
Pompy ciepła typu monoblok – czy samodzielny montaż jest możliwy?
Branża OZE rozwija się w zatrważająco szybkim tempie. W pompy ciepła inwestują zarówno gospodarstwa domowe, rolne, jak i firmy. Jedną z dostępnych na rynku opcji jest pompa ciepła typu monoblok. Dowiedz się, na czym polega jej działanie i czy samodzielny montaż tej instalacji jest możliwy!
Czym są pompy ciepła typu monoblok?
Pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżnia się pompy wodne, gruntowe i powietrzne. Te ostatnie dostępne są w wersji split i monoblok. Pracują w ten sam sposób – pobierają energię z powietrza i zmieniają je w ciepło. Charakteryzują się podobną sprawnością.
Co jednak różni pompy split od monoblok? Przede wszystkim budowa. Choć urządzenia składają się z tych samych komponentów, są one rozmieszczone w nieco inny sposób. W urządzeniach monoblokowych układ chłodniczy najczęściej znajduje się w jednej jednostce, w kolei urządzeniach split – skraplacz zamontowany jest w jednostce zewnętrznej, a parownik, sprężarka oraz zawór – w jednostce zewnętrznej.
Największe zalety pomp ciepła typu monoblok to:
- instalacja jest obciążona mniejszym ryzykiem błędu, jest również tańsza,
- hermetycznie zamknięty układ chłodniczy sprawia, że nie ma ryzyka rozszelnienia instalacji chłodniczej, a także pojawienia się ewentualnych wycieków,
- wszystkie ważne elementy znajdują się w jednym urządzeniu,
- brak konieczności wykonywania regularnej kontroli obiegu czynnika chłodniczego.
Pompy ciepła monoblok są jednak droższe od pomp split. Pomimo późniejszych oszczędności, koszt początkowy jest wyższy.
Samodzielny montaż pompy monoblok – co musisz wiedzieć?
Istotna różnica pomiędzy pompami split a monoblok dotyczy również montażu. Instalacja tych pierwszych urządzeń wymaga uprawnień f-gazowych. W przypadku pomp typu monoblok, możliwa jest samodzielna instalacja.
Przed montażem niezbędne jest jednak dopasowanie odpowiedniej pompy. Dostępne są specjalistyczne programy, które umożliwiają dokonanie tego typu obliczeń. Uwzględniają szereg indywidualnych kwestii, w tym przede wszystkim zapotrzebowania gospodarstwa na ciepło. Dodatkowo inwestor może poprosić o pomoc specjalistę, który dobierze najlepsze z dostępnych urządzeń.
Możliwość samodzielnej instalacji pompy to duża oszczędność i jednocześnie spore ryzyko. Warto więc w temacie dobrze się zorientować, a w przypadku niepewności – lepiej jest zlecić montaż profesjonalnej firmie.
W pierwszej kolejności należy dobrać pompę i stworzyć projekt instalacji. Dodatkowo konieczne jest m.in.:
- wykonanie fundamentu,
- ułożenie przewodów ogrzewania zasilania i powrotu,
- realizacja przepustów,
- ułożenie przewodów elektrycznych,
- wykonanie odpływu mrozoodpornego.
Są to najbardziej wymagające czynności. Montaż samej pompy i pozostałych urządzeń nie jest skomplikowany. Urządzenie należy ustawić na równej i poziomej powierzchni. Pompa powinna przylegać do podłoża i zapewniać tym samym izolację akustyczną. W przypadku montażu instalacji na nietypowej powierzchni, niezbędne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wywróceniem.
Dodatkowo podłączenie pompy typu monoblok wiąże się także z wykonaniem kanałów powietrznych, odpływu kondensatu, a także przepustów ściennych. Pompy nie powinno montować się w części mieszkalnej, a raczej w piwnicy lub ewentualnie w garażu.Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone.
Najczęściej popełniane błędy przy montażu pompy monoblok
Prawidłowy montaż pompy to podstawa do jej prawidłowego funkcjonowania. Wśród najczęstszych błędów popełnianych przy montażu wymienia się:
- brak zabezpieczenia zamarznięcia układu w pompie,
- niewłaściwe przekroje rur,
- zbyt niskie umieszczenie jednostki zewnętrznej,
- zastosowanie nieodpowiednich rur chłodniczych,
- zagięcie rur chłodniczych,
- nieodpowiedni zasobnik CWU,
- brak bufora, zwłaszcza w modernizowanych instalacjach.
Wszelkie nieprawidłowości powinny wzbudzić niepokój. Obniżenie efektywności urządzenia nie jest normalnym objawem, zwłaszcza tuż po zamontowaniu instalacji.
A jeśli interesują Cię pompy ciepła, rekuperacja, czy też wentylacja – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Proponujemy wiele urządzeń i części do nich przeznaczonych.