Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Nieprawidłowo dobrana pompa ciepła - co jest jej objawem?
Nieprawidłowo dobrana pompa ciepła - co jest jej objawem?

Pompy ciepła to alternatywa dla nieekologicznych kotłów na węgiel. Dzięki nim można ogrzać dom bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków na zakup opału oraz konieczności dosypywania węgla i usuwania popiołu. Montaż pompy ciepła często łączy się z jednoczesnym założeniem paneli fotowoltaicznych, by zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Niekiedy okazuje się jednak, że rachunki nadal są wysokie. Przyczyną może być nieprawidłowo dobrana pompa ciepła.

Objawy za niskiej mocy pompy ciepła

Nieprawidłowo dobrana pompa ciepła pracuje niezgodnie z oczekiwaniami jej właściciela. Głównym problemem, na który skarżą się użytkownicy źle dopasowanej pompy ciepła, są wysokie rachunki, nieadekwatne do temperatury utrzymywanej w domu. Ponadto dom może być niedogrzany. W pomieszczeniach mieszkalnych temperatura utrzymuje się poniżej oczekiwanej. Jednocześnie pompa powoduje ciągłą pracę agregatu - urządzenie działa przez 24 godziny na dobę, a w domu wciąż jest chłodno. Za słaba pompa ciepła nie ma możliwości utrzymania optymalnej temperatury w budynku, nawet gdy przez cały czas pracuje z pełną mocą.

Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze, jeśli moc pompy i moc źródła dolnego są zbyt małe. Za duża moc pompy ciepła powoduje z kolei niedogrzanie budynku z powodu wyłączania się pompy z sygnałem za niskiego ciśnienia. Koszty montażu pompy o za wysokiej mocy są jednocześnie zawyżone. Do zawyżenia kosztów inwestycji dochodzi również, gdy moc dolnego źródła ciepła jest za duża. Z reguły więcej odczuwalnych problemów generuje montaż pompy ciepła o zbyt niskiej mocy niż o mocy zbyt wysokiej, jednak nie powinno się traktować tego jako zachęty do zawyżania mocy urządzenia.

Przewymiarowanie pompy 

Przewymiarowanie pompy ciepła powoduje skrócenie żywotności sprężarki, czyli głównego, najdroższego elementu układu. Sprężarkę programuje się na określoną liczbę cykli. Jeśli sprężarka ma za wysoką moc w stosunku do potrzeb cieplnych budynku, system grzewczy osiąga pożądaną temperaturę w krótkim czasie. Gdy temperatura spada, układ znowu się włącza. Częste uruchamianie sprężarki sprawia, że jej żywotność ulega skróceniu, a element szybko wymaga wymiany. Jeśli użytkownik zauważa, że pompa co trochę uruchamia się i wyłącza, jest to wyraźny sygnał, że w budynku zamontowano źle dobrane urządzenie. Prawidłowo dobrana moc grzewcza pompy nie wymusza zbędnego włączania i wyłączania sprężarki, co wpływa na zachowanie standardowego okresu żywotności sprzętu. Co ważne, przewymiarowanie pompy sprawia, że sam jej montaż kosztuje więcej. Tym samym drogi sprzęt szybko się psuje, co generuje podwójne zawyżenie kosztów założenia nowego ogrzewania i wzrost wydatków na jego naprawy.

Jak dobrać pompę ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej?

Pompa obsługująca centralne ogrzewanie i ogrzewająca wodę użytkową często sprawia więcej problemów niż pompa służąca wyłącznie do pierwszego celu. Pompa grzejąca wodę użytkową pracuje przez cały rok, dlatego musi uwzględniać zmieniające się obciążenie cieplne w budynku. W sezonie grzewczym moc potrzebna do ogrzania budynku i wody powinna być około 4 razy większa niż latem, gdy pompa służy wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody. Zmienne zapotrzebowanie sprawia, że sprężarka pracuje z różną częstotliwością uruchamiania i wyłączania w zależności od pory roku.

W celu prawidłowego dobrania pompy ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody warto skorzystać z porady ekspertów. Specjaliści dopasują moc urządzenia i zadbają o stworzenie biwalentnego układu pracy, który podnosi efektywność pracy pompy w czasie mrozów. Biwalentny układ pracy umożliwia dopasowanie pompy ciepła do mniejszej różnicy między minimalnym a maksymalnym zapotrzebowaniem na ciepło. Takie rozwiązanie wpływa na zachowanie żywotności sprężarki i ograniczenie kosztów inwestycji.

Skorzystaj z pomocy ekspertów przed montażem pompy ciepła

Przed zakupem i zamontowaniem pompy ciepła warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy oferują różne rodzaje pomp: powietrze-woda, powietrze-powietrze i gruntowe. Specjaliści wskażą, który typ pompy ciepła odpowiada na potrzeby przyszłego użytkownika i jednocześnie pomogą w doborze jego mocy. Dzięki temu użytkownik uniknie za wysokich kosztów inwestycji w pompę oraz późniejszych problemów z jej działaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl