
Podczas budowy domu jedną z kluczowych instalacji, od której prawidłowego działania będzie zależał nasz komfort codziennego użytkowania nieruchomości oraz jej stan jest system wentylacji. Posiadanie systemu wentylacji przez każdy budynek jest regulowany polskimi normami budowlanymi. Ważność tej instalacji wynika z faktu iż jest ona odpowiedzialna za prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, wymianę powietrza „zużytego” na świeże, zaciągane z zewnątrz, usuwanie zanieczyszczonego powietrza i niepożądanych produktów spalania, regulację poziomu wilgotności. Zapewnienie skutecznej wentylacji pomaga w zapewnieniu czystego, przyjaznego i zdrowego środowiska do odpoczynku w domowym zaciszu.
SYSTEM WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ
Wentylacja grawitacyjna, czyli najprostszy, bezobsługowy i bez kosztowy system wentylacyjny działa na zasadzie różnicy temperatur między wnętrzem domu a warunkami na zewnątrz. Ma szczególne znaczenie w miejscach, w których mogą gromadzić się zwiększone ilości zanieczyszczeń i wilgoci- które niekorzystnie oddziałują zarówno na mieszkańców, jak i na elementy konstrukcyjne i wyposażenie wnętrz. Do miejsc tych należą przede wszystkim łazienki, kuchnie i kotłownie (względnie inne pomieszczenia, w których zamontowane są urządzenia grzewcze) narażone na wzmożone powstawanie pary wodnej , pyłów, toksyn i osadów przenoszonych w powietrzu. Aby zapewnić skuteczną eliminację zanieczyszczeń i doprowadzić czyste powietrze do naszego domu wystarczy w odpowiednich miejscach zamontować kratkę wentylacyjną, połączoną przewodem wentylacyjnym z kominkiem wentylacyjnym. Wykonanie takiej wentylacji nie jest zadaniem trudnym i skomplikowanym, nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy dostępu do narzędzi i materiałów wysoce profesjonalnych, zatem praktycznie każdy może pozwolić sobie na samodzielne zamontowanie kominka wentylacyjnego.
KOMINEK WENTYLACYJNY
Kominek wentylacyjny jest urządzeniem zewnętrznym systemu wentylacyjnego, jednocześnie pełniącym najważniejszą funkcję w całej instalacji- to on bowiem działa jako łącznik pomiędzy odprowadzanym przez kratkę wentylacyjną z wnętrza pomieszczenia przez kanał wentylacyjny powietrzem zanieczyszczonym a powietrzem chłodnym i świeżym z zewnątrz.
Najczęściej stosowanymi kominkami są kominki wentylacyjne dachowe. Jednakże najlepiej zaplanować i zamontować je już na etapie budowy domu. Natomiast w przypadku, gdy istniejąca w budynku wentylacja jest niewydolna, lub nie ma możliwości technicznych do zainstalowania kominka dachowego- wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kominka ściennego. Kominek ścienny gwarantuje dokładnie te same efekty, jest zdecydowanie łatwiejszy w montażu, nie wymaga ingerencji w pokrycie dachu, tym samym nie narusza jego właściwości izolacyjnych.
Dzięki specjalnej budowie kominków wentylacyjnych oferowanych w naszym sklepie internetowym- kominki wentylacyjnezwieńczone zakończeniem pierścieniowym- zanieczyszczenia oraz wilgoć w postaci pary wodnej, które przemieszczają się na zewnątrz obiektu, w kontakcie z zimnym powietrzem nie ulegają natychmiastowemu skraplaniu. Zapobiega to nieestetycznym zaciekom na elewacji budynku, jakie mogłyby powstawać w przypadku montażu tradycyjnych kominków ściennych- ze standardowym daszkiem- które powodują momentalną kondensację zanieczyszczonej pary wodnej na wewnętrznej stronie daszku i jego obrzeżach- co w konsekwencji powoduje ich grawitacyjne ociekanie po samym kominku, elementach przyłączeniowy i ścianie obiektu.
KOMINKI WENTYLACYJNE ŚCENNE- JAK DOBRAĆ?
Kominki wentylacyjne ścienne są świetnym wyborem, jeśli decydujemy się na zastosowanie dodatkowej wentylacji, w szczególności, jeśli doposażyć w nią chcemy konkretne pomieszczenie, jak np. piwnicę, garaż, kuchnię czy łazienkę. Szeroka gama kolorystyczna kominków gwarantuje odpowiednie dopasowanie zarówno do preferencji Klienta, jak i do elewacji konkretnego budynku, kolorystyki dodatków wykończeniowych, zapewniając skutecznośc działania przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych całego obiektu. Oferowane w naszym sklepie kominki wentylacyjne ścienne posiadają różne średnice, w zależności.
MONTAŻ KOMINKA WENTYLACYJNEGO KROK PO KROKU
Kominek wentylacyjny ścienny jest urządzeniem niezwykle łatwym w zmontowaniu. Nie wymaga od nas większych umiejętności, jego działanie jest samoczynne- nie będzie zatem potrzebne przy jego instalacji przyłączenie dodatkowych mediów, jak np. prąd elektryczny. Pamiętać należy o tym, że skuteczność działania kominka wentylacyjnego uzależniona jest od prawidłowej wysokości jego umieszczenia, a mianowicie od zapewnienia optymalnej różnicy ciśnień między powietrzem wychodzącym a powietrzem wtłaczanym. Kominek wentylacyjny zatem powinien poprowadzony zostać po elewacji ku górze ponad połać dachu budynku.
Po wyborze odpowiedniego do wymagań pomieszczenia modelu kominka należy zapoznać się z akcesoriami montażowymi do niego dołączonymi. Prace należy rozpocząć od wyboru miejsca osadzenia kratki wentylacyjnej wewnątrz pomieszczenia oraz prawidłowego wyliczenia średnicy otworu wentylacyjnego w stosunku do pomieszczenia- w zależności od wyniku wyliczeń należy również dobrać kominek wentylacyjny o odpowiedniej średnicy, przewód wentylacyjny oraz kratkę wentylacyjną do pomieszczenia. Kominki ścienne oferowane są w czterech rozmiarach średnic, dostosowanych do najczęściej stosowanych w budownictwie średnic kanałów wentylacyjnych.
Montaż kominka wentylacyjnego wymaga wykonania otwory w ścianie budynku pod kątem co najmniej 5 stopni ku górze o średnicy uzależnionej od średnicy kominka ściennego- otwór mieć średnicę nie większą niż centymetr, jak średnica montowanego kominka wentylacyjnego ściennego i rury wentylacyjnej- z uwagi na konieczność jego zakrycia przez kołnierz umiejscowiony na nasadzie otworu przeznaczonego do połączenia z rurą wentylacyjną w kominku.
W wykonanym otworze wentylacyjnym należy umieścić rurę wentylacyjną tak, aby jej początek, znajdujący się wewnątrz budynku zamocowany był równo z powierzchnią ściany, natomiast po stronie zewnętrznej budynku- powinien odstawać o około 15 cm od powierzchni elewacji. Przestrzeń wolną w otworze szczelnie należy zaizolować przy pomocy pianki poliuretanowej. Poczekać do całkowitego stężenia i wyschnięcia pianki i usunąć jej ewentualny nadmiar.
Następnie należy przystąpić do montażu samego kominka- czyli do nałożenia pierścieniowego zakończenia kominka na dłuższym jego odcinku oraz osadzenia odcinka z kołnierzem na wystającym odcinku rury wentylacyjnej, którą zamontowaliśmy w ścianie. W tym momencie kominek rozpoczął już swoją pracę - nam zostaje jedynie odpowiednie wykończenie wentylacji wewnątrz pomieszczenia- przez zamontowanie dopasowanej do wnętrza kratki wentylacyjnej.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą kominków ściennych oferowanych przez Hojero.pl
https://www.hojero.pl/kominki-wentylacyjne-wentylacja-domowa-wentylacja