
Kominy spalinowe pełnia bardzo odpowiedzialną funkcję, pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków do oddychania we wnętrzach poprzez odprowadzanie spalin, dymu i zużytego powietrza. Powinny być one odpowiednio dopasowane do warunków, w jakich będą działać, czyli do urządzenia grzewczego, tylko wówczas zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom. Kominy muszą spełniać wytyczne zawarte w przepisach, co potwierdza po jego wybudowaniu odpowiednim dokumentem osoba do tego uprawniona.
Kominy spalinowe - najważniejsze cechy
System odprowadzania niechcianych substancji wydzielanych w trakcie spalania powinien być skonstruowany według pewnych zasad, należy do nich:
- Dobra jakość wykonania przewodów i złączek spalinowych, która gwarantuje długoletnia sprawność. Materiały, z których jest wykonany komin, powinny być niepalne i posiadać odpowiednie atesty.
- Odpowiednio dobrana średnica i wysokość komina muszą być dobrane do temperatury spalin. Jeśli komin ma obsługiwać kominek, jego średnica nie może być niższa niż średnica króćca wychodzącego z wkładu. Na sprawne działanie komina ma również wpływ jego wysokość, powinna być ona dostosowana także do otoczenia, wysokich budynków i drzew znajdujących się w pobliżu.
- Kominy spalinowe powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby nie zakłócały innych elementów domu, nie mogą kolidować z konstrukcją więźby dachowej, ponieważ wymaga ona wówczas poważnych zmian. Komin powinien być budowany w taki sposób, aby był odseparowany od stropów i innych części konstrukcyjnych budynku.
- Kominy spalinowe z powodu swojego kształtu są narażone na działanie różnego rodzaju niestabilności podstawy oraz odchylenia od pionu. Aby temu zapobiec, komin powinien być usztywniony np. przy pomocy metalowych prętów zatopionych w pustakach kominowych. Komin usytuowany w przekroju ściany może powodować jej pękanie oraz tworzyć mostki termiczne.
- Bardzo ważne jest odpowiednie ulokowanie elementów przewodów dymowych. Jeżeli trójnik do podłączenia czopucha jest zaplanowany od strony wkładu kominkowego, to wyczystka powinna znajdować się na innej ścianie komina.
- Zewnętrzne części kominów spalinowych powinny być wykończone trwale zarówno jeśli chodzi o ocieplenie komina, jak i obróbki blacharskie oraz kratki zabezpieczające wylot spalin. Od właściwie wykonanych tego rodzaju prac zależy nie tylko estetyka dachu, ale również odporność na przecieki i nieszczelności na styku przejścia komina przez połać.
Poza tymi czynnikami trzeba także pamiętać, że przewód kominowy nie może mieć żadnych nieszczelności, w trakcie procesów spalania powstają bardzo niebezpieczne dla organizmu ludzkiego substancje, jak bezzapachowy i bezbarwny tlenek węgla, który w żadnym wypadku nie może przedostawać się do wnętrza domu.
Główne elementy systemu kominowego
Sprawnie działające kominy spalinowe powinny posiadać odpowiedniej jakości przyłącza, jego podstawowym elementem są rury dopasowane do rodzaju paliwa, następnym elementem jest trójnik, który łączy przyłącze z przewodem kominowym. Następne elementy to złącza i kolana, które służą zmianie biegu przewodu przyłącza. Elementem wykańczającym służącym do maskowania otworów w ścianach są rozety, które mają zazwyczaj kształt dysków pustych w środku. Niezbędne jest również zamontowanie wyczystki, dzięki której można usuwać zanieczyszczenia oraz kontrolować stan przewodów kominowych. Wyczystka zaopatrzona jest w odkraplacz odprowadzający kwaśne skropliny.
Wykorzystanie kotłów kondensacyjnych, które odzyskują ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach i przy pomocy wentylatora odprowadzają spaliny, co sprawia, że wytwarza się nadciśnienie w przewodzie kominowym. Daszek parasol zabezpiecza wylot kominów spalinowych przed przenikaniem do środka deszczu i śniegu. Zabezpiecza przed powstaniem ciągu wstecznego, który sprawia, że wewnątrz pomieszczeń wyczuwalny jest dym. Daszek osłania również komin przed zagnieżdżeniem się w nim ptaków, co zdarza się często, zwłaszcza jeśli dom pobudowany jest w leśnej okolicy. Szeroką ofertę wysokiej jakości produktów tego typu oferuje nasz sklep Hojero.pl.
Przy wieloletnim korzystaniu z kominów spalinowych najlepiej stosować zasadę, że przewód kominowy powinien być czyszczony przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu.
Sprawdź naszą ofertę akcesorii (daszki, odskraplacze, złączki i przewody):
https://www.hojero.pl/kominy-spalinowe-wentylacja-domowa