Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Montaż rekuperacji - jaką średnicę rur wybrać?
Montaż rekuperacji - jaką średnicę rur wybrać?

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Tradycyjna wentylacja oparta jest na zasysaniu czyli ciągu powietrza wytwarzanym przez kominy. Taka wentylacja ma wiele wad, do których należy między innymi wychładzanie pomieszczenia czy nieusuwanie wilgoci. Działanie wentylacji mechanicznej oparte jest na urządzeniu zwanym rekuperatorem, wytwarzającym ruch powietrza. Rekuperator kontroluje ruch powietrza nawiewanego i wyciąganego z pomieszczeń. Pozwala on także odzyskiwać ciepło z nagrzanego, ale zanieczyszczonego np. dwutlenkiem węgla czy wilgocią powietrza.

Reasumując- rekuperacja to system wymiany zużytego powietrza na nowe, czyste przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z tego zużytego powietrza.

Podstawowa zasada działania rekuperacji

Działanie rekuperacji opiera się na pracy rekuperatora, który wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie.

Pierwszym strumieniem jest zimne i czyste powietrze pobierane z poza budynku. Drugi strumień to ciepłe, ogrzane, ale zanieczyszczone powietrze wysysane z pomieszczeń przy użyciu anemostatów. Oba strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła czyli rekuperatorze. Obydwa strumienie płyną oddzielnymi kanalikami, dzięki czemu nie mieszają się. Jedynym skutkiem spotkania tych strumieni jest to, że ciepłe powietrze ogrzewa zimne z zewnątrz. Innymi słowy wilgotne, brudne powietrze oddaje swoje ciepło zimnemu, czystemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz.

Następnie powietrze wyrusza w dalsza podroż kanałami wentylacyjnymi biegnącymi od rekuperatora. Rekuperacja zatem zarówno ogrzewa jak i oczyszcza pomieszczenie w budynku.

Jak wybrać rekuperator?

Montaż rekuperacji powinien rozpocząć się kompleksowym przygotowaniem instalacji. Aby poprowadzić sprawne kanały nawiewu i wywiewu należy wykuć odpowiednie otwory w ścianach i stropach. Ten etap powinien być przeprowadzony na podstawie projektu, w trakcie budowy obiektu.

Następnie należy wybrać model rekuperatora jaki będzie najbardziej odpowiedni. Dobór odpowiedniego rekuperatora powinien opierać się na wyliczeniu optymalnej wydajności, która przekłada się na wielkość pomieszczenia. Obliczenie wydajności polega na wyliczeniu strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego jaki ma być osiągnięty. Aby go obliczyć należy przyjąć współczynnik wymiany powietrza  na godzinę, który zazwyczaj wynosi 0,5- 0,7 i pomnożyć przez powierzchnię budynku i średnią wysokość pomieszczeń. Przykładowo w budynku o powierzchni 120 metrów kwadratowych, o średniej wysokości pomieszczeń 2,6 metra i przy założeniu krotności wymiany powietrza 1 na godzinę, strumień powietrza wynosi: 120m2* 2,6m/ 0,7= 218m3/h. Wyboru rekuperatora należy zatem dokonać, w taki sposób, aby jego wydajność nie była niższa od tego wyniku.

Dystrybucja powietrza

Ważnym elementem każdej wentylacji mechanicznej są kanały, którymi ma się odbywać dystrybucja powietrza. Wybór odpowiednich rur do rekuperacji gwarantuje cichą pracę instalacji oraz gwarantuje zoptymalizowanie działania. Dostarczane i odprowadzane powietrze powinno przepływać kanałami o odpowiedniej średnicy.

Na rynku dostępne są rury o średnicach: 50mm, 63mm, 75mm i 90mm. Najlepiej sprawdzają się rury o średnicy 75mm. Strumień powietrza dostarczany przez rurę o średnicy 75mm, jest optymalny dla 1 osoby. Ułatwia to więc obliczenie optymalnej wydajności na podstawie liczby osób, które będą przebywały w danym pomieszczeniu.

Wybierając system kanałów dystrybucyjnych warto zwrócić uwagę czy z ilu warstw składa się rura, z jakiego materiału są wykonane, czy można kłaść je bezpośrednio na betonie, czy tłumi a hałas i jakie mają opory powietrza. W sklepie Hojero.pl można znaleźć szeroki wybór rur odpowiednich do rekuperacji.

Zalety stosowania rekuperacji

Warto wymienić kilka zalet rekuperacji takich jak:

  • Zalety zdrowotne - rekuperacja oczyszcza powietrze z wilgoci, grzybów, pyłków i zanieczyszczeń. Jej zamontowanie szczególnie pozytywnie przyczyni się alergikom i małym dzieciom;
  • oszczędność- poziom odzysku ciepła w przypadku rekuperacji wynosi nawet 95%. Pozwala to zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%;
  • energooszczędność i ekologia- rekuperacja jest montowana w nowoczesnych domach pasywnych. To podstawa w energooszczędnym, nowoczesnym, ekologicznym domu.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl