Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Jaką rolę odgrywa rekuperacja w naszym domu?
Jaką rolę odgrywa rekuperacja w naszym domu?

Z każdej strony jesteśmy otoczeni przez nowoczesną technologię. Używane przez nas sprzęty są energooszczędne oraz coraz to nowsze. Warto wiedzieć, że wyścig innowacyjnych technologii nie toczy się jedynie w sferze urządzeń elektrycznych – trwa on również wśród rozwiązań, jakie są stosowane w obecnym budownictwie. System rekuperacji możemy zaliczyć właśnie do takich innowacyjnych rozwiązań. Na czym polega ten system? Jak działa on w praktyce? Czy są jakieś korzyści wynikające z jego zamontowania? Jaka jest różnica między wentylacją grawitacyjną a rekuperacją? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.  

Jednak zacznijmy od początku - czym jest wentylacja grawitacyjna? 

Jak już pewnie wiesz, każdy budynek musi posiadać system wentylacji. Dzięki systematycznej wymianie powietrza w poszczególnych pomieszczeniach: 

  • znacząco zmniejsza się ryzyko zawilgocenia murów,
  • zostaje zapewnione oczyszczenie powietrza z nadmiaru wydychanego przez nas dwutlenku węgla,
  • możemy regulować temperaturę, jaka panuje w danym pomieszczeniu,
  • mamy możliwość pozbycia się nieprzyjemnych dla nosa zapachów.

Do dziś spora część budynków wyposażona jest w wentylację grawitacyjną. Jak ona wygląda i jak działa? System ten oparty jest o naturalne ciągi powietrza oraz o odpowiednio rozmieszczone otwory i kominy wentylacyjne, dzięki którym dochodzi do naturalnej wymiany powietrza.  

Jak się okazuje, system ten jest dość wadliwy. Na początku zakładano, że zużyte przez człowieka powietrze będzie odprowadzane kominem, świeże zaś doprowadzane będzie poprzez nieszczelności występujące w oknach oraz drzwiach. Na szczęście, metoda ta odchodzi już w zapomnienie – jest ku temu kilka powodów.  

Jednym z nich jest zmiana, jaka nastąpiła w technologii budownictwa. Dzisiejsze budownictwo dąży do tworzenia domów, które będą energooszczędne - aby było to możliwe, musimy wyeliminować wszystkie te miejsca, które są nieszczelne, lub powodują utratę ciepła.

Jak już się możesz domyślić, tradycyjne wietrzenie nie jest ani trochę oszczędne, gdyż jego głównym założeniem jest wpuszczenie do pomieszczenia chłodnego powietrza, które następnie będzie trzeba ogrzać. Zużyte już powietrze zostaje zmarnowane, gdyż ciepło z niego nie jest kumulowane, gdyż ucieka sobie ono przez wentylację. Dodatkowo, wentylacja grawitacyjna nie zawiera w sobie procesu filtracji – powietrze przez nią wpuszczane ma w sobie zanieczyszczenia, smog oraz pyłki. 

Na szczęście wraz z upływem czasu, zostało wymyślone o wiele lepsze rozwiązanie, dzięki któremu pożegnamy się na stałe z przeciągami, dymem z komina sąsiadów i jego wdychaniem oraz wychładzaniem domu w okresie zimowym. Na ratunek przychodzi nam rekuperacja.  

Rekuperacja – nowoczesne rozwiązanie starego problemu 

Dzięki rekuperacji nie będziemy już skazani na ciągi powietrza, z którymi mieliśmy do czynienia w wentylacji tradycyjnej. Rekuperacja znacznie zwiększa możliwość kontroli powietrza, jakie przepływa przez twój dom. Jest ona zwana powszechnie wentylacją mechaniczną - nazwa ta idealnie przedstawia jej działanie.  

Proces polegający na wymianie powietrza w twoim domu oparty jest o mechanicznie wytworzony ruch powietrza. Sercem całej instalacji jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. To właśnie dzięki niemu masz możliwość kontroli wymiany powietrza oraz odzyskanie ciepła z już zużytego przez ciebie powietrza. Ważne zadanie mają również anemostaty - są to elementy wywiewne rozmieszczone po całym domu.  

Pozostaje teraz jeszcze jedno pytanie – jak wymienić zużyte powietrze na świeże, by nie stracić przy tym ciepła? Okazuje się, że ten proces nie jest tak skomplikowany do zrozumienia. Otóż dzięki czerpni, powietrze zostaje pobrane z zewnątrz. Kolejnym krokiem jest przekazanie go za pomocą przewodu wentylacyjnego do rekuperatora – serca systemu wentylacyjnego. To właśnie w nim odbywa się proces wymiany ciepła - świeże powietrze z zewnątrz przejmuje ciepło zużytego, wydalanego z domu powietrza. Po ogrzaniu powietrza do odpowiedniej temperatury, zostaje ono rozprowadzone do konkretnych pomieszczeń przy pomocy sieci przewodów nawiewnych.  

System rekuperacji – jakie są zalety korzystania? 

Dzięki systemowi rekuperacji możemy odzyskać ciepło z usuwanego, zużytego powietrza. Nie jest to jednak jedyna jego zaleta. Przykładowo, jedną z nich jest z całą pewnością odpowiednie wyposażenie – mamy tu na myśli filtry. Dzięki nim powietrze w twoim domu będzie świeże i czyste – zapomnisz o pyłkach, bakteriach, smogu i zanieczyszczeniach. Warto również wspomnieć, że dzięki rekuperacji pozbędziesz się nadmiaru wilgoci, jednocześnie nie przesuszając tym domowego powietrza. Problem zaparowanych okularów, luster czy okien masz z głowy. System ten idealnie radzi sobie także z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, sprzęt nie jest ciężki w obsłudze oraz nie hałasuje.   

Efektywne systemy wentylacji znajdą Państwo na naszej stronie Hojero.pl – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl