Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Pompy ciepła a panele fotowoltaiczne
Pompy ciepła a panele fotowoltaiczne

Jak już być może wiesz, pompy ciepła to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kotłów na paliwa kopalne. Ogrzewają one domy, wykorzystując ciepło powietrza, gleby lub wody i są zasilane energią elektryczną - z tym, że mają sprawność na poziomie 300 %.

Mimo wszystko możesz się zastanawiać, czy możliwe jest zasilanie pompy ciepła za pomocą paneli słonecznych? Krótka odpowiedź brzmi: tak! Niemniej jednak w tym wpisie przyjrzymy się bliżej takiemu połączeniu - jego efektywności oraz ograniczeniom.

Czy można używać paneli słonecznych do zasilania pompy ciepła?

Tak, pompy ciepła współpracują z panelami słonecznymi, ale potrzebny jest duża ilość paneli, aby zaspokoić znaczne zapotrzebowanie pompy na energię. Zazwyczaj, aby zasilać zarówno dom, jak i pompę ciepła w tym samym czasie, konieczne będzie ponad dwukrotne zwiększenie ilości paneli solarnych. 

Nawet wtedy pompa nie będzie zawsze będzie, w pełni zasilana przez panele fotowoltaiczne, ponieważ nie zawsze jest wystarczającą ilość światła słonecznego. Ponadto panele słoneczne generują mniej energii elektrycznej w miesiącach zimowych, kiedy domy najbardziej potrzebują ogrzewania.

Przydatny będzie także akumulator 

Aby zasilać pompę ciepła w nocy, za pomocą energii wygenerowanej przez fotowoltaikę przydatny będzie akumulator, ponieważ bez niego ogrzewanie domu po zmroku będzie uzależnione od energii elektrycznej z sieci. Akumulator będzie jednak przechowywał część lub całość energii generowanej przez panele słoneczne w ciągu dnia. 

Czy same panele fotowoltaiczne wystarczą do zasilania pompy ciepła?

Przeciętny polski dom zużywa około 2 500 do 5 000 kWh energii elektrycznej rocznie, co oznacza, że system paneli słonecznych o mocy 3-5 kW powinien zapewnić niemal całą potrzebną energię elektryczną. W takich warunkach niewielki procent zapotrzebowania na energię musiałby być wykorzystywany z sieci - szczególnie w przypadku zastosowania akumulatorów.

Warto jednak zauważyć, że przeciętna nieruchomość wykorzystuje bojler z ciepła wodą podgrzewaną gazem/ węglem, a nie pompę ciepła, do zapewnienia ogrzewania i ciepłej wody. Pompy ciepła potrzebują jednak prądu do działania - nawet bardzo wydajna pompa o współczynniku COP równym cztery zużywa, około 3000 kWh rocznie. Oznacza to, że chociaż panele słoneczne powinny być w stanie wyprodukować większość, jeśli nie całość, energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania domu i wody, jest mało prawdopodobne, aby były w stanie zasilić zarówno pompę ciepła, jak i inne urządzenia bez pomocy z sieci.

Oczywiście wszystko jest do wykonania jeśli masz odpowiednią ilość miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu, lub na gruncie i akumulatory. 

Ile paneli słonecznych potrzebne jest do zasilenia pompy ciepła?

Warto wyjaśnić, że do wygenerowania 1 kW energii za pomocą fotowoltaiki w idealnych warunkach potrzeba około 3 paneli fotowoltaicznych, a jeden panel fotowoltaiczny ma wielkość, około 1,5 metra kwadratowego. Są ona zatem większe, niż mogłoby się wydawać. Na domu wyglądają na stosunkowo małe, ale każdy panel ma około 1,5 metra wysokości i metr szerokości.

Zazwyczaj do pompy ciepła o mocy 5 kW potrzebnych jest minimum 15 paneli fotowoltaicznych. Z drugiej strony, do zasilania pompy ciepła o mocy 10 kW potrzebne będzie minimum 30 paneli.  Dlatego jeśli chcesz, aby energia słoneczna zasilała Twoją pompę ciepła 5 kW, lub 10 kW, system paneli słonecznych prawdopodobnie musiałby mieć powierzchnię od 22,5 do 45 metrów kwadratowych.

Podane liczby są szacunkowe. Liczby te będą oczywiście zależeć od wielkości dachu i lokalizacji. Najlepiej uzyskać spersonalizowaną konsultację, aby uzyskać jak najbardziej realne dane.

Czy w każdym budynku istnieje możliwość instalacji pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką?

Jeśli nie istnieją żadne ograniczenia strukturalne, w każdym domu zainstalować fotowoltaikę i pompę ciepła, ponieważ żadne nie wymagają pozwolenia na budowę.

Oczywiście, jeśli nie mieszkasz w nieruchomości z dostępną przestrzenią dachową, czy z dostępnym gruntem, nie będziesz w stanie zainstalować systemu paneli słonecznych. Niewystarczająca ilość miejsca na dachu jest również czymś, o czym należy pomyśleć, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie na energię pomp ciepła.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl