
Zadaniem systemów klimatyzacyjnych jest zapewnienie korzystnych warunków termicznych w pomieszczeniach, optymalnych ze względu na ich przeznaczenie i potrzeby użytkowników. Potrzeby te są zazwyczaj inne dla niewielkich pomieszczeń, a inne w przypadku całych domów czy obiektów biurowych, których kubatura jest zdecydowanie większa. Zapewnienie jednolitych warunków temperaturowych w dużych halach konferencyjnych, holach biurowców lub w wielu pomieszczeniach jednocześnie będzie zdecydowanie prostsze z użyciem klimatyzatorów kanałowych.
Czym jest klimatyzator kanałowy?
Klimatyzatory stanowią centralny element systemu kontroli termicznej w pomieszczeniach. Odbywa się w nich obróbka powietrza, kontrola jego parametrów oraz sterowanie podzespołami systemu. Klimatyzator kanałowy to urządzenie typu Split, składające się z jednej jednostki zewnętrznej oraz systemu kanałów z nawiewnikami. Dzięki systemowi przewodów możliwe jest dostarczenie uzdatnionego powietrza do wielu miejsc jednocześnie.
W jakiej sytuacji sprawdzi się klimatyzator kanałowy?
Systemy klimatyzacji, niegdyś wykorzystywane głownie z przestrzeniach biurowych, stają się coraz częściej integralnym elementem naszych domów. Zmiany klimatyczne wymuszają takie właśnie działania – coraz wyższe średnie temperatury w miesiącach letnich notowane od kilku lat jasno wskazują na panujący trend. Brak klimatyzacji w pomieszczeniach mieszkalnych zdecydowanie zmniejsza komfort funkcjonowania, obniżając produktywność i wpływając na obniżenie samopoczucia osób w pomieszczeniach. Dlatego też właściwy dobór systemu klimatyzacyjnego, odpowiedniego dla konkretnych potrzeb użytkownika, nie jest już traktowany jak zbędny luksus, a raczej standard, zapewniający optymalny poziom funkcjonowania.
System klimatyzacji kanałowej sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych, kiedy chcemy zadbać o warunki termiczne w kilku pomieszczeniach jednocześnie, lub w przypadku większych pomieszczeń biurowych czy konferencyjnych. System zewnętrznych przewodów klimatyzacyjnych doprowadza powietrze o ustalonych parametrach do wielu miejsc jednocześnie, umożliwiając zarówno ich chłodzenie, jak i ogrzewanie. Pozwala to na uzyskanie jednolitych warunków termicznych na całej powierzchni, niezależnie od tego czy jest to biurowiec, czy duży dom mieszkalny. W takich przypadkach klimatyzator kanałowy jest urządzeniem bardzo efektywnym, oferującym dużo wyższą wydajność niż kilka osobnych klimatyzatorów, montowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowo, nie bez znaczenie jest fakt, że urządzenia tego typu montuje się na suficie, co umożliwia ich późniejszą zabudowę, np. panelami sufitowymi. Klimatyzator pozostaje niewidoczny i nie zaburza zaprojektowanej aranżacji wnętrza.
Jakie są wady i zalety stosowania klimatyzatorów kanałowych?
Klimatyzatory kanałowe, jeśli wybrany zostanie model o parametrach odpowiednich dla potrzeb danego pomieszczenia i oczekiwań użytkownika, mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Należy jednak pamiętać, że jeśli klimatyzacja tego typu zostanie zamontowana w domu jednorodzinnym, to nie będzie możliwości indywidualnego regulowania temperatury w poszczególnych pokojach, będzie ona jednakowa dla wszystkich pomieszczeń.
Do zalet klimatyzatorów kanałowych należą:
- wysoką wydajność - zastosowanie jednego urządzenia do obsługi całego budynku,
- montaż na suficie i możliwość zabudowy– nie zaburza aranżacji wnętrza i nie zużywa powierzchni użytkowej ścian,
- możliwość dowolnej rozbudowy systemu,
- łatwe sterowanie za pomocą zewnętrznego panelu ściennego lub przy użyciu smartfonu lub tabletu połączonego z Internetem (w przypadku opcji Wi-Fi),
- cicha praca systemu.
Jakie dodatkowe udogodnienia posiadają nasze klimatyzatory kanałowe? Dużym plusem jest możliwość wielostopniowej regulacji nawiewu, zapewniającej komfortowy przepływ powietrza, niezależnie od warunków. Zastosowanie silnika DC w wentylatorze gwarantuje zdecydowanie wyższą wydajność, niż w przypadku stosowanych klasycznie silników AC, oraz regulację sprężu za pomocą sterownika przewodowego. Kompaktowa budowa klimatyzatorów kanałowych, niewielkie wymiary, wbudowana pompka skroplin i możliwość wyboru lewo- lub prawostronnego ich odpływu podnoszą komfort użytkowania. Dodatkowo, jednostki wewnętrzne wyposażone zostały w nawet 3 wentylatory, zapewniających stały przepływ powietrza i dwie dostępne konfiguracje wlotu: tylną i dolną.
Podsumowując – jeśli zależy nam na jednolitych warunkach termicznych w całym domu, cichej pracy systemu klimatyzacyjnego, jego niezawodności a jednocześnie możliwości dopasowania do istniejącej aranżacji wnętrza – klimatyzator kanałowy będzie trafnym wyborem.
Oferujemy fachowe rozwiązania w zakresie klimatyzacji kanałowej. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich produktów dostosowanych do Państwa potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.