Rekuperator ścienny jest genialnym urządzeniem, ponieważ pozwala na skuteczną wentylację powietrza w budynkach, bez martwienia się o to, że powietrze spowoduje ochłodzenia pomieszczenia w zimę, czy nagrzanie w lecie - jest to tak zwana rekuperacja powietrza. Dodatkowo rekuperatory mają filtry, dzięki czemu można oddychać świeżym powietrzem w swoim domu. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku każdego urządzenia, ważne jest, aby konserwować i czyścić rekuperator, a elementem, który wymaga najwięcej uwagi, jest właśnie filtr, dlatego w tym artykule podpowiemy, w jaki sposób i jak często należy czyścić filtr w rekuperatorze ściennym.
Dlaczego filtry w rekuperatorach ściennych się brudzą?
Filtry w rekuperatorach gromadzą brud i zanieczyszczenia ze względu na ich funkcję wychwytywania cząstek unoszących się w powietrzu. Codzienne czynności, takie jak gotowanie, kurz, czy sierść zwierząt domowych i zanieczyszczenia zewnętrzne sprawiają, że filtr szybko się zapycha i wymaga wyczyszczenia.
Na szybkość i poziom gromadzenia się zanieczyszczeń wpływ ma także środowisko, w którym znajduje się rekuperator. Na przykład, filtry urządzeniach znajdujących się w pobliżu ruchliwych dróg lub placów budowy mają tendencję do szybszego brudzenia się, ponieważ filtrują powietrze pełne zanieczyszczeń i pyłu.
Na szczęście większość rodzajów filtrów w rekuperatorach można czyścić i jest to dosyć proste zadanie. Niemniej jednak pamiętaj, że każdy z nich ostatecznie wymaga wymiany. Dobra wiadomość jest jednak taka, że filtry dostępne są w atrakcyjnej cenie, więc nie warto odkładać tego zadania na później.
Dlaczego należy czyścić filtry w rekuperatorach ściennych?
Regularne czyszczenie filtrów w rekuperatorach jest ważnym zadaniem z wielu powodów. Po pierwsze, czysty filtr zapewnia wydajny przepływ powietrza. Po drugie, brud i zanieczyszczenia blokują filtr, zmniejszając ich skuteczność w filtrowaniu powietrza.
Po jakich oznakach można stwierdzić, że filtr w rekuperatorze jest brudny?
Oznaki zabrudzenia filtra obejmują zmniejszony przepływ powietrza, nieprzyjemne zapachy i gromadzenie się kurzu we wnętrzu budynku. Regularna zwracaj na to uwagę, dzięki temu będziesz mieć pewność, że rekuperator działa z optymalną wydajnością.
Poziom zabrudzenia filtra można także ustalić, na podstawie kontroli wzrokowej. Filtry zazwyczaj zmieniają kolor na ciemniejszy lub szary, gdy stają się brudne z powodu nagromadzonego brudu. Jeśli po wyczyszczenia filtr nadal jest zabrudzony i ciemne, to jasny znak, że należy wymienić go na nowy.
Jak czyścić filtr w rekuperatorze?
Zacznij od wyłączenia systemu i zlokalizowania komory filtra. Następnie ostrożnie wyjmij filtr.
Do wyczyszczenia filtra w rekuperatorze wystarczy odkurzacz. Jest to najbezpieczniejszy sposób, należy tylko użyć końcówki z miękką szczotką.
Po wyczyszczeniu filtra, ostrożnie umieść go z powrotem w gnieździe. Na koniec ponownie włącz rekuperator, aby wznowić normalną pracę i cieszyć się czystym, świeżym powietrzem.
Pamiętaj, aby nie czyścić filtra na mokro, nie prac, nie myć w zmywarce, aby pozbyć się zabrudzeń. Do czyszczenia wystarczy tylko i wyłącznie odkurzacz. Wynika to z kilku powodów: filtry są wrażliwe na wilgoć i czyszczenia na mokro może je osłabić, istnieje ryzyko rozwoju pleśni i grzyba w filtrze i czyszczenie na mokro może zmienić właściwości filtracyjne materiału, co obniża efektywność usuwania zanieczyszczeń z powietrza.
Jak często należy czyścić i wymieniać filtr w rekuperatorze?
Ogólnie zaleca się czyszczenie filtra co 2-3 miesiące i wymianę dwa razy w roku. Należy zwracać uwagę na oznaki zmniejszonej wydajności lub nieprzyjemnych zapachów, wskazujące na potrzebę czyszczenia lub wymiany. W okresie grzewczym filtr będzie pracował intensywniej, ponieważ filtr wyłapuje unoszące się w powietrzu na zewnątrz cząsteczki smogu.
Podsumowując
Regularne czyszczenie i wymiana filtrów w rekuperatorach ściennych ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz zachować świeże i zdrowe powietrze we wnętrzu budynku. Czystość filtra jeszcze szczególnie ważna w przypadku alergików i w okresach wysokiego poziomu PM2,5, PM1 i PM10. Filtry wystarczy czyścić za pomocą odkurzacza, a nowe filtry nie są drogie, dlatego zalecamy ich regularną wymianę. Wysokiej jakości filtry radzące sobie z wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami znajdziesz w ofercie hojero.pl. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty.