
O ile rekuperator jest sercem wentylacji mechanicznej, o tyle system sterowania, czyli odpowiednie sterowniki są jego mózgiem. Automatyka systemu rekuperacji nie tylko jest jego uzupełnieniem, ale w znacznym stopniu zwiększa jego wydajność i pozwala na możliwie najbardziej racjonalne wykorzystanie energii. Dzięki temu można oczywiście więcej zaoszczędzić, ale także wydłużyć żywotność rekuperatora. Systemy sterowania na rynku dostępne są w bardzo wielu wariantach, od tych najprostszych, pozwalających jedynie na przełączanie pomiędzy kilkoma trybami pracy wentylatorów, po bardziej skomplikowane systemy, w których na bieżąco kontrolowana jest temperatura, czy poziom zanieczyszczeń w powietrzu.
Czy panel sterowania jest mi potrzebny?
Około 70% swojego czasu spędzamy w pomieszczeniach. Można narzekać, że taki tryb życia jest niezdrowy, jednak tak naprawdę mało kto ma czas i energię, by próbować to zmienić. Zamiast tego, technologia stale rozwijana jest w tym kierunku, by nie tylko zwiększać nasz komfort w czasie przebywania w budynku, ale również poprawić jakość powietrza, którym oddychamy i w ten sposób pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Parametry wentylacji w naszych domach i biurach mogą, a nawet powinny być regulowane i właśnie tu przychodzi nam z pomocą automatyka domowa.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której wyjeżdżamy na dłuższy czas w sezonie zimowym. W takim przypadku mamy do wyboru dwie opcje: albo utrzymujemy temperaturę w pustym domu i generujemy niepotrzebne koszty, albo skręcamy ogrzewanie do absolutnego minimum i wracamy do bardzo wychłodzonego budynku, w którym przez wiele godzin będziemy czekać aż temperatura z powrotem podniesie się do komfortowego dla nas poziomu. Gdyby można było jakiś czas przed powrotem zdalnie - za pomocą komputera lub smartfona - przekazać informację do sterownika, żeby zwiększył moc ogrzewania, moglibyśmy wrócić do ciepłego domu, bez niepotrzebnego generowania kosztów. Brzmi jak rozwiązanie z przyszłości? Takie systemy już są dostępne na rynku. Wracając do przedstawionej powyżej sytuacji, w czasie naszej nieobecności nie ma również potrzeby, aby wentylacja pracowała na najwyższych obrotach, ponieważ powietrze nie jest przez nikogo zużywane. To także możemy uregulować dzięki automatyce domowej. Dzięki temu dom będzie się mniej wychładzał, a rekuperator będzie pobierał mniej prądu, co oznacza kolejne oszczędności. W najnowszych urządzeniach możemy nawet kontrolować zdalnie poziom wilgotności, dzięki czemu nie czeka nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci zawilgniętego, zatęchłego mieszkania, co w ostatnich latach z mokrymi i ciepłymi zimami zdarza się niestety nierzadko.
Jaki panel sterowania wybrać?
Na rynku dostępny jest obecnie cały wachlarz przeróżnych sterowników do rekuperacji. Aby lepiej zrozumieć działanie takiego systemu, musimy wiedzieć, że składa się on ze sterownika wewnątrz rekuperatora, a to, co często potocznie nazywamy sterownikiem, to tak naprawdę manipulator - urządzenie, dzięki któremu użytkownik może wprowadzać żądane zmiany. Obie te wpływają na możliwość obsługi elementów rekuperatora przez użytkownika. Dzięki nim możemy sterować pracą nagrzewnic i chłodnic, pozwalają na ręczne otwieranie, bądź zamykanie by-passu, czy nawet zarządzanie pracą samych wentylatorów i wymiennika ciepła.
Manipulatory mogą być podłączone do centrali przy użyciu przewodów, lub działać dzięki sygnałowi radiowemu. Panel taki można zamontować na obudowie rekuperatora, lub, co zazwyczaj jest bardziej praktyczne, na ścianie, na przykład w sypialni.Nic nie stoi też na przeszkodzi, aby w mieszkaniu posiadać więcej niż jeden manipulator, tak, by można było sterować rekuperacją z dowolnego miejsca w budynku. Coraz częściej dostępna jest również opcja sterowania wentylacją poprzez urządzenia mobilne, na przykład za pomocą specjalnie dedykowanych aplikacji internetowych, dzięki którym mamy dostęp do zarządzania i kontroli nad systemem również, gdy jesteśmy poza domem.
Manipulatory mogą mieć różną formę - od bardzo prostych paneli z pokrętłem lub przyciskami fizycznymi, do urządzeń przypominających niewielki tablet, wyposażonych w dotykowe ekrany LCD. Urządzenia z tego drugiego rodzaju, pomimo swojej ogromnej funkcjonalności i możliwości sprawdzania i zmieniania przeróżnych parametrów, mają zazwyczaj interfejs bardzo przyjazny dla użytkownika, dzięki czemu bardzo szybko będziemy w stanie nauczyć się wszystkich ich funkcji. Na rynku dostępne są także panele sterowania, które podłącza się do rekuperatora oraz do sieci internetowej, dzięki którym możemy jako manipulatora używać urządzeń mobilnych.