Konsument, wybierając rekuperator, musi wziąć wiele czynników pod uwagę. Jednym z nich jest średnica rekuperatora. Osoba kupująca urządzenie może wybierać urządzenie 90 mm, 75 mm, 63 mm, czy 50 mm. Która z propozycji może wiązać się z największymi korzyściami?
Rekuperatory o małej średnicy - korzyści
Rekuperatory, których średnica wynosi 63mm, czy 50 mm to urządzenie w rozmiarze mniejszym niż standardowy. Zaletą małego rekuperatora jest łatwość jego zamaskowania, co będzie szczególnie istotne dla osób, którym zależy na estetyce wnętrza. Z łatwością można je ukryć m.in. w ścianach budynku mieszkalnego. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdzi się również w niewielkich pomieszczeniach, których każda przestrzeń powinna być odpowiednio zagospodarowana. Dzięki niewielkiej średnicy przewodu można go również bez problemu umieścić we wlewce lub stropie.
Rekuperatory o średnicy 75 mm - dlaczego jest to świetny wybór?
Rekuperatory o standardowym rozmiarze średnicy 75 mm nie bez przyczyny są najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród konsumentów. W sytuacji, w której klient ma do dyspozycji wysokiej jakości rekuperatory o rurach mających różną średnicę, zdecydowanie warto postawić na to rozwiązanie. Ten rodzaj kanałów jest wybierany przede wszystkim na łatwą instalację niezależnie od warunków. Z racji popularności tego rozwiązania można na internecie znaleźć wiele porad w tym zakresie. Dostęp do takich informacji wpływa na łatwość montażu. Klient wybierający to rozwiązanie nie powinien mieć problemu z instalacją m.in. w stropach które zostały zalane betonem. Ten system ułatwia jego posiadaczowi obliczanie wydajności. Jedna rura daje 25m3/h powietrza, co stanowi zapotrzebowanie jednej osoby. Inwestycja w to rozwiązanie to również dostępność wszystkich produktów do tego rodzaju systemu od ręki. Aby zainwestować w tego rodzaju rozwiązanie, warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego Hojero.pl.
Kanały wentylacyjne w instalacji rekuperatora - jakie inne czynniki wziąć pod uwagę przy zakupie?
Średnica kanałów jest niewątpliwie istotną kwestią przy wyborze kanałów, jednak nie tylko ona powinna determinować ostateczną decyzję dotyczącą zakupu.
Rury izolowane, czy nieizolowane?
Osoby, którym zależy na kwestiach bezpieczeństwa, powinny zdecydowanie postawić na rury izolowane. Choć rury nieizolowane to oszczędność pieniędzy, pierwsza z możliwości to inwestycja na przyszłość, ponieważ minimalizują ryzyko powstania skroplin. Dodatkowo rozwiązanie to jest niezwykle komfortowe, ponieważ dzięki niemu ograniczony zostanie hałas związany z funkcjonowaniem rekuperatora.
Kanały sztywne, czy miękkie - co będzie lepszym rozwiązaniem?
Kanały sztywne, które charakteryzuje większa średnica, są tradycyjnym rozwiązaniem. Choć ich instalacja może być trudniejsza, a także bardziej czasochłonna, to niewątpliwą ich zaletą jest wysoki poziom wytrzymałości. Ten rodzaj kanałów jest tańszy, lecz warto zainwestować z wykwalifikowane osoby zajmujące się instalacją, ponieważ tylko odpowiednia dbałość o tę kwestię zapewni prawidłowe i ciche funkcjonowanie przez lata. Choć kanały miękkie kiedyś były uznawane za niezwykle nietrwałe i podatne na uszkodzenia rozwiązanie, to obecnie na rynku można znaleźć coraz więcej jakościowych rozwiązań.
Zwykle mają one niewielkie średnice zbliżone do tych mawianych w tym artykule. Ten rodzaj kanału, aby był nowoczesny i wytrzymały wymaga nieco większego nakładu pieniędzy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość zginania, co umożliwia bezproblemową pracę rekuperatora. Każde z podanych rozwiązań ma pewne wady i zalety. Każdy konsument ma indywidualne wymagania i jedno z rozwiązań będzie w ich sytuacji lepszym wyjściem. Drugi wybór to idealne rozwiązanie do miejsc o mniejszej powierzchni.
Kanały wentylacyjne - materiał wykonania
Istnieją dwa podstawowy rodzaje materiałów, z których wykonane są kanały wentylacyjne w rekuperacji. Są to metal w przypadku kanałów sztywnych w najczęściej postaci różnego rodzaju stali oraz tworzywo sztuczne, wykorzystywane w kanałach elastycznych. W przypadku pierwszego rodzaju, czyli rekuperatora z blachy należy zwrócić. Szczególną uwagę na skuteczną izolację w postaci wełny. W tym wypadku kanały mają większą średnicę. W przypadku elastycznych wręcz przeciwnie, co jest cenione przez możliwość lepszej aranżacji wnętrza.