki gruntowny wymiennik ciepła wybrać?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Wybór danego systemu powinien być oparty nie tylko o budżet, ale również o takie aspekty jak ekologia czy stopień skuteczności. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest gruntowny wymiennik ciepła rurowy. Wynika to nie tylko z dość niskiej ceny inwestycji, ale również bardzo długiej żywotności. Oczywiście, fakt ten jest uzależniony od tego jakie elementy rurowe się wybierze. Postawienie na produkt dobrej jakości jest kluczowy, celem zapewnienia GWC rurowemu wydajnej pracy.

Gruntowny wymiennik ciepła rurowy - na co zwracać uwagę?

Z uwagi na to, że głównym elementem tego typu wymienników gruntowych są rury, to właśnie nim należy przyjrzeć się najbardziej. Nasz sklep zajmuje się sprzedażą rekuperatorów oraz elementów umożliwiających ich rozbudowę. W ofercie posiadamy produkty pochodzące wyłącznie od topowych producentów. Dużą uwagę przykładamy do jakości dostępnych w sprzedaży elementów.

W przypadku gruntownych wymienników ciepła w wariancie rurowym, dość sporą popularnością cieszy się rura dwuwarstwowa GREEN marki InGremio. W elemencie występuje podwyższona zawartość srebra do 150 ppm, co wpływa na zwiększoną żywotność układu. Jednocześnie produkt objęty jest gwarancją do 30 lat. Elastyczne rury sprawdzą się więc doskonale dla tych, którzy chcą zastosować GWC do swojego systemu rekuperacyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl