Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Kratki wentylacyjne – ich zastosowanie i rola w systemach wentylacyjnych
Kratki wentylacyjne – ich zastosowanie i rola w systemach wentylacyjnych

Każdy system wentylacyjny złożony jest z wielu elementów do których należą m.in przewody wentylacyjne, kolana, trójniki redukcji czy skrzynki rozprężne. Są to jednak składowe, których przeciętny użytkownik instalacji nie widzi, ani specjalnie nie zastanawia się nad funkcjami, które spełniają. Widoczne są dla niego natomiast elementy zakończenia całego systemu, czyli kratki wentylacyjne. Te niewielkie i z pozoru błahe fragmenty galanterii wentylacyjnej pełnią jednak niezwykle istotną rolę w działaniu całej instalacji, a także nierzadko ze względu na nowoczesny design są ozdobą naszych ścian. 

Funkcja kratek wentylacyjnych na tle całego systemu instalacji

Dla projektantów systemów wentylacyjnych oraz dla wykonawców owych instalacji kratki wentylacyjne pełnią przede wszystkim role regulacyjne. Dla użytkowników tych systemów są jednak istotne również z dekoracyjnego punktu widzenia. Jeśli chodzi zaś o funkcjonowanie instalacji obecność kratek jest niezbędna, gdyż chronią instalację przed przedostaniem się do niej większych zanieczyszczeń takich jak liście, a także zabezpieczają system instalacyjny przed przedostaniem się do wewnętrznych jego struktur-czerpni czy wyrzutni- zwierząt. Ponadto kratki wentylacyjne mogą nadać pomieszczeniu estetycznego wyglądu-dzięki swoim szerokim kołnierzom posiadają zdolność do kamuflowania ubytków i dziur w ścianach. Jednak do ich najważniejszych zadań należy regulacja przepływu powietrza. Większość nowoczesnych modeli kratek wyposażonych jest w przepustnice kierunkowe oraz ruchome lamelki umożliwiające sprawną wymianę powietrza. Warto pamiętać, że kratki wentylacyjne stosuje się zarówno w wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej.  

Dobór kratki do kanału wentylacyjnego-czym się kierować, jaki kształt wybrać?

Rynek produktów HVAC oferuje kratki wentylacyjne o różnych kształtach i wymiarach. Dostępne są kratki na okrągłe przewody wentylacyjne, kratki prostokątne, a także kratki, które można wpiąć bezpośrednio w rury spiro. W zależności od miejsca oraz zastosowania używa się różnych rodzajów kratek. Do najprostszych należą kratki, które nie są wyposażone w przepustnice regulacyjne, posiadają za to proste lamelki i siatkę ochronną. Takie kratki nie dają jednak możliwości regulacji przepływu powietrza, stosuje się je najczęściej jako zakończenia czerpni lub wyrzutni. Do zaawansowanych modeli kratek zaliczyć można za to kratki posiadające ruchome żaluzje, stosowane wewnątrz budynków-umożliwiają regulację przepływu powietrza oraz sterowanie kierunkiem powietrznej strugi.

Możemy także postawić na kratki wentylacyjne z zaworami, potocznie nazywane anemostatami, które najczęściej są stosowane w domach jednorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej w instalacji wentylacji mechanicznej. Stanowią zakończenie całej instalacji będąc jednocześnie jej najważniejszym elementem regulacyjnym. Wśród modeli anemostatów wyróżnia się anemostaty nawiewne i wyciągowe, które między sobą różnią się kształtem talerzyka kierunkowego. Możemy także skorzystać z kratek drzwiowych, które transferują powietrze między pomieszczeniami. Ostatnim typem kratek jest kratka kominkowa-najczęściej wykonana jest z metalu. Jej podstawową cechą, która wyróżnia ją na tle innych modeli jest odporność na wysokie temperatury. 

Mosiężna czy plastikowa? Na jaki materiał postawić kupując kratkę wentylacyjną?

Najtańszym, ale i najmniej odpornym na pęknięcia jest model kratek wykonanych z tworzywa sztucznego (pcv). Najczęściej spotykane są malowane proszkowo kratki stalowe. Najdroższe, ale i najtrwalsze i najbardziej estetyczne są kratki mosiężne stanowiące element dekoracyjny wnętrza. Wszystkie rodzaje i modele kratek dostępne są w naszym sklepie, wraz ze szczegółowymi parametrami, wymiarami oraz w bogatej gamie kolorystycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl