Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Jak przygotować się na sezon grzewczy? Odpowiedź stanowi pompa ciepła w połączeniu z rekuperacją!
Jak przygotować się na sezon grzewczy? Odpowiedź stanowi pompa ciepła w połączeniu z rekuperacją!

Wydatki związane z ogrzewaniem stanowią dużą część budżetu domowego. Dobrze jest więc zadbać o to, aby rachunki za prąd były jak najniższe. W tym celu coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła, która jest nie tylko jednym z najbardziej ekologicznych, ale i energooszczędnych źródeł ciepła. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się także połączenie urządzenia z rekuperacją. Taki system nie tylko skutecznie obniża rachunki, ale również ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Co musisz wiedzieć o połączeniu pompy ciepła z rekuperacją? 

Pompa ciepła z rekuperacją - odpowiedź na rosnące rachunki

Pompa ciepła to w dobie dzisiejszych rozwiązań grzewczych wynalazek, który jest niezwykle przyjazny dla środowiska. Bazuje ona na odnawialnych źródłach energii, a jej zadaniem jest "wydobywanie" ciepła z powietrza, wody lub ziemi oraz oddawanie go w innym miejscu. Właśnie dlatego bardzo często możemy usłyszeć stwierdzenie, że pompa ciepła nie wytwarza, a jedynie przenosi lub przepompowuje ciepło. Urządzenie znajduje zastosowanie we wszystkich domach energooszczędnych, których właściciele zastępują tradycyjne rozwiązania tymi nowoczesnymi. 

Co daje jednak połączenie pompy ciepła z rekuperacją? Takie rozwiązanie pozwala na ogrzanie domu w tani i ekologiczny sposób. 

Wentylacja a rekuperacja - wybierz mądrze

Dlaczego coraz chętniej łączymy pompę ciepła z rekuperacją, rezygnując z wentylacji? Przede wszystkim dlatego, że wentylacja jest instalacją, która przynosi największe straty ciepła. Nawet połowa ciepła z naszych domów może uciekać właśnie przez układ wentylacyjny.

Rekuperacją nazywamy zasilany elektrycznie system wentylacji mechanicznej, który oczyszcza powietrze w domu. Jest to instalacja, która swoje działania skupia na odzyskiwaniu ciepła. To jednak nie jedyne zadanie rekuperatora. Do jego obowiązków należy także ogrzewanie napływającego do domu powietrza tym, które jest z niego wywiewane. Co ważne, wyrównaniu temperatur nie towarzyszy mieszanie się obu strumieni, dzięki czemu możemy mieć pewność, iż do domu napływa wyłącznie świeże powietrze, które w drodze wymiany "przejmuje" temperaturę stałego.

Połączenie systemu rekuperacji z pompą ciepła, która odpowiada za wytwarzanie ekologicznego i taniego ciepła zimą zapewnia zatem optymalną instalację grzewczo-wentylacyjną, dzięki której uciekanie ciepła z domu jest ograniczone do maksimum.

Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?

Pomimo tego, że pompy ciepła wyróżniają się naprawdę niską awaryjnością i są praktycznie bezobsługowe, tak jak i inne urządzenia grzewcze, wymagają przeglądów kontrolnych. Przeprowadzone badanie pozwala bowiem na efektywną i bezawaryjną eksploatację urządzenia, a także wydłużenie okresu użytkowania całej instalacji grzewczej. Warto zaznaczyć, że w trakcie sezonu grzewczego pompa ciepła pracuje od 2 do ponad 3 tysięcy godzin. Co więcej, jeżeli urządzenie jest także używane do chłodzenia budynku latem, wartość ta dwukrotnie wzrasta. Właśnie dlatego przed sezonem grzewczym warto dokonać przeglądu urządzenia. Autoryzowany serwis z pewnością wykryje wszelkie usterki oraz pomoże nam naprawić je jeszcze przed zimą. Co jeszcze jest ważne? 

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego upewnijmy się, że wszystkie rury instalacji są zaizolowane i zakryte, a wokół urządzenia pozostawiona jest kilkumetrowa wolna przestrzeń. Ostatnim ważnym aspektem jest utrzymanie otoczenia oraz jednostki zewnętrznej w stanie wolnym od śniegu i lodu. Zasypanie urządzenia mogłoby bowiem zmniejszać jego wydajność oraz nadmiernie obciążać pompę ciepła. W rezultacie, w naszym domu byłoby dużo chłodniej. 

Rekuperacja z pompą ciepła - zalety rozwiązania

Instalacja rekuperacji nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Przed zimą wystarczy jedynie wyczyścić jednostkę wewnętrzną. Jakie zalety wynikają z zastosowania połączenia jej z pompą ciepła?

  • Niższe rachunki za prąd.
  • Niskie koszty serwisowania sprzętów.
  • Oszczędna i skuteczna wentylacja pomieszczeń
  • Ekologiczne rozwiązanie.
  • Powietrze pozbawione kurzu, dwutlenku węgla, pyłów i zarazków.
  • Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów w domu.
  • Powietrze przyjazne dla alergików.
  • Możliwość jonizowania powietrza.

Pompa ciepła z rekuperacją - postaw na oszczędność

Połączenie pompy ciepła z rekuperacją to doskonała, skuteczna, bardzo wydajna i ekonomiczna opcja zastępująca wentylację. Co więcej, system daje nam możliwość wykonywania znacznie mniejszych pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz pozwala na zakup grzejników o mniejszej mocy. Rozwiązanie przyczynia się też do zminimalizowania uciekania ciepła z domu. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp ciepła oraz systemów rekuperacji na Hojero.pl. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl