Czas zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? W ten sposób jednak pojawia się pytanie, jaki rekuperator będzie dobrym wyborem? Zdania na ten temat pewnie są różne i prawdę powiedziawszy, nie może to dziwić. Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że trzeba spojrzeć na różne parametry. Poza tym nie można zapomnieć, że mowa o decyzji na lata.
Na czym należy się skupić?
Jedną z istotnych kwestii na pewno jest metraż domu. Innymi słowy – niezwykle istotne jest, aby ustalić wydajność rekuperatora. Przez wydajność powinno się rozumieć ilość powietrza na m3/h. Ocenie należy poddać liczbę domowników i pomieszczeń. Poza tym z pomocą przychodzą unijne wytyczne – zgodnie z przyjętymi regulacjami należy dostarczać 20-30 m3/h na osobę (do każdej sypialni czy pokoju dziennego). Na dodatek taka sama ilość powietrza powinna zostać usunięta z pomieszczeń, które określa się jako brudne/mokre. Naturalnie należy też przestrzegać przepisów dotyczących minimalnych wyciągów z tych pomieszczeń.
Montowanie rekuperatora
Kiedy właściwa wydajność jest już ustalona, to znaczy, że można skoncentrować się na montowaniu? Nie do końca, ponieważ jest kilka spraw, nad którym przydałoby się pochylić. Oto one:
- miejsce montażu rekuperatora,
- sposób montażu,
- układ kroćców przyłączeniowych.
Działania powinny zostać dopasowane do okoliczności. Wystarczy pomyśleć sobie o starszych budynkach. Przy starszych budynkach montowanie tradycyjnego systemu wentylacji mechanicznej może okazać się trudne bądź nawet niemożliwe. Co za tym idzie, rekomendowane tam są rekuperatory ścienne. Rekuperatory ścienne to jednostki bezkanałowe.
Klasy energetyczne
Następna rzecz, jaką należy się zająć to parametry techniczne centrali rekuperacyjnej. Konieczne jest sprawdzenie etykiety energetycznej. Na etykiecie znajdują się odniesienia do trzech parametrów i jednym z nich jest klasa energetyczna. Klasa energetyczna to efekt tego, co możemy powiedzieć na temat odzysku ciepła i zużycia prądu. Większość urządzeń ma klasę A, ale nie oznacza to tego, że klasa ta jest najlepsza. Zdarzają się modele, w przypadku których jest klasa A+.
Moc akustyczna
Na etykiecie energetycznej znajdują się informacje dotyczące klasy energetycznej, wydajności i głośności. W przypadku głośności sprawa wygląda tak, że wartość podawana jest w decybelach. Ważne – nie chodzi o głośność całej instalacji.
Jaki wymiennik ciepła?
Warto też zwracać uwagę na to, jaki rodzaj wymiennika ciepła został wykorzystany w przypadku konstrukcji. W końcu od wymiennika zależy sprawność odzysku urządzenia. Wymienniki ciepła można podzielić na obrotowe, krzyżowe i przeciwprądowe. Co wiadomo na temat tych rozwiązań?
Wymiennik obrotowy to najstarszy typ wymiennika stosowanego w branży wentylacyjnej. Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym cieszą się dużym zainteresowaniem w suchym i zimnym klimacie. Duża popularność jest tam, gdzie odzysk ciepła jest niezwykle istotny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że widać wyraźnie, iż u nas rosnącą popularnością cieszą się rekuperatory przeciwprądowe i te, które mają wymienniki krzyżowe. Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja mogła wydawać się nie do wyobrażenia. Dlaczego tak się dzieje?
Jednej odpowiedzi z pewnością nie ma, także najważniejsze to wiedzieć, jakie możliwości dają poszczególne opcje. Tak więc wymiennik krzyżowy to konstrukcja, w której strumienie powietrza przepływają krzyżowo. Efektywność odzysku ciepła w takich wymiernikach jest na poziomie 50-75%. Z drugiej strony zainteresowani mogą być pewni prostej budowy i niskiego kosztu produkcji. Przy wymiennikach przeciwprądowych strumienie prowadzone są dodatkowo w przeciwprądzie. Dzięki temu odzysk ciepła przekracza 90%. Na koniec najważniejsze – fakt ten jest jednoznaczny, z tym że to na tę chwilę najlepsze wymierniki. Warto jeszcze zatrzymać się przy wymiernikach przeciwprądowych entalpicznych. Przy takich wymiernikach mamy materiał, który przepuszcza cząsteczki pary wodnej, ale zatrzymuje gazy i inne zanieczyszczenia.
Strefa klimatyczna
Klimat także ma znaczenie, ale należy pamiętać o tym, że Polska znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Tym samym w naszym kraju nie obowiązują żadne ograniczenia związane z klimatem.
Jeśli cały czas pojawiają się jakieś niejasności, zachęcamy do dokładnego zapoznania się z naszą ofertą. Ponadto obsługa klienta postara się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości.