Okres zimowy dla gospodarstw domowych wiąże się z dosyć dużym wydatkiem na ogrzewanie. Jego koszta można jednak zmniejszyć, poprzez odpowiednie przygotowanie domu na chłodne miesiące. Jednym ze sposobów jest zmiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, na tak zwaną wentylację z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala nie tylko zmniejszyć wysokość rachunków, ale wpływa też pozytywnie na zdrowie domowników. Co warto wiedzieć o tym systemie?
Wentylacja z odzyskiem ciepła- czym jest?
System wentylacji mechanicznej coraz częściej zastępuje standardową wentylację grawitacyjną. Taka inwestycja jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza przed okresem zimowym, gdyż skuteczne odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza, a tym samym zmniejsza koszty ogrzewania obiektu. Do prawidłowego działania systemu niezbędny jest tak zwany rekuperator. Jest to urządzenie do odzysku ciepła z wentylacji, które zostało wyposażone w wentylatory nawiewające oraz wywiewające powietrze z pomieszczeń.
Kolejnym ważnym elementem systemu jest sieć blaszanych kanałów wentylacyjnymi. To właśnie nimi powietrze jest transportowane, a ich średnica wynosi średnio 10-20 cm. O lokalizacji ich poprowadzenia najlepiej zastanowić się przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Oczywiście, sam rekuperator można bez trudu zainstalować nieco później. W przypadku ukończonych już projektów także polecana jest zmiana klasycznej wentylacji na tę z odzyskiem ciepła. Niestety w tym wypadku, należy liczyć się z koniecznością kucia ścian. Co ważne, rekuperator musi być podłączony do prądu, co ma znaczenia w wyborze dla niego miejsca.
Jaki jest mechanizm działania rekuperacji?
Rekuperator to element systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Umożliwia on sprawną wymianę zużytego powietrza we wnętrzu domu na świeże z zewnątrz. System stosuje dwa strumienie powietrza. Jeden zasysający świeże i zimne z zewnątrz oraz jeden zasysający to już brudne i ciepłe powietrze z wewnątrz, poprzez serię kratek znajdujących się na ścianach i sufitach. Oba strumienie spotykają się w wymienniku ciepła rekuperatora. Tam dochodzi do przekazywania ciepła ze strumienia wywiewnego na strumień nawiewny. Ciepłe i czyste już powietrze oddaje swoją energię w wymienniku ciepła rekuperatora na zimne, czyste powietrze przypływające z zewnątrz i podgrzewa je. Kanały wentylacyjne prowadzone od tego urządzenia rozprowadzają świeże powietrze po całym budynku, a brudnego pozbywają się na zewnątrz.
Jakie korzyści daje taki system?
System wentylacji z odzyskiem ciepła niesie ze sobą liczne zalety. Przede wszystkim wybierając takie rozwiązanie, możemy być pewni, że do pomieszczeń napływa zawsze świeże i czyste powietrze, nawet wtedy, gdy okna będą zamknięte. Rozwiązanie to gwarantuje mniejsze straty ciepła. Jeśli chodzi o oszczędności, na jakie można liczyć, to jest to nawet do 50%. Rekuperacja jest doceniana w szczególności przez osoby zmagające się z nawracającymi chorobami układu oddechowego i alergią. Dzięki temu sprzętowi powietrze jest pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń. Rekuperacja zwiększa więc komfort życia domowników i wpływa korzystnie na ich zdrowie.
Trzeba też wspomnieć o możliwości ograniczenia hałasów docierających z zewnątrz. W obiektach, w których został zainstalowany ten system, nie ma konieczności otwierania okien. Nieustannie dochodzi do wymiany powietrza, co za tym idzie, wietrzenie pomieszczeń staje się zbędne. Rekuperacja pozwala więc inwestorom na oszczędność, jeśli chodzi o wybór stolarki okiennej. Okna bez nawiewników są tańszymi modelami. Kolejną korzyścią jest też możliwość zrezygnowania z kominów wentylacyjnych.
Jak wygląda eksploatacja rekuperatora w okresie zimowym?
Celem rekuperatora w okresie zimowym jest odzysk ciepła z powietrza zużytego oraz podgrzanie powietrza świeżego. Ponadto sprzęt ten może też podnieść poziom jego nawilżenia. Chcąc zapewnić optymalne warunki pracy systemu, najlepiej załączyć na stałe odzysk ciepła. Istnieje też możliwość ustawienia zadanej temperatury nawiewu w trybie pracy manualnej albo w programie automatycznym na poziomie, który zapewnia komfort domowników. Taka opcja dotyczy sprzętów ze wbudowaną wtórną nagrzewnicą elektryczną tudzież kanałowymi nagrzewnicami (elektryczne, wodne).
Chcąc wybrać najlepszy system rekuperacji do swojego domu warto zapoznać się z ofertą sklepu Hojero.pl.