Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc pompy ciepła dla swojego domu?
Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc pompy ciepła dla swojego domu?

ompy ciepła to nowoczesne systemy grzewcze, które swoje działanie opierają na odnawialnych źródłach energii. Wykorzystują one innowacyjną oraz ekologiczną technologię w celu zapewnienia ogrzewania budynku, a także podgrzewania wody użytkowej. Niektóre pompy ciepła posiadają też funkcję chłodzenia pomieszczeń, co przydaje się przede wszystkim w najgorętsze dni. Dobór odpowiedniego urządzenia, a także jego mocy, powinien być dostosowany do zapotrzebowania na ciepło, ilości domowników, powierzchni budynku oraz lokalizacji. Jak obliczyć moc pompy ciepła, aby zapewniała ona najlepszy komfort cieplny?

Czym jest moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła stanowi ogólne pojęcie związanie z użytkowaniem pompy ciepła. Jest to nic innego jak skuteczność utrzymywania pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Pompy ciepła posiadają jednak "tajemnicze" skróty, które podawane są przez producentów sprzętu w kontekście mocy urządzeń. O jakich skrótach mowa?

  • Pe - moc elektryczna pompy ciepła. Jest to ilość prądu, jakiego potrzebuje pompa ciepła do działania. Urządzenie jest bowiem zasilane przez energię elektryczną jedynie w około 25-30%, pozostała część energii pochodzi ze źródła dolnego, czyli wody, gruntu lub powietrza. Przyjmuje się, że im mniejsze Pe, tym niższe są koszty eksploatacji urządzenia.
  • Pg - moc grzewcza pompy ciepła. Jest to pojęcie, które odnosi się do ilości energii cieplnej, jaką urządzenie będzie nam w tanie dostarczyć do systemu grzewczego. Wartość musi odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu budynku.
  • Pch - moc chłodnicza pompy ciepła. Parametr ten odnosi się do właściwości chłodzących urządzenia. Jest on istotny w momencie, kiedy ma być ono wykorzystywane nie tylko jako ogrzewanie, ale też jako klimatyzacja.
  • COP - wskaźnik wydajności pompy ciepła. Oznacza stosunek ilości energii potrzebnej do pracy urządzenia do jego mocy grzewczej. 

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła uzależniona jest od wielu czynników. Wśród najważniejszych wyróżniamy: 

  • zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • powierzchnię budynku,
  • liczbę domowników,
  • charakterystykę temperaturową okolicy.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki wpływa na wybór odpowiedniego urządzenia jest wartość zapotrzebowania na moc cieplną budynku, która jest ściśle powiązana z jego termoizolacją. Im lepsze będą właściwości termoizolacyjne budynku, tym niższa moc pompy będzie potrzebna. Niezbędne jest też tutaj określenie powierzchni naszych pomieszczeń oraz liczby mieszkańców domu. Pompy ciepła służą bowiem nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale i do ogrzewania wody użytkowej. To właśnie od liczby domowników zależy zużycie wody w danym gospodarstwie, co z kolei przekłada się na zapotrzebowanie na moc grzewczą pompy ciepła. Znaczenie ma tu też lokalizacja. W zależności od tego, w jakiej części Polski żyjemy oraz jakie temperatury panują w naszym otoczeniu, inny będzie wybór mocy pompy ciepła. Zmiana temperatury zewnętrznej wpływa bowiem na parametry urządzenia, a szczególnie jego wydajność.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc pompy ciepła dla swojego domu?

Zapotrzebowanie na moc pompy ciepła najlepiej jest obliczyć na podstawie zapotrzebowania cieplnego budynku. W zależności od rodzaju budynku, zapotrzebowanie na energię jest następujące:

  • Budynki nieocieplone – 150-200 W/m2.
  • Starsze budynki ze słabą izolacją cieplną – 100-120 W/m2.
  • Budynki z dobrą izolacją cieplną – 60-80 W/m2.
  • Budynki energooszczędne – 50-70 W/m2.
  • Budynki pasywne – 10-15 W/m2.

Obliczając wartość należy pomnożyć zapotrzebowanie naszego budynku przez ilość metrów kwadratowych, jakie będziemy chcieli ogrzać. To jednak nie wszystko. Wskazana wartość będzie wystarczyć jedynie do ogrzania budowli. W przypadku ogrzewania wody, należy oszacować, że jeden domownik zużywa około 50 l wody na dobę, a do podgrzania takiej ilości potrzebne jest ok. 0,25 kW mocy grzewczej. Wartości te należy dodać.

Co ważne, obliczenia te mogą nie być dokładne. Aby mieć pewność co do zapotrzebowania pompy ciepła warto skorzystać z pomocy fachowców. Możemy także oprzeć się na jednej z wielu dostępnych w Internecie aplikacji, m.in. cieplo.app.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Hojero.pl, gdzie znajdują się różne rodzaje pomp ciepła i wszystkie elementy potrzebne do stworzenia najlepszego systemu ogrzewania, klimatyzacji i rekuperacji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl