
Oto 5 wskazówek dotyczących tego, jak przeprowadzić rutynowy serwis klimatyzacji, aby upewnić się, że wszystko działa, tak jak powinno. Zanim zaczniesz serwis, zalecamy przeczytanie instrukcji obsługi klimatyzatora. Dlaczego? Zasadniczo proces konserwacji jest taki sam dla wszystkich urządzeń, ale istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje urządzenie będzie wymagało dodatkowej pielęgnacji. Jeśli tak, będzie to zaznaczone w instrukcji.
1. Wyczyść, lub wymień filtr jednostki wewnętrznej
Filtr zatrzymuje kurz i alergeny w powietrzu, zapewniając lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach, dlatego ważne jest jego regularne czyszczenie, lub wymiana.
Jak czyścić filtry?
Aby je wyczyścić, otwórz przednią pokrywę jednostki wewnętrznej urządzenia. W większości modeli filtry można łatwo wyjąć, lekko je pociągając, chociaż najlepiej jest zapoznać się z instrukcjami producenta, które szczegółowo opisują sposób ich wyjmowania. Po wyjęciu wyczyść filtr za pomocą sprężonego powietrza, lub umyj go w zimnej wodzie i pozostaw do wyschnięcia w cieniu przed ponownym włożeniem do urządzenia. Filtry z węglem aktywnym nie powinny być czyszczone, ponieważ mogą stracić swoje właściwości.
Zaleca się wykonywanie tej czynności raz w roku. Jeśli jednak Twoje urządzenie jest pompą ciepła i używasz go również zimą, lepszym rozwiązaniem będzie częstsze czyszczenie filtrów, na przykład co kwartał.
Jak często należy wymieniać filtr?
Filtry klimatyzacji powinny być wymieniane co kilka miesięcy, ale wszystko zależy od intensywności użytkowania klimatyzatora i jakości powietrza w miejscu zamieszkania. Jeśli jest on używany przez wiele miesięcy, wówczas należy go wymieniać co kilka miesięcy. Jeśli jest używany tylko przez kilka tygodni w roku, można go wymieniać co kilka lat. Dodatkowo, jeśli po umyciu filtra, pozostają na nim ciemne obszary, oznacza to, że należy go wymienić.
2. Wyczyść szczelinę, w której znajduje się filtr
Nie zapomnij wyczyścić szczeliny, w której umieszczany jest filtr, zwłaszcza części, z której odpływa woda. Za wszelką cenę unikaj gromadzenia się wody, ponieważ może ona stać się źródłem bakterii i nieprzyjemnych zapachów.
3. Wyczyść kratki wylotu powietrza
Kratki wylotu powietrza w jednostce wewnętrznej są zwykle zaniedbywane, jeśli chodzi o konserwację. Muszą być one jednak okresowo czyszczone. O ile to możliwe, należy je w tym celu zdjąć z urządzenia, ponieważ robienie tego na samym urządzeniu jest znacznie bardziej niewygodne i powoduje tylko wpychanie brudu do środka. Podobnie jak w przypadku filtrów, można je łatwo ściągnąć i wystarczy użyć mydła i wody, aby usunąć wszelkie pozostałości.
4. Wyczyść jednostkę zewnętrzną
Przede wszystkim należy upewnić się, że nie jest ona zablokowana przez coś, co na nią spadło lub zostało umieszczone zbyt blisko przedniej części urządzenia. Jeśli urządzenie nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby ciepłe powietrze mogło bez przeszkód wydostać się na zewnątrz, skraplacz powietrza zostanie zablokowany.
Dodatkowo pod koniec każdego sezonu zaleca się dokładne wyczyszczenie jednostki zewnętrznej i skraplacza. Kratki zewnętrzne również powinny być czyszczone co kilka miesięcy, aby uniknąć zatykania i innych problemów.
5. Sprawdź poziom czynnika chłodniczego
Czasami klimatyzator chłodzi gorzej niż powinien, albo nagle woda zaczyna przeciekać we wnętrzu domu. Po sprawdzeniu wylotu wody i jednostki zewnętrznej wydaje się, że nie ma powodu, aby tak się działo. Niemniej jednak wielu przypadkach, w klimatyzatorze brakuje gazu, czyli czynnika chłodniczego, co powoduje jego słabą pracę. W niektórych modelach klimatyzatorów, możliwe jest sprawdzenie stanu czynnika, aby określić, czy wymaga on uzupełnienia. Nie jest to jednak normą.
W takim przypadku konieczne będzie wezwanie technika w celu wtłoczenia gazu do układu, aby ponownie popłynęło zimne powietrze, co położy kres kapaniu. Jeśli jednak po krótkim czasie powietrze ponownie nie będzie zimne, oznaczałoby to, że system jest nieszczelny. Jeśli masz takie podejrzenia, sprawdź wizualnie układ: rury i połączenia pod kątem oczywistych oznak wycieku. Niektóre z tych oznak to plamy oleju lub miejsca z dużą korozją, lub podobnymi uszkodzeniami. W takim przypadku należy tymczasowo zakleić wyciek taśmą i ponownie wezwać technika, który naprawi wyciek i uzupełni gaz. Jeśli problem jest poważny, koniecznie będzie wymiana klimatyzatora.
Podsumowanie
Wymiana filtra, sprawdzenie kratek wlotu i wylotu powietrza, oraz upewnienie się, że poziom czynnika chłodniczego znajduje się na prawidłowym poziomie to najważniejsze czynności, które powinny być przeprowadzane podczas rutynowego serwisu klimatyzacji. Niemniej jednak najbardziej znaczącą czynnością serwisową, którą możesz dokonać we własnym zakresie, jest wymiana filtra. Wymiana sprawi, że powietrze w mieszkaniu będzie lepszej jakości. Zapobiegnie to również nieprzyjemnym zapachom, pojawianiu się grzyba, gromadzeniu się kurzu i innym problemom.
Nowe filtry do klimatyzacji znajdziesz u nas w Sklepie ONLINE. Zapraszamy do zapoznania się ofertą, jeśli zależy Ci na utrzymaniu klimatyzacji w idealnym stanie.