
Jak narodził się pomysł na chłodzenie powietrza?
Ludzie od wieków starają się podwyższać komfort codziennego życia. Jednym z czynników znacznie obniżających samopoczucie jest długotrwałe przebywanie w upale. Pierwsze próby chłodzenia mieszkań odnajdujemy już w starożytności. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak narodziły się współczesne systemy klimatyzacyjne.
Chłodzenie mieszkań w starożytnym Rzymie
Za pierwszych wynalazców nowoczesnej klimatyzacji uznaje się starożytnych Rzymian, którzy stawiali na nowatorskie rozwiązania technologiczne i inżynieryjne. Słynne akwedukty nie tylko pozwalały na doprowadzanie wody do gospodarstw domowych, ale także do chłodzenia mieszkań. Oprócz ujść wody w ścianach montowano dodatkowe rury, które miały umożliwiać obniżenie temperatury pomieszczeń. Ważną rolę w chłodzeniu mieszkań pełniła również architektura. Rzymskie domostwa posiadały atrium, które odpowiadało za prawidłową wentylację, dostarczanie chłodu oraz odprowadzanie dymu z palenisk. Dodatkowo na środku umieszczany był basen, do magazynowania deszczówki, służącej do chłodzenia domów oraz hodowli ryb.
Ponadto chłodzić mieszkania usiłowali starożytni Egipcjanie. W tym celu stosowali jednak prostsze metody naturalne, opierające się na zasłanianiu okien mokrą trzciną, którą regularnie zwilżano wodą. Wiatr pozwalał na wtłaczanie do mieszkań chłodnego i wilgotnego powietrza, ograniczając przedostawanie się gorącego powietrza do pomieszczeń.
Jak działają łapacze wiatru?
Ciekawe sposoby chłodzenia mieszkań odnajdujemy jednocześnie w krajach arabskich i u starożytnych Persów. Na wschodzie używano w tym celu tzw. wiatrołapów. Pierwsze konstrukcje miały powstać w starożytnym Egipcie już w 3300 r. p.n.e. Budynki te były wyposażone w grube ściany oraz okna wychodzących na słońce. Najważniejszym elementem były jednak wloty powietrza po stronie dominujących wiatrów oraz wyloty po drugiej stronie.
Persowie udoskonalili system, łącząc go z instalacją wodną. To właśnie dzięki temu pozwalały na skuteczne dostarczanie chłodnego powietrza do wnętrza nagrzanych domów. Niestety ich użytkowanie sprzyjało gromadzeniu się kurzu. Ponadto do wież wpadały ptaki i insekty. Warto wspomnieć przy tym, iż technologia ta cieszy się coraz większą popularnością wśród współczesnych inżynierów amerykańskich i europejskich, którzy starają się znaleźć nowe, ekologiczne i bezpaliwowe sposoby podnoszenia jakości naszego życia.
Pierwsze wiatraki i wentylatory
Pierwsze wiatraki napędzane siłą ludzkich mięśni powstały już w 180 r. w Chinach. W okresie renesansu powstał znany projekt wiatraka napędzanego kołem wodny autorstwa Leonardo da Vinciego. Zaprojektowana przez niego maszyna miała sprężać powietrze i następnie chłodzić pomieszczenie lub napędzać piece produkcyjne. Jednakże pierwszy wiatrak wypuszczony na rynek został skonstruowany przez Schuylera Skattsa Wheelera dopiero w 1882 roku w Stanach Zjednoczonych.
Urządzenie zostało udoskonalane przez Thomasa Edisona i Nicola Teslę, co pozwoliło na skuteczne zastosowanie prądu elektrycznego. Pierwsze konstrukcje rynkowe składały się z dwóch skrzydeł i nie posiadały dodatkowego zabezpieczenia. Kilka lat później w 1889 roku Philip H. Dieh stworzył pierwsze wiatraki sufitowe, które pozwalały na skuteczne obniżanie temperatury pokojów. Do powszechnego użytku komercyjnego weszły one jednak dopiero w okolicach 1920 roku. Urządzenia te do dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, szczególnie w krajach na południu, np. w Indiach.
Jak powstała współczesna klimatyzacja?
Przełomowego odkrycia dla historii współczesnych systemów klimatyzacyjnych dokonali Benjamin Franklin i John Hadley. Odkryli oni, że parująca ciecz może zostać wykorzystania do chłodzenia innych przedmiotów. Pierwsza klimatyzacja powstała jednak dopiero na początku XX wieku, kiedy to Willis Carrier stworzył pierwszą instalację chłodzącą. Została ona zamontowana w 1925 roku w Teatrze Rivoli na Times Squar, stając się pierwszą budowlą w historii wyposażoną w klimatyzator.
Po drugiej wojnie światowej urządzenia znacznie zmniejszyły swoją wielkość oraz cenę, zyskując coraz większą popularność. Współcześnie wiele osób decyduje się na montaż nowoczesnego systemu chłodzącego w prywatnych domach oraz w budynkach handlowo-usługowych. Szukasz instalacji do swojego mieszkania? Zapraszamy do poznania naszej oferty produktowej!
Oferujemy najnowsze klimatyzatory kasetonowe, kanałowe oraz typu split. Dodatkowo znajdziesz u nas systemy wentylacji i rekuperacji, tworząc nowoczesny i ekologiczny dom.