Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Zła jakość powietrza najczęściej kojarzona jest ze smogiem. Tymczasem coraz większym problemem są zanieczyszczenia pojawiające się w pomieszczeniach, w których pracujemy i mieszkamy. Wiąże się to z obecnością pyłów, kurzu, pyłków roślin, zarodników grzybów oraz uwalniających się z niektórych mebli i materiałów budowlanych takich substancji jak ołów, węglowodory aromatyczne czy formaldehyd. Ich wdychanie może prowadzić do rozwoju alergii oraz chorób płuc. Rozwiązaniem tego problemu jest zainwestowanie w wydajny oczyszczacz powietrza.  

Jakie funkcje pełni oczyszczacz powietrza?

Główną rolą oczyszczacza powietrza jest wyłapywanie następujących zanieczyszczeń:

Pyłów smogowych PM 2,5 oraz PM 10 - oznaczenia te określają pyły o średnicy do 2,5 mikrometra oraz ok. 10 mikrometrów. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo trafiają do płuc, a stamtąd do krwi. Ich obecność w organizmie może powodować poważne choroby, w tym nowotwory płuc oraz górnych dróg oddechowych, a nawet chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia jego rytmu, nadciśnienie lub POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). 

Bakterii, wirusów oraz grzybów - dzięki temu powietrze staje się wolne od chorobotwórczych mikroorganizmów.

Kurzu, sierści, pyłków roślin
- sprawia to, że oczyszczaczami powietrza powinny się szczególnie zainteresować osoby z alergiami. 

Lotnych związków chemicznych - szczególnie węglowodory aromatyczne oraz formaldehyd. Za obecność tych związków we wnętrzach odpowiedzialne są przede wszystkim materiały budowlane, lakiery, kleje oraz farby. Ich wdychanie może być przyczyną nowotworów oraz schorzeń górnych dróg oddechowych. 

Nieprzyjemnych zapachów - związanych np. z obecnością dymu papierosowego lub zwierząt. Ich wyłapywanie jest możliwe dzięki zastosowaniu filtrów węglowych. 

 

Co wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Filtry

Kluczem do efektywnej pracy oczyszczacza powietrza jest odpowiedni dobór urządzenia do naszych potrzeb oraz do pomieszczenia, w którym ma on działać. Warto pamiętać tutaj o szczególnej roli wielostopniowej filtracji. Im więcej stopni filtrowania, tym oczyszczacz jest skuteczniejszy. Najlepiej, jeżeli posiada wszystkie wymienione filtry:

Filtr przedwstępny - jego funkcją jest zatrzymywanie największych zabrudzeń, takich jak sierść zwierząt. Dzięki niemu kolejne filtry mniej się zużywają i lepiej radzą sobie z pyłami i mikroorganizmami. 

Filtr HEPA - wyłapuje najdrobniejsze cząsteczki. Warto wybierać oczyszczacze z filtrami HEPA 13 oraz 14, ponieważ pracują szczególnie efektywnie. Najlepsze filtry wyłapują cząsteczki smogu o średnicy poniżej 2,5 mikrometra. Dobrze jest zwracać na to uwagę przy wyborze urządzenia. 

Filtr węglowy - węgiel aktywny, będący jego bazą, wyłapuje lotne związki chemiczne i zapachy dzięki porowatej strukturze. 

Filtr jonowy - coraz częściej spotykany w nowoczesnych oczyszczaczach, emitujący do powietrza jony ujemne. Łączą się one z cząsteczkami kurzu oraz alergenów, neutralizując je. 

Dodatkowe parametry

Głośność pracy - polskie normy określają poziom dopuszczalnego hałasu w ciągu dnia na poziomie nie przekraczającym 40 dB; maksymalna głośność w nocy może wynosić 30 dB. Wiele oczyszczaczy posiada tryby pracy dziennej oraz nocnej o różnej głośności (a co za tym idzie: efektywności), dzięki czemu nie zakłócają nocnego wypoczynku. 

Automatyczna praca - najlepsze dostępne na rynku modele potrafią na bieżąco monitorować jakość powietrza oraz stężenie zanieczyszczeń, co pozwala im dobierać tryb pracy na bieżąco. Warto jednak wybierać urządzenia, które posiadają także tryb ręczny - włączenie przez urządzenie najwyższego, a zarazem najgłośniejszego trybu w nocy może utrudniać spanie. 

Nawilżanie powietrza - obecnie coraz więcej oczyszczaczy powietrza posiada funkcję nawilżacza powietrza. Odpowiedni poziom wilgotności należy do czynników mających szczególne znaczenie dla naszego samopoczucia w pomieszczeniu. Optymalnie powinien on wynosić od 40 do 60%. Zbyt niska powoduje wysychanie błon śluzowych, co owocuje uczuciem suchości w ustach, nosie i gardle i sprzyja rozwojowi infekcji. 

Oprócz powyższych parametrów należy pamiętać o doborze oczyszczacza do kubatury pomieszczenia, w którym ma on pracować. Warto tutaj zwrócić uwagę na CADR, czyli wskaźnik emisji czystego powietrza, wyrażony w metrach sześciennych na godzinę. Przyjmuje się, że w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu powinno zostać przefiltrowane czterokrotnie. 

W Hojero.pl posiadamy wybór oczyszczaczy powietrza odpowiednich do każdego pomieszczenia, zarówno w domu, jak i w biurze czy warsztacie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zamieszczoną na naszej stronie internetowej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl