Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Nawietrzaki ścienne - dlaczego pełnią tak istotną funkcję w systemie wentylacji?
Nawietrzaki ścienne - dlaczego pełnią tak istotną funkcję w systemie wentylacji?

Nawiewniki ścienne często nazywane są inaczej nawietrzakami, a ich zadaniem jest dostarczenie do pomieszczenia z zewnątrz większej ilości powietrza. Montuje się je w ścianie zewnętrznej budynku, ale pełnią one też inne funkcje, o których nie każdy zapewne wie. Jakie cechy powinien mieć dobrej jakości nawietrzak ścienny?

Nawietrzaki ścienne - dlaczego warto je montować?

Nawiewniki ścienne pomagają dostarczyć do wnętrza domu świeże powietrze, które nie zawsze jest dostarczane w odpowiedniej ilości przez nawiewniki okienne. Jednak to nie jedyna ich funkcja, gdyż zapewniają one też ochronę akustyczną, a więc nie trzeba się obawiać, że wraz ze świeżym powietrzem będą dobiegać hałasy z zewnątrz. Powinno się je montować w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć, a więc w kuchni, ale też i w większych obiektach i wnętrzach, w których nie ma okien. Zapewniają one skuteczną wentylację i zapobiegają powstawaniu wilgoci. 

Czym charakteryzują się nawietrzaki ścienne?

Wybierając nawietrzaki, należy zwrócić uwagę na ich ochronę akustyczną. Wysokiej jakości nawiewniki wyróżniają się dyskretnym designem, który można dopasować do architektury budynku. Wyposażone są one w specjalny filtr, który z łatwością można wymienić lub wyczyścić. Nawiewniki są odporne na zmienne czynniki atmosferyczne i łatwe w montażu. Przy ich pomocy można szybko zmodernizować wentylację w domu, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo domownikom i całej nieruchomości. 

Z czego składa się nawietrzak ścienny?

Nawiewniki ścienne nie są skomplikowane, a składają się one z rury PCV, która jest oklejona specjalną matą izolacyjną. Oczywiście w środku znajduje się filtr, a także zawór zwrotny. Na zewnątrz i wewnątrz jest kratka wentylacyjna w kolorze białym wykonana z wytrzymałego materiału odpornego na uszkodzenia i działanie zmiennych temperatur. Kratką wewnętrzną można ręcznie regulować przepływ powietrza, a w razie potrzeby można ją szybko wyjąć i wyczyścić. Jeśli nie pasuje ona do stylu budynku, to bez problemu można ją zastąpić inną. Zewnętrzna kratka jest wyposażona dodatkowo w siatkę, która chroni przed przedostaniem się insektów do budynku. Ją również można bez problemu zdemontować lub wymienić w razie konieczności. Łatwość ściągnięcia i założenia obu kratek pozwala na szybkie wyczyszczenie kanału wentylacyjnego, a także na wymianę filtra, gdy zajdzie taka konieczność. 

Czym jest zawór zwrotny w nawietrzakach ściennych?

W każdym nawiewniku ściennym znajduje się zawór zwrotny, którego zadaniem jest zapobiegnięcie cofaniu się powietrza. Taki zawór sprawia, że powietrze porusza się w jednym kierunku, a więc nie trzeba się obawiać, że ciepło będzie uciekać na zewnątrz. Dodatkowo jego zadaniem jest też ochrona przed przedostaniem się zanieczyszczonego powietrza do wewnątrz. Zawór bez problemu można obrócić w drugą stronę, jeśli zajdzie taka konieczność, a w przypadku gdy przepływ powietrza ma być w obie strony, to wystarczy go usunąć. 

Jak montuje się nawietrzaki ścienne?

Montaż nawiewników ściennych nie jest trudnym zadaniem, a wystarczy dobra wiertarka i trochę czasu. W ścianie należy wywiercić dziurę o średnicy odpowiadającej średnicy rury. Ważne jest, by zamontować ją na wysokości mniej więcej 2 m nad podłogą.Można ją też montować nad grzejnikami, a w przypadku okna powinna się ona znajdować w odległości większej niż 30 cm od ościeżnicy. Rurę PCV należy dociąć na taką długość, by była odpowiednia do grubości ściany, a następnie należy ją włożyć do środka. Na koniec wystarczy zamontować wewnątrz filtr oraz kratki zewnętrzną i wewnętrzną i gotowe. 

Dlaczego w nawietrzaku powinien znaleźć się filtr?

Wentylacja przyniesie oczekiwany rezultat, jeśli będzie odpowiednio wykonana. W przypadku nawietrzaków ściennych istotną rolę odgrywa filtr znajdujący się wewnątrz, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Jeśli po dłuższym czasie nie zostanie on wymieniony, to nie spełni swojej funkcji, a więc należy pamiętać, by regularnie go oczyszczać i wymieniać w razie konieczności. Dodatkowo w każdym nawiewniku znajduje się mata izolacyjna, która nie tylko tłumi dźwięki, ale też chroni rurę przed uszkodzeniem. Dzięki temu można mieć pewność, że całość posłuży długie lata. 

Jeśli szukasz wysokiej jakości nawietrzaków ściennych, to sprawdź naszą ofertę. Zajmujemy się nie tylko sprzedażą wentylacji, ale też i montażem, a także doradztwem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl