Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Jak przebiega montaż rekuperacji?
Jak przebiega montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji zawsze prowadzony jest etapowo. Na początku przygotowywany jest zawsze plan, który później jest realizowany. W pierwszej kolejności musi powstać instalacja wentylacyjna. Tu niezbędne jest rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych i wykonanie punktów nawiewnych oraz wywiewnych. Nie należy zapominać tu również o instalacji sterownika. Zamknięciem całego procesy montaży rekuperacji jest regulacja działania systemu na końcówkach każdego z wykonanych wcześniej kanałów, co wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi.

Dobry projekt to podstawa udanego montażu

Montaż rekuperacji zawsze powinien być poprzedzony przygotowaniem projektu. Tak naprawdę bez niego nie będzie możliwy prawidłowy montaż wszystkich elementów wchodzących w skład systemu. Ponadto jeżeli rekuperacja nie zostanie wcześniej starannie zaplanowana, jej działanie nie będzie zgodne z oczekiwaniami. Nieprawidłowy montaż może wiązać się również w późniejszym czasie z wieloma problemami, między innymi z tym, że do pomieszczeń nie będzie doprowadzana odpowiednia porcja świeżego powietrza.

Projekt montażu rekuperacji powinien zostać podzielony na kilka części - każda z nich jest również ważna i wymaga odpowiedniego podejścia do jej przygotowania. W projekcie muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące:

  • ilości powietrza, jaka powinna trafić do budynku (z uwzględnieniem poszczególnych pomieszczeń),
  • lokalizacji wszystkich elementów systemu (rekuperatora, anemostatów, czerpni, wyrzutni).

Projekt montażu zawsze powinien powstawać na podstawie projektu obiektu, w którym ma zostać zamontowana rekuperacja. Zadanie to zawsze powinno być wykonywane przez osoby doświadczone, mające stosowną wiedzę do tego, by w sposób prawidłowy wykonywać projekty instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

Montaż rekuperatora - jakie miejsce będzie do tego najodpowiedniejsze?

Rekuperator nie jest co prawda dużym urządzeniem, jednak wymaga odpowiedniego miejsca, w którym zostanie umieszczony. Przede wszystkim należy zadbać o to, by nie był narażony na działanie niskich temperatur, które mogą negatywnie wpływać na jakość i efektywność jego pracy. Jeżeli jednak jedyna możliwość to montaż urządzenia w chłodnych pomieszczeniach, rekuperator należy odpowiednio zabezpieczyć poprzez izolację. Rekuperator nie może być niczym zasłonięty, aby nie blokować możliwości dotarcia do niego i wykonania niezbędnych prac serwisowych.

Montaż pozostałych elementów systemu rekuperacji

W przypadku montażu rekuperacji zawsze stosowana jest zasada, że zarówno nawiewy jak i wywiewy montuje się w górnych częściach pomieszczeń (najlepiej na sufitach lub górnych częściach ścian). Umieszczanie nawiewów i wywiewów w takich właśnie miejscach umożliwia zachowanie prawidłowej wentylacji powietrza w pomieszczeniu. Takie elementy nigdy natomiast nie powinny być umieszczone w pobliżu drzwi wejściowych.
Nie tylko nawiewy i wywiewy są ważnym elementem systemu. Równie istotne są czerpnie i wyrzutnie, dlatego też i one muszą zostać umieszczone we właściwych miejscach, ponieważ to właśnie one odpowiadają za pobieranie świeżego powietrza i usuwanie z pomieszczenia tego już zużytego.

Oba elementy ze względu na rolę, jaką pełnią nigdy nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie. To bardzo ważne, bowiem w przeciwnym wypadku może dojść do tego, że do czerpni będzie trafiać powietrze z wyrzutni, co pod żadnym pozorem nie może mieć miejsca. Oba elementy dla prawidłowego działania rekuperatora powinny być umieszczone od siebie w odległości nie mniejsze niż 1,5 m.

Utrzymanie wszystkich zasad dotyczących montażu rekuperatora, nawiewów, wywiewów, czerpni oraz wyrzutni jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie to będzie decydowało o efektywności pracy całego systemu.

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnego montażu rekuperacji?

Przy odrobinie wiedzy i dostępności podstawowych narzędzi w teorii można samodzielnie wykonać montaż rekuperacji. Choć samodzielna praca pozwoli nieco zaoszczędzić (choć często okazuje się, że to tylko oszczędność pozorna), to jednak warto pamiętać o tym, że pracując samemu, ciężko będzie uzyskać energooszczędną, efektywną i komfortową pracę wentylacji mechanicznej.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy nie popełniają błędów montażowych, przez które instalacja mogłaby działać w sposób nieprawidłowy. Dobrze jest też mieć na uwadze to, że nawet jeśli samodzielny montaż się powiedzie, to jednak osoba bez doświadczenia nie będzie w stanie samodzielnie wyregulować pracy rekuperatora, co stanowi podstawę jego udanego montażu.

Jeżeli zależy Państwu na profesjonalnym montażu i indywidualnym podejściu do potrzeb każdego klienta, zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z naszej oferty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl