Pompy ciepła cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób poszukujących alternatywnej metody do tradycyjnego ogrzewania powierzchni. Ich niekwestionowanymi atutami jest efektywność, ekologiczność i przede wszystkim łatwość codziennego użytkowania. Sporo wątpliwości budzi jednak kwestia związana z wykorzystywaniem pompy ciepła zimą, które są potęgowane przez głosy samozwańczych ekspertów. Przedstawiamy, czym należy się kierować podczas wyboru pompy ciepła, aby w okresie zimowym nie musieć martwić się o jej pracę podczas ujemnych temperatur
Projekt dostosowany do potencjalnych warunków zimowych
Przede wszystkim najistotniejszy jest projekt, w którym będzie założona możliwość występowania dość srogich zim. W rezultacie docelowe miejsce montażu pompy ciepła powinno uniemożliwiać zasypania wentylatorów śniegiem. Zlekceważenie tej kwestii może doprowadzić do unieruchomienia urządzenia ze względu na niski przepływ powietrza. Sama jednostka powinna znajdować się na wysokości wynoszącej co najmniej 50 cm nad ziemią. Jest to dość bezpieczna wysokość, która uniemożliwia pokrycie pompy ciepła nawarstwiającym się śniegiem. Jednocześnie pompa ciepła musi mieć zapewniony optymalny przepływ powietrza, a także ochroniona przed opadami atmosferycznymi.
W przypadku montażu pompy ciepła na terenach o stosunkowo wysokiej wilgotności zalecane jest, aby umieszczona była w miejscu posiadającym dobre oświetlenie i prawidłową wentylację. Kluczowe jest także, aby zapewniona była kompleksowa izolacja rur, aby uniknąć ich ewentualnego kontaktu z mrozem. Rekomendowane jest wykonanie nieinwazyjnego daszku bezpośrednio na urządzeniem, aby uniknąć dewastującego wpływu opadów.
Z powyższego można jednoznacznie wywnioskować, że problemem w użytkowaniu pompy ciepła zimą jest dobór nieodpowiedniego miejsca, w którym zainstalowana jest jednostka. Wskazana przestrzeń powinna być doskonale przeanalizowana w odparciu o wcześniejsze doświadczenia w sezonie zimowym, a także w odniesieniu do ukształtowania terenu. Odradzamy korzystanie z usług firm, które dopiero zaczynają świadczyć usługi w tej branży, ponieważ ewentualne straty mogą znacząco przewyższyć ewentualną oszczędność z przeprowadzonej inwestycji.
Czego należy unikać przy planowaniu montażu pompy ciepła?
Zdecydowanie odradzamy montowanie pompy ciepła w miejscu, które znajduje się tuż pod dachem. Rośnie wówczas ryzyko osuwanie się śniegu z powierzchni dachu wprost na urządzenie. Jednocześnie pompa ciepła nie powinna znajdować się w narożnych miejscach, które mogłyby powodować "krótkie spięcie". Jest to sytuacja, kiedy wywiewane powietrze ponownie trafia do pompy ciepła i tym samym zmniejszając jej efektywność pracy. Równolegle jest to jedna z przyczyn trudności w odszranianiu.
Co zrobić, gdy pompa ciepła została zasypana śniegiem?
Zima w naszym klimacie jest jedną z najtrudniejszych do przewidzenia pór roku, dlatego może zdarzyć się sytuacja, że pomimo zakładania różnych scenariuszy dojdzie do zasypania zewnętrznych elementów instalacji. Wówczas w takiej sytuacji należy priorytetowo przystąpić do usuwania śniegu z urządzenia. Zbagatelizowanie zdecydowanie wpłynie na proces odprowadzania wody, co będzie skutkowało nawarstwieniem lodu. Taka sytuacja jest główną przyczyną mniejszej wydajności i źródłem potencjalnych awarii. W rezultacie nie należy obawiać się samej zimy, a poczynionych zaniechań ze strony użytkowników.
Systematyczne przeglądy i regulacje
Bez wątpienia, odpowiedzialne podejście inwestorów jest niezastąpione w użytkowaniu pompy ciepła. Przeprowadzenie serwisu przez osobę z doświadczeniem i wiedzą jest niezbędne, aby zyskać pewność o posiadaniu odpowiedniego przygotowania do sezonu zimowego. Przestrzeganie w tej materii zaleceń producenta bezpośrednio przekłada się na jakość pracy urządzenia. Jest to także doskonała profilaktyka i metoda umożliwiająca wydłużenie żywotności pompy ciepła. Równolegle sprzęty regularnie kontrolowane wykazują minimalne ryzyko wystąpienia awarii.
Rekomendowane jest wykonywanie dwóch przeglądów pracy pompy ciepła w ciągu roku. Przerwa pomiędzy następującymi po sobie przeglądami nie może być dłuższa niż 7 miesięcy. Jest to także warunek konieczny, aby dana pompa ciepła była nadal objęta gwarancją.