Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne oraz efektywne rozwiązanie, jakie możemy wybrać do ogrzewania budynków oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do działania nie potrzebują węgla, olejów czy innych materiałów, których ceny mogą przyprawić niekiedy o zawrót głowy. Są to stosunkowo niewielkie urządzenia, które do pracy potrzebują jedynie energii elektrycznej, którą można pozyskać np. z fotowoltaiki. Wśród urządzeń wyróżniamy wiele ich rodzajów. W zależności od wybranego, cechują się one bardziej bądź mniej inwazyjnym montażem, a także dodatkowymi funkcjami. Jak wygląda obsługa pomp ciepła? Co musisz wiedzieć?
Rodzaje pomp ciepła
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów pomp ciepła. Wszystkie z nich cechuje podobna obsługa, ale zupełnie inne właściwości. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje urządzeń.
- Gruntowa pompa ciepła. Tego typu pompa pobiera ciepło z ziemi. Ze względu na to, że w niższych warstwach gruntu temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza, urządzenie bez problemu może pracować przez cały rok. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie do każdego domu.
- Wodna pompa ciepła. Ten rodzaj pompy do działania potrzebuje źródła wody. Może być to np. zlokalizowany niedaleko naszej działki zbiornik wody lub wykopanie tzw. studni głębinowej. Zaletą tego typu urządzenia także jest fakt, iż temperatura wody czerpanej z gruntu jest cały rok dodatnia, dzięki czemu pompa może być użytkowana cały rok.
- Powietrzna pompa ciepła. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła. Wszystko ze względu na łatwość montażu urządzeń, a także niskie koszty eksploatacji. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu urządzenie, do swojej pracy potrzebuje jedynie powietrza. Jest ono jednak najbardziej wydajne, kiedy na zewnątrz panują optymalne temperatury.
Zupełnie innymi rodzajami pomp ciepła są urządzenia typu split oraz monoblok. Pierwsza z nich jest urządzeniem posiadającym dwie jednostki - wewnętrzną oraz zewnętrzną. Praca odbywa się na podstawie pracy czynnika chłodniczego, który jest odpowiedzialny za przekazanie ciepła z zewnątrz do wnętrza budynku. Pompy ciepła typu monoblok posiadają z kolei jedną jednostkę, znajdująca się na zewnątrz budynku. Stamtąd woda rozprowadzana jest do wnętrza obiektu.
Prawidłowa obsługa pompy ciepła - jak to wygląda?
Prawidłowo zaprojektowany oraz wykonany system grzewczy z pompą ciepła to klucz do prawidłowej eksploatacji urządzenia. Jedną z największych zalet urządzeń jest ich bezobsługowa praca. Urządzenia najczęściej wyposażone są bowiem w rozbudowany system sterowania z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Opcjonalnie znajdziemy tu także zdalne sterowanie.
Wystarczy, że wybierzemy temperaturę, jaką ma zapewnić urządzenie, a nad resztą będzie czuwać układ automatycznego sterowania. Włączaniem i wyłączaniem sprężarki, a także opcjonalnie grzałki, zarządza elektroniczny sterownik. To właśnie on decyduje o przełączaniu zaworów oraz włączaniu i wyłączaniu urządzeń. Co więcej, poza utrzymywaniem pożądanej przez nas temperatury, zapewnia on maksymalną produkcję ciepła, przy jedoczesnym minimalnym poborze energii elektrycznej. Odpowiada także za ochronę podzespołów pompy ciepła przed uszkodzeniem.
Automatyczne dostosowanie temperatury - czy jest to możliwe?
Pompy ciepła bardzo często wyposażone są w regulatory pogodowe z czujnikiem temperatury zewnętrznej lub zewnętrznej oraz wewnętrznej. Oznacza to, że samodzielnie dostosowują temperaturę, do jakiej podgrzewana jest woda, która zasila instalację, w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz budynku. Właśnie dzięki temu pomieszczenia nie są ani wychładzane ani przegrzewane.
Pompy ciepła - zalety rozwiązania
Wiemy już, że jedną z największych zalet pomp ciepła jest ich bezobsługowa praca. Dlaczego jeszcze urządzenia są tak popularne?
- Rozwiązanie jest ekologiczne. Używając pomp ciepła, nie ingerujemy oraz nie niszczymy środowiska naturalnego.
- Prostota montażu.
- To, co wyróżnia pompy ciepła to niskie koszty eksploatacji.
- Urządzenie jest całkowicie bezpieczne.
- Nie zachodzi tutaj potrzeba stosowania dodatkowych zbiorników na węgiel czy na paliwo.
- Pompa ciepła może pracować w każdym pomieszczeniu gospodarczym - prawo nie wymaga specjalnie przeznaczonych pomieszczeń.
- Urządzenie jest niewielkich rozmiarów.
- Żywotność pracy urządzeń określana jest na ok. 30 lat.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu: Hojero.pl, gdzie znajduje się wiele różnych rodzajów pomp ciepła.