Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Jaki rekuperator dobrać do swojego domu – nasz kalkulator zrobi to za ciebie!
Jaki rekuperator dobrać do swojego domu – nasz kalkulator zrobi to za ciebie!

Koszty ogrzewania wciąż rosną, przez co każde rozwiązanie, które pomaga w ich redukcji, jest mile widziane. Jedną z coraz popularniejszych opcji jest instalacja rekuperatorów, których zadanie jest bardzo proste, a niezwykle pomocne. Na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami tego urządzenia, przez co warto sprawdzić, który z nich sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. Na co należy zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się temu.

Rekuperator – jak działa?

Chłodne dni przynoszą równie chłodne powietrze, które dostaje się do każdego z domów. W ten sposób temperatura mieszkania zostaje obniżona, aż wreszcie osiąga poziom, który jest dla domowników niekomfortowy. Jest to moment, gdy zwiększają moc ogrzewania, aby znów móc cieszyć się ciepłem. Oczywiście wiele zależy od jakości ocieplenia zewnętrznego i wewnętrznego, jednak nic nie zmieni faktu, że nawet w takich przypadkach nawet 50% dostarczanego ciepła służy do zwiększenia temperatury napływającego z zewnątrz powietrza. Rekuperator powstał, aby zmniejszyć tę potrzebę, a w efekcie koszty ogrzewania.

Zadaniem rekuperatora jest ogrzewanie świeżego powietrza przy udziale powietrza wywiewanego. W ten sposób powstaje odzysk ciepła z wentylacji, który osiąga nawet 90% skuteczności. Wszystko to dzięki działaniu dwóch wentylatorów, wywiewnego i nawiewnego, oraz wymiennika ciepła. Jest to proste, a zarazem niezwykle skuteczne urządzenie.

Z jakimi rodzajami można się spotkać?

Wybór rekuperatora polega w dużej mierze na odpowiednim dobraniu jego rodzaju. Czym charakteryzują się najpopularniejsze z opcji?

  • Rekuperator ścienny – zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, które montuje się w ścianie zewnętrznej. Zazwyczaj instaluje się przynajmniej dwa takie urządzenia, które powinny działać komplementarnie. Niewątpliwą zaletą jest tutaj stosunkowo prosty montaż, który wymaga jedynie otworu w ścianie i doprowadzenia przewodu zasilającego. Nie jest tak sprawny, jak inne opcje, jednak spełnia swoje zadanie w niewielkich mieszkaniach.
  • Rekuperator krzyżowy – opcja ta ma już wyższą sprawność, która jednak wciąż nie jest wyjątkowo dobra – utrzymuje się na poziomie od 50 do 70 procent. Urządzenie to jest przy tym dość tanie. Wadą jest natomiast spadek sprawności w temperaturach ujemnych oraz częste problemy ze szczelnością po dłuższym czasie użytkowania.
  • Rekuperator przeciwprądowy – jak sama nazwa wskazuje, strumienie zimne i ciepłe płyną tutaj w przeciwne do siebie strony, co przekłada się na wyjątkowo wysoką sprawność – jej wartość oscyluje w graniach 90%. Choć jest to oczywiście droższe urządzenie, niż wersja krzyżowa, cechuje się też wyższą odpornością na utratę szczelności i szronienie.
  • Rekuperator obrotowy – jest to opcja, która w domach jednorodzinnych jest raczej niespotykana, chyba że mówimy o wielkich konstrukcjach. W takich przypadkach można liczyć na jeszcze wyższą sprawność – łączy się ona z możliwością nawilżenia powietrza, co redukuje suchość, która w zimie jest codziennością.

Który rodzaj wybrać?

Wiele zależy tutaj od potrzeb – niewielkie mieszkania nie będą potrzebować takiego samego traktowania, jak wielkie domy. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście rekuperatory ścienne, które sprawdzą się w małych mieszkaniach. Ich sprawność jest przeciętna, ale w tym wypadku będą wystarczające.

Wybierając pomiędzy opcjami krzyżowymi i przeciwprądowymi, warto pomyśleć, co jest dla nas priorytetem – cena czy sprawność? Jeśli cena, rekuperator krzyżowy poradzi sobie z wymianą ciepła w domu jednorodzinnym, choć koszty ogrzewania nie będą obniżone tak samo, jak w przypadku przeciwprądowego odpowiednika. Jeśli pragniemy sprawności i długiej żywotności, rekuperator przeciwprądowy deklasuje opcje krzyżowe.

Co jeszcze wpływa na wybór?

Rodzaj jest ważnym aspektem wyboru, jednak niejedynym. Na co jeszcze warto spojrzeć?

  • Wydajność – oczywiście im wyższa, tym sprawdzi się lepiej, jednak warto tutaj uważać, gdyż producenci czasem podają tę wartość bez uwzględnienia oporów instalacji. Taka sytuacja, choć piękna, nie istnieje w rzeczywistości.
  • Spręż dyspozycyjny – związana z wydajnością, wartość ta powinna być wyższa, że wspomniany opór instalacji. 
  • Filtry – najczęściej stosuje się tutaj opcje EU 3 i EU 4, jednak nie sprawdzą się one w przypadku alergików, gdyż przepuszczają drobne pyłki roślinne. Aby wyeliminować ten problem, warto postawić na opcje EU 7.
  • Regulacja – rekuperator powinien mieć możliwość dokładnej kontroli przepływu powietrza, co pomoże szczególnie wtedy, gdy domowników zwyczajnie nie ma w domu.

Znając swoje potrzeby, można próbować znaleźć idealny rekuperator własnymi siłami. Po co jednak się męczyć? Nasz specjalny kalkulator zrobi to za Ciebie – wykorzystaj jego możliwości i znajdź idealne urządzenia. Przejrzyj również naszą ofertę i sprawdź, który z rekuperatorów będzie Twoim nowym.

Sprawdź nasz kalkulator rekuperacji i dobierz rekuperator już dziś: 
https://www.hojero.pl/kalkulator-doboru-rekuperatora 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl