Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Powietrze wilgotne czy suche? - Wybór odpowiedniego rekuperatora
Powietrze wilgotne czy suche? - Wybór odpowiedniego rekuperatora

Prawidłowa wilgotność powietrza ma niebagatelny wpływ na komfort życia wszystkich domowników. Można ją sobie zapewnić poprzez wybór odpowiedniego modelu rekuperatora, którego celem jest pozyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego na zewnątrz oraz przekazywanie go do świeżego strumienia. To nowoczesne urządzenie pozwalające na zmniejszenie wydatków za energię cieplną, a także podwyższenie jakości wdychanego powietrza. Tego rodzaju sprzęty są niezbędnymi elementami wyposażenia domów pasywnych i energooszczędnych.

Wilgotność powietrza- jaka powinna być ta optymalna i co na nią wpływa?

Wilgotność powietrza jest to zawartość pary wodnej obecnej w nim. Uznaje się, iż prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna znaleźć się w przedziale od 30% do 65%. Człowiek czuje się komfortowo, zwłaszcza jeśli wilgotność powietrza wynosi w granicy 40-60%. Jest to optymalna wilgotność, ważna nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale również całego domu. Wpływa korzystnie na stan mebli, ścian, podłóg, ubrań czy książek. Co ważne, zawartość pary wodnej w domowym powietrzu nie może być niższa aniżeli 30%, jest to minimalna wartość, którą określa polska norma PN-78/B-03421. Wilgotność powietrza w sporym stopniu zależy od temperatury panującej w budynku. Najlepiej, jeśli w domu panuje temperatura w przedziale 20-22 stopni, gdyż taką uznaje się za komfortową. W sypialni może ona wynieść 22 stopnie.

W jaki sposób zmierzyć wilgotność w domu?

Do zmierzenia wilgotności powietrza we wnętrzu przyda się specjalny miernik. Tego rodzaju urządzenie to rozwiązanie praktyczne i przenośne, którym można bez trudu określić stopień zawartości pary wodnej w powietrzu. Często sprzęty te są nie tylko miernikami wilgotności, ale też temperatury. Określa się je mianem higrometrów czy też wilgotnościomierzy.

Rekuperacja - jak działa i czy pomoże w uzyskaniu pożądanego poziomu wilgotności powietrza?

Rekuperacja jest to rodzaj systemu wentylacji mechaniczno- wywiewnej z odzyskiem ciepła. Działanie takiego sprzętu opiera się na kontrolowanej i w pełni mechanicznej wymianie powietrza zanieczyszczonego na świeże. Wymiana powietrza jest znanym zjawiskiem, jednak w tym wypadu miejsca ma jeszcze jeden proces, a mianowicie odzysk ciepła. Tak zwane wymienniki ciepła pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest eliminowane z budynku. Dochodzi nawet do odzyskania 92% ciepła, które w przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej zostałoby usunięte poza budynek. Automatyka sterująca odpowiada natomiast za kontrolę jakości oraz temperatury powietrza przepływającego przez centralę wentylacyjną. Sterowni przeważnie znajduje się w pobliżu od rekuperatora, natomiast parametry pracy określane są przy użyciu panelu sterującego. Rekuperacja może wpłynąć na stopień wilgotności powietrza.

 

Rodzaje wymienników

Współcześnie w centralach wentylacyjnych spotyka się głównie dwa typy wymienników. Są to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe.

1. Wymienniki przeciwprądowe

Składają się z wąskich kanałów, w których ciepłe powietrze jest usuwane i nawiewane zimne. Strumienie płyną równolegle ułożonymi kanałami, aczkolwiek w innych kierunkach. Urządzenia te charakteryzują się wysoką sprawnością, lecz też sporymi oporami przepływu. W ich przypadku niezbędne jest stosowanie nagrzewnic wstępnych, których zadaniem jest rozmrażanie wymiennika, gdyż są podatne na zamarzanie skroplin. Sprawność takiego modelu wynosi nawet do 90%, ponadto jest on dobrze chroniony przed oszronieniem i rozszczelnieniem. 

2. Wymienniki obrotowe

Mają kształt wirującego walca. W kanałach przepływa naprzemiennie ciepłe i zimne powietrze. Takie modele także gwarantują wysoką sprawność instalacji i są odporne na zamarzanie skroplin. Rekuperator wyposażony w wymiennik ruchowy sprawia, że w bębnie miesza się powietrze zimne i ciepłe. Jego zaletą jest to, że zwiększa wilgotność powietrza we wnętrzu. Jest więc dobrym wyborem zwłaszcza przy intensywnym ogrzewaniu zimą, kiedy to powietrze staje się wysuszone.

Jakie mogą być skutki nieprawidłowego nawilżenia powietrza?

Oddychanie zbyt suchym powietrzem skutkuje wysuszeniem śluzówek nosa czy gardła. Obniżają się wówczas ich funkcje obronne, a co za tym idzie, wzrasta prawdopodobieństwo infekcji. Przesuszenie śluzówki dróg oddechowych prowadzi też do takich problemów, jak: kaszel, trudności z oddychaniem, drapanie i bóle gardła. Niekiedy występują też dolegliwości skórne (alergie, stany zapalne, swędzenie, atopia). Suche powietrze szkodzi też alergików, gdyż sprawia, że w powietrzu jest więcej kurzu i drobnoustrojów. Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza jest natomiast przyczyną rozwoju pleśni i grzybów, które są bardzo szkodliwe dla układu oddechowego. Powodują one uczucie zmęczenia, dyskomfortu i są przyczyną duszności i częstych infekcji dróg oddechowych.

Zarówno ze zbyt suchym, jak i wilgotnym powietrzem można walczyć. Pomoże w tym odpowiednio dobrany rekuperator. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszą bogatą ofertą wysokiej jakości rekuperatorów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl