
W dzisiejszych czasach klimatyzacja samochodowa znajduje się w większości samochodów. Stanowi ona absolutnie minimum wyposażenia auta. Latem w najgorętsze dni kierowcy nie mogą bez niej wytrzymać podczas jazdy. Mało osób jest świadome, jak ważne jest prawidłowe eksploatowanie klimatyzacji. Jest to niezbędne, aby uniknąć wysokich kosztów wymiany części. Posiadacze samochodów z klimatyzacją nie wiedzą zbytnio jak zadbać o klimatyzację. Jakie niezbędne czynności podjąć, aby klimatyzacja była w pełni zadbana i sprawna?
Jak dezynfekować system klimatyzacji w samochodzie?
Regularne dezynfekowanie systemu klimatyzacyjnego auta jest łatwą i prostą czynnością. Systematyczna dezynfekcja wpływa na jakość funkcjonowania tego układu. Można ją przeprowadzić samemu, gdy w aucie wyczuwalne jest powietrze o przykrym zapachu. Przy dezynfekcji klimatyzacji samochodowej używa się różnych autokosmetyków, które są proste w obsłudze i stosunkowo tanie. Zazwyczaj sprzedawane są w formie spray. Użycie takiego preparatu polega na spryskaniu nim wnętrza otworów nawiewowych, które zainstalowane są w aucie. Po tej czynności należy odczekać parę minut, a następnie ponownie uruchomić system klimatyzacyjny. Takie specyfiki świetnie zwalczają najbardziej popularne gatunki pleśni i grzybów, dla których klimatyzacja może stać się idealnym środowiskiem do rozwoju. Ponadto takie preparaty idealnie usuwają brzydkie zapachy i przywracają blask klimatyzacji, dzięki czemu system ponownie zachowuje się tak, jak byłby nowy. Spraye do dezynfekowania układu klimatyzacyjnego są powszechnie stosowane, w celu zabezpieczenia i ochrony filtru przeciwpyłkowego, dzięki czemu będą one spełniać swoje działania o wiele dłużej. Jeżeli zastosowanie takich preparatów nie przyniesie oczekiwanych skutków, to najwyższy czas na wymianę filtra przeciwpyłkowego.
Jak dezynfekować lub wymienić filtr przeciwpyłkowy?
Jednym z elementów, o którym trzeba pamiętać podczas dbania o klimatyzację samochodową, jest regularne stosowanie specjalnych autokosmetyków do jej dezynfekcji. Czynność ta sprawi, że trwałość filtra przeciwpyłkowego wzrośnie. Wymianę filtru powinno przeprowadzać się co najmniej raz w roku, podczas przeglądu systemu klimatyzacji. Takiej czynności można również dokonać raz na dwa lata przy okazji wymiany czynnika chłodzącego. Jeżeli regularne odświeżanie i dezynfekcja nawiewów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to koniecznie trzeba wymienić filtr przeciwpyłkowy, ponieważ jego zawilgocenie spowoduje rozwój pleśni, grzybów i bakterii, co wpłynie na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu wewnątrz auta, bądź może przynieść gorsze skutki, czyli u kierowcy może rozwinąć infekcja lub nasilić się alergia. Następstwem jazdy z wilgotnym filtrem przeciwpyłkowym może być poważna i groźna choroba układu oddechowego.
Jak dbać o klimatyzację? Przeglądy klimatyzacji i wymiana czynnika chłodzącego
Systematyczne wymienianie płynu chłodzącego powoduje zastrzyk świeżości, dzięki czemu kompresor sprawniej wypełnia swoje zadania. Płyn chłodzący powinno wymieniać się chociaż raz na dwa lata. Oprócz regularnej wymiany czynnika chłodzącego powinno się pamiętać o przeglądach klimatyzacji w odpowiednich serwisach. Podczas takiego przeglądu oczyszczane są przewody wentylacyjne i parownik. Ponadto serwisanci wymieniają filtr kabinowy, jeżeli tego wymaga. Przegląd klimatyzacji nie jest bardzo drogi, a wpływa na wyższą jakość i na sprawność klimatyzacji auta. Najlepszym okresem na przeprowadzenie tej czynności jest późna wiosna, aby przygotować system klimatyzacyjny na najwyższe temperatury latem.
Regularne sprawdzanie jako element dbania o układ klimatyzacyjny
Klimatyzację powinno uruchamiać się nie tylko w najbardziej upalne dni, ponieważ regularna praca klimatyzacja zmniejsza ryzyko uszkodzenia i rozregulowania się kompresora. Często wietrzony system klimatyzacji w samochodzie pozwala na zmniejszenie tempa rozwoju bakterii i pleśni, dzięki czemu z nawiewów nie wydostaje się przykry zapach. Regularne włączanie klimatyzacji na kilka minut raz w tygodniu zabezpiecza układ przed rozszczelnieniem się. Sprawia to, że ubytki czynnika chłodzącego są mniejsze niż w przypadku braku uruchamiania klimatyzacji przez dłuższy okres. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!