
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach są stosowane na szeroką skalę i zyskują coraz większe uznanie. Postawić można na pompę typu monoblok lub split, z których każda ma wiele zalet. Przyjrzyjmy się temu, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi rodzajami pomp ciepła. Czym wyróżnia się pompa monoblok? Jak dokonać wyboru? Na jakie rozwiązanie postawić?
Monoblok czy split?
Pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok jest urządzeniem, na które składa się jedna jednostka. W niej znajduje się cały układ chłodniczy, przy czym odprowadzane są też rury dystrybuujące ciepło do pomieszczeń. Z kolei z pompie ciepła split stosuje się jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza posiada sprężarkę, parownik i zawór rozprężny, a ta druga skraplacz. Rurami chłodniczymi transportowany jest gaz chłodniczy. Co ciekawe, trafia ona na dodatkowy wymiennik ciepła w formie skraplacza, gdzie oddawane jest ciepło do instalacji.
Każde z tych rozwiązań ma liczne grono zwolenników w naszym kraju. Faktem jest, że pompy split są tańsze i dają pewność, że w razie braku energii elektrycznej układ nie ulegnie uszkodzeniom przez zamarznięte przewody. Jednakże trzeba wiedzieć, że urządzenie o mocy ponad 10 kW wymaga założenia karty produktu i systematycznych kontroli szczelności. Jest ona wykonywana przez doświadczoną osobę z uprawnieniami i odpowiednimi narzędziami. To z kolei wpływa na dodatkowy koszt eksploatacji. W układach monoblok cały układ chłodniczy wykonuje fabryka, dlatego inwestorzy mają duże zaufanie do tych rozwiązań.
Istotne różnice
Warto wiedzieć, że monoblok i split to praktycznie dwa takie same urządzenia. Różnice wiążą się z tym, że w pompach split mamy do czynienia z łatwiejszym procesem produkcji. Monoblok dba o akustyczne - to urządzenie estetyczne, duże, zaizolowane termicznie i ciche podczas działania. Przez to jest droższe w produkcji i droższe podczas zakupu. Praktyka pokazuje, że mniej błędów popełnia się po wodnej stronie. Jeśli chodzi o monobloki istnieje większe prawdopodobieństwo, że instalacja pracować będzie przez długi czas. To masywne urządzenia, które działają ciszej, niż splity.
Jakiś czas temu pompy ciepła typu split były nieco gorsze od urządzeń monoblok pod względem efektywności. Opierały się często o jednostki zaadaptowane z systemów klimatyzacji, jak też nie miały specjalnej optymalizacji do pracy w trybie grzania. W dzisiejszych czasach praktycznie nie ma różnicy w wydajności pomiędzy tymi pompami ciepła. Mając na względzie koszty zakupu, urządzenia typu split cieszą się dużym zainteresowaniem.
Jak dokonać wyboru?
Wybór pompy ciepła jest z pewnością indywidualną kwestią dla każdego inwestora. Monoblok odznacza się dużą szczelnością urządzenia. Uzyskujemy cichą pracę, co ma znaczenie wtedy, gdy pompa znajduje się z pobliżu miejsca wypoczynku. Prostota budowy sprawia, że pompa tego typu wyróżnia się mniejszą awaryjnością. Takie rozwiązanie jest dobre wtedy, gdy w budynku nie ma miejsca na dodatkowe przewody. Elementy są zamknięte w hermetycznym monobloku, dlatego nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia.
Split jest odporny na niskie temperatury. Pompa nie wymaga izolacji termicznej, przy czym nie ma ryzyka zamarznięcia czynnika. Straty energii są nieco mniejsze, niż w monoblokach. Jest to związane z podzieloną konstrukcją pompy ciepła. To sprawia, że musimy ulokować pompę bezpośrednio przy budynku. Urządzenia są nieco głośniejsze od monobloku, jednak nawet po włączenie wentylatorów i sprężarki nie ma mowy o dużym hałasie. Plusem są mniejsze gabaryty zewnętrznej jednostki. Jak wybrać pompę ciepła? Warto dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Preferencje domowników i miejsce zastosowania mają duże znaczenie. Aktualnie na rynku znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań, które dadzą nam komfort przez wiele lat.
Ekologiczne pompy ciepła są aktualnie stosowane w wielu domach i firmach. Sprzęt może być całkowicie bezobsługowy, co daje nam wygodę. Poza tym, można liczyć na niskie koszty eksploatacji. Urządzenie jest bezpieczne i z pewnością nie stwarza ryzyka wybuchu. Użytkowanie pompy sprawia, że nie zanieczyszczamy naturalnego środowiska. Zarówno monoblok, jak i split mają liczne zalety.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.